Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ισχύς και αναθεώρηση Ο.Α με τον Ν.4030


Recommended Posts

η μηχανικος που ανελαβε την αδεια οικοδομης δεν μας ειχε ενημερωση, νομιζα οτι ηταν ισχύς 10ετιας.

ειναι ευθυνη του μηχανικου η τουεργοδοτη η μη ανανεωση?

πως μπορω να μαθω αν εχει κλησει η αδεια? γιατι η μηχανικος δεν θελει να μου κανει ανανεωση...αν ρωτησω στην πολεοδομια?

γιατι να υπαρχει χαρτι στο υποθυκοφυλακιο για το ενα οικιμα?

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να ρωτήσεις την Πολ/μία σου (βάσει του αριθμού της και του έτους έκδοσης )

Ο μηχνανικός σου γιατί να έχει ευθύνη σχετικά με την ενημέρωσή σου σε ότι αφορά την αναθ/ση;

Εγώ παλιά έβγαζα 60-70 άδειες του χρόνου-αλλοίμονο αν έπρεπε να κοιτάζω μέσα στην 4/ετία ισχύος 4*70=280 ο.α αν έληξαν ή όχι

και μη το πάρεις σαν κόρακας κλπ

 

με αυτό γιατι να υπαρχει χαρτι στο υποθυκοφυλακιο για το ενα οικιμα τι εννοείς;

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

αν η πολιτικος μηχανικος ηταν στο εργο και στις 3 κατασκευαστικες φασεις στις οποιες εχει ευθυνη προφανος θα ενημερωνε κιολας για την αναθεωρηση...εγω ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος και δεν ακουμπαει τιποτε κανενας αν δεν τον δω ποσο μαλλον αν δεν ειμαι εκει εστω μια μερα !!! απλα με τουσ πολιτικουσ μηχανικους συναδερφε υπαρχει μεγαλη χαλαρωτητα απο οτι βλεπω.

μαλλον δηλωσαν τους υμιυπεθριους στο υποθυκοφυλακιο....

τωρα υπαρχει περιπτωση να εχει κληση οποτε θα το δω απο την πολεοδομια θα τους ρωτησω αυτο.

αλλα αν γινει ανανεωση τωρα τι προστιμο παιζει χοντρικα? με δεδομενο οτι ειμαι μεσα στην δευτερη τετραετια.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν έχεις παραβάσεις ή υπερβάσεις κανένα πρόστιμο

αλλιώς πρέπει να κάνεις τακ/σεις με τον 4014/11

είτε πριν έρθει η πολεοδομία σου είτε μετά

(καλύτερα να γίνουν πιο μπροστά να μην μπλέξεις με διπλή χαρτούρα με ενστάσεις κλπ)

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβός πρεπει να κανω? εχω 2 ιμιυπεθριους το δευτερο δωματιο δεν εχει γινει οποτε ειμαστε καλυμενοι το πρωτο εγινε....θελει μπαζομα λιγο απο μπροστα να παει στο 1,5 μετρο κατω απο τον δρομο ειναι στους 50-60 ποντους λιγο μπροστα αλλα ειναι στις λοιπες εργασιες αυτε σωστα?

η μηχανικος μου λεει οτι δεν μπορει να κανει ανανεωση αδειας οποτε πρεπει να ρωτησω στην πολεοδομια ε? αλλα να παω στη φωλια του λυκου ? :grin: :sad: αν τους πω οτι την δευτερη 4ετια που δεν εχει περασει δεν εχω κανει ανανεωση και θελω τωρα στα 3,7 χρονια να κανω ανανεωση? παιζει η θα με κραξουν?

Link to comment
Share on other sites

μα σου εξήγησα

ανέθεσε την τακ/ση των ημιυπαιθρίων χώρων και τις λοιπές παραβάσεις σου στο μηχανικό σου

(κράτησε καλές σχέσεις μαζί του-ειλικρινά δεν ευθύνεται εκείνος-και δεν θα χάσεις ούτε οικονομικά ούτε ψυχολογικά)

Κατά τα λοιπά πράγματι δεν μπορεί πλέον να γίνει αναθεώρηση αδείας και όπως προείπα χρειάζεσαι άδεια αποπεράτωσης πλέον

Link to comment
Share on other sites

ωραια ευχαριστω ναι και εγω δεν θελω τρεχαματα ουτε κακιες εχω πολλα αλλα και συμαντικοτερα να ασχοληθω απο αυτα.

απλα μια επισυμανση-διευκρινηση, αν τελειώσουν οι 3 κατασκευαστικες φασεις μεχρι και επιχρησματα (και σκεπη???) και εννοω ενσυμα ικα και επι του πρακτεου ουσιαστικη ολοκληρωση σε 2-3 μερες καλυπτονται λογικα δεν χρειάζεται αδεια αποπεράτωσης ε???

Link to comment
Share on other sites

το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι αυτό (γιατί αλλιώς -και να τα δηλώσεις τα αυθαίρετα- θα θέλεις ειδική άδεια αποπεράτωσης πρώτα εκείνων-των αυθαιρέτων- και μετά της υπόλοιπης οικοδομής σου)

Ένας λόγος ακόμη να κρατήσεις τις καλές σου σχέσεις, με τον μηχανικό σου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γεια σας,

 

μηπως ξερετε ποσο ειναι το προστιμο για καθε χρονο ο υπουργος ypeka για καθε ετος μετα την λυξη της αδεια οικοδομης λογο μη ανανεωσης της αδειας οικοδομης κατα την περιοδο ισχυς της?

 

εχω αδεια οικοδομης που ξεκινησε το 2004 οποτε το 2008 επρεπε να γινει ανανεωση δεν εγινε (αν και δεν περασε η δευτερη 4ετια) ενω εχουν πεσει μπετα στην πρωτη 4ετια. εχω διαβασει το αρθρο 8 και λεει οτι το προστιμο πληρωνετε για καθε ετος μετα το 6 ετος απο την ισχυ της οικοδομικης αδειας και αν ολοκληρωθουν (μεχρι και τα επιχρισματα? 3πρωτες κατασκευαστικες φασεις) οι οψεις οι ημιτελες, εν προκειμενω, σε 6 μηνες λεει ο νομος οτι διαγράφεται το προστιμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

Μία διευκρίνηση θα ήθελα.Εχω μια αναθεωρημένη άδεια οικοδομής (για παράταση ισχύος έγινε η αναθεώρηση), δεν εχουν γίνει ομως, οικοδομικές εργασίες. Εληξε δε, Ιανουάριο 2012.

Πέρνει αυτομάτως παράταση τρία επι πλέον χρόνια βάσεi ΝΟΚ? Αρχικά η άδεια βγήκε το 2003 και αναθεώρηθηκε για παραταση ισχύος το 2008.Αρα προ 1/3/11.

Αν ισχύει κάτι τέτοιο, σε ποιό αρθρο του ΝΟΚ αναφέρεται αυτή η διάταξη για άδειες προ 1/3/11?

 

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.