Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ισχύς και αναθεώρηση Ο.Α με τον Ν.4030


Recommended Posts

αυτά σε βοηθούν ή θα σε ζαλίσουν παραπάνω?

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=778&sni%5b1155%5d=2173&language=el-GR

ΔΟΚΚ/Β - Εγκύκλιος 18 (αρ. πρωτ.60764/6-12-2012) "Πλαίσιο αναθεώρησης οικοδομικών αδειών οι οποίες έχουν εκδοθεί με βάση το από 13.07.1993 Π.Δ/γμα (ΦΕΚ 795/Δ/1993) μετά την ισχύ του Ν.4030/2011."

 

 

Α) Ισχύουσες Οικοδοµικές άδειες οι οποίες εκδόθηκαν µε βάση το από 13.07.1993 Π. ∆/γµα (ΦΕΚ 795/∆/1993) προ της 01.03.2012 (ηµεροµηνία έναρξης ισχύος του ν. 4030/11) και δεν είχε αρχίσει η εκτέλεση εργασιών πριν την ανωτέρω ηµεροµηνία, αναθεωρούνται σύµφωνα µε τις

διατάξεις του άρθρου 6 ν. 4030/11, εφαρµόζοντας το θεσµικό πλαίσιο µε βάση το οποίο εκδόθηκαν (αρχικό έντυπο οικοδοµικής άδειας, προσκοµιζόµενες µελέτες και άλλα δικαιολογητικά, ειδικότητες Μηχανικών µελετητών κ.λ.π).

 

Β) Ισχύουσες Οικοδοµικές άδειες οι οποίες εκδίδονται µε βάση το από 13.07.1993 Π.∆/γµα (ΦΕΚ 795/∆/1993) µετά την 01.03.2012 (ηµεροµηνία έναρξης ισχύος του ν. 4030/11) αναθεωρούνται σύµφωνα µε τις διατάξεις του άρθρου 6 ν. 4030/11, εφαρµόζοντας το θεσµικό πλαίσιο µε βάση το οποίο εκδόθηκαν (αρχικό έντυπο οικοδοµικής άδειας, προσκοµιζόµενες µελέτες και άλλα δικαιολογητικά, ειδικότητες Μηχανικών µελετητών κ.λ.π) εφ’ όσον δεν αυξάνονται τα πολεοδοµικά µεγέθη τους (Κάλυψη, Σ.∆., Σ.Ο).

 

Γ) Ισχύουσες Οικοδοµικές άδειες οι οποίες εκδόθηκαν µε βάση το από 13.07.1993 Π.∆/γµα (ΦΕΚ 795/∆/1993) και είχε αρχίσει η εκτέλεση των εργασιών πριν την 01.03.2012 αναθεωρούνται σύµφωνα µε τις διατάξεις του από 13.07.1993 Π.∆/τος (ΦΕΚ 795/∆/1993).

Αν ωστόσο η αναθεώρηση αφορά προσθήκη εφαρµόζεται το άρθρο 6 του ν. 4030/2011.

 

∆) Όπου στο άρθρο 6 ν. 4030/11 αναφέρεται ο όρος «Άδεια ∆όµησης», για την εφαρµογή των ανωτέρω νοείται ο όρος «Οικοδοµική Άδεια».

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα. 'Εχω οικοδομική άδεια του 1992 (άρα προ 13.07.1993 Π.Δ.) η οποία προέβλεπε κατασκευή υπογείου , ισογείου, Α' ορόφου και στέγης σύμφωνα με τις διατάξεις για χαμηλά κτίρια . 'Εχει αποπερατωθεί ο οικοδομικός σκελετός , το υπόγειο, ο Α' και η στέγη με αρκετές αυθαιρεσίες οι οποίες και θα νομιμοποιηθούν. Το ισόγειο έχει μείνει ημιτελές (έχει κατασκευαστεί η περιμετρική τοιχοποιία). Πώς μπορούν να συνεχιστούν οι εργασίες ? Από πολεοδομία μου είπαν για άδεια περατώσεως σύμφωνα με τον 4030/2011. Που αναφέρεται κάτι τέτοιο στον 4030/2011 και δεν το βρίσκω?

Link to comment
Share on other sites

Αναγράφει όμως πως παρατείνεται ως 31/12/2014 και τώρα έχουμε 06/2015. Υπάρχει κάποια παράταση σε αυτήν την ημερομηνία?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! 'Αψογη ενημέρωση...! Δυστυχώς λόγω προβλημάτων υγείας που μου προέκυψαν έχασα κάποιες εξελίξεις στη νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλημέρα συναδελφοι!

 

έχω μία νέα Άδεια Δόμησης στην οποία ολοκληρώνονται τα έργα και θέλω να την κλείσω. Θέλω δηλαδή αν χρειαστεί να κάνω νέα επέμβαση στο οικόπεδό μου να βγάλω νέα άδεια και όχι αναθεώρηση της παρούσας. Σε αυτή την περίπτωση αρκεί να καλέσω ελεγκτή δόμησης και ΠΑΕ για ρεύμα κλπ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.Στη στατική μου μελέτη επειδή έχω υψομετρική διαφορά 1.50 μέτρο στη κάτοψη από τη μία άκρη του κτιρίου στην άλλη ξέχασα να βάλω ένα τοιχίο πλήρωσης στη πλευρά που είναι χαμηλά το οποίο δεν συμμετέχει κάν στον υπολογισμό στο στατικό μοντέλο και  είναι για να συγκρατεί το μπάζωμα στο συγκεκριμένο σημείο.Μπορώ να δώσω ένα καινούριο σχέδιο της θεμελίωσης με ενημέρωση του φακέλου της άδειας δόμησης με το συγκεκριμένο τοιχιακι 1,50 μέτρου?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

οικοδομή με άδεια του 1996 έφτασε μέχρι τα μπετά και μετά σταμάτησε (το 1997) , προφανώς η άδεια έληξε αφού κανείς δεν ασχολήθηκε για παρατάσεις κτλ. τώρα ο πελάτης μου ενδιαφέρεται να αγοράσει το οικόπεδο και να συνεχίσει το έργο, θα έκδοθεί νέα άδεια; με τις παλιές επιβλέψεις τι θα γίνει; τι χαρτιά θα χρειαστούν για να προχωρήσει το έργο; νέα στατική μελέτη θα χρειαστεί; η νέα άδεια θα είνια σαν προσθήκη με μόνο τελικό έλεγχο ΕΔ; αν κάποιος έχει ασχοληθεί με παρόμοιο θέμα θα παρακαλούσα θερμά να με ενημερώσει ως προς το διαδικαστικό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.