Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αριθμός κτηματολογίου & ΠΕΑ


qwert

Recommended Posts

Εγώ πήγα να βγάλω ΠΕΑ σε ένα κατάστημα, παρόντος του ιδιοκτήτη. Άρχισα να μετρώ τα διάφορα και μετά από κανένα δεκάλεπτο του ζήτησα να μου ανοίξει την πόρτα προς τον ακάλυπτο χώρο για να μπορέσω να καταγράψω τα γύρω κτήρια για τις σκιάσεις.

Τον έβλεπα ότι ήταν νευρικός και σε κάποια στιγμή μου λέει:

-Θ' αργήσεις πολύ; γιατί πρέπει να φύγω.

- Θα πρέπει να καταγράψω κάποια πράγματα για να μπορέσω να βγάλω το πιστοποιητικό του λέω.

- Είσαι πολύ υπερβολικός μου απαντάει, λες και θα κάνεις καμιά διατριβή. Πριν από μια εβδομάδα ήρθε ένας συνάδελφος σου στον κουνιάδο μου για να του βγάλει ΠΕΑ για ένα σπίτι. Έβγαλε μόνο 2 φωτογραφίες την φάτσα του σπιτιού και πήγε να φύγει. Τον ρώτησε ο κουνιάδος μου: - Δεν θέλεις να δεις μέσα το σπίτι ή δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο;

- Όχι απάντησε αυτός, όλα τα άλλα θα τα δω από την κάτοψη! κι έφυγε! οπότε άντε τελείωνε, μην το ψειρίζεις γιατί έχω ραντεβού και θέλω να φύγω!!!

Link to comment
Share on other sites

Και μένα συνάδελφε ο διαχειριστής μου την είπε όταν του ζήτησα να δω το λεβητοστάσιο: <<Μου τρως τον χρόνο>.

 

Υπομονηηηηή.............

 

Η περίπτωση της έκδοσης ΠΕΑ διά της τηλεπάθειας από συναδέλφους βέβαια είναι ..... άλλο <<θέμα>>.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Θα δεις πολλές περιπτώσεις....Μου έχει τύχει να μου προσφέρουν από καφέ, μέχρι φαγητό και ότι χρειάζομαι (για τη δουλειά εννοώ). Αλλοι είναι ψαρωμένοι, (λέτε να έχουμε πρόβλημα?), και άλλοι δεν συνεργάζονται με τίποτα..(Τι να πας στο λεβητοστάσιο, αφού σου λέω κάνουμε συντήρηση δεν με πιστεύεις?), ή έχω απλώσει ρούχα είναι ανάγκη να πάρεις φώτο? Υπομονή.....

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη θελει και ψυχραιμια...

Κι εγω εχω συναντησει ενα σωρο περιπτωσεις... Το χειροτερο μου ειναι οταν με συγκρινουν με αλλους επιθεωρητες με την κλασσικη ατακα του στυλ "μα ενας συναδελφος σου κανει αυτο"...

Υπο διαφορετικες συνθηκες θα απαντουσα που τον γραφω το συναδελφο μου που κανει ετσι αλλα προτιμω να κραταω την ψυχραιμια μου και να του εξηγω επιστημονικα (με ορολογια που δεν καταλαβαινουν κιολας) τι πρεπει να γινει και για ποιο λογο....

Γενικα η πιατσα εχει σχεδον καταστραφει απο τα λαμογια που λυμαινονται το χωρο και καταρρακωνουν και τις τιμες αλλα και την ποιοτητα της δουλειας (το ενα φερνει το αλλο)

Οσο μπορεσουμε οι υπολοιποι να τα κραταμε σε μια ισορροπια και ενα επιπεδο, τοσο παραπανω θα αντεξουμε...

Αλλιως η θα γινουμε κι εμεις λαμογια ή θα αλλαξουμε επαγγελμα ή χωρα...

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται, οι πολιτικες του εκαστοτε Κτηματολογικου γραφειου ποικιλουν...

Καποια στη Θεσσαλονικη μου τα δινουν τηλεφωνικως, καποια θελουν να παω απο κει και καποια μου ζητανε εξουσιοδοτηση απο ιδιοκτητη για να μου τα δωσουνε, αλλιως δε δινουν τιποτα σε Μηχανικο...

Γενικα, αν υπαρχει ΚΑΕΚ, θα το παρεις..

Αν εχει μονο στοιχεια δηλωσης κτηματολογιου, ισχυουν τα ανωτερω που ειπα...

Link to comment
Share on other sites

Σε μία περίπτωση που προσπάθησα για Αθήνα μεριά, ζητήσανε εξουσιοδοτηση απο ιδιοκτητη για να μου τα δωσουνε...Εν τέλη πήγε ο ίδιος. Από κει και πέρα οι περισσότεροι τα έχουν και αν όχι φροντίζουν οι ίδιοι να τα βρουν....

 

ΥΓ Εννοείται τρέξιμο για κτηματολόγιο, πολεοδομίες (κατόψεις κτλ) χρεώνεται έξτρα από μένα τουλάχιστον

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το έχω ξαναεξηγήσει αυτό το θέμα. Εϊναι άλλο πράγμα το "κτηματολογικό γραφείο" και άλλο το "γραφείο κτηματογράφησης". Οι όροι που χρησιμοποιώ είναι συγκεκριμένοι, ακριβείς και η διαφοροποίηση υπάρχει για κάποιους λόγους. Το πρώτο είναι γραφείο σε περιοχή της οποίας η κτηματογράφηση έχει περατωθεί αφού έχει γίνει ανάρτηση και ξεκίνησε η λειτουργία του. Από αυτό παίρνετε ό,τι στοιχείο θέλετε (αποσπάσματα κλπ.) έναντι αντιτίμου ίσως. Λειτουργεί υπό την εποπτεία και ευθύνη του παλιού υποθηκοφύλακα (ως τώρα-κάποια στιγμή θα αλλάξει αυτό). Το δεύτερο είναι γραφείο που λειτουργεί από τον ανάδοχο της κτηματογράφης ακόμα, η μελέτη είναι ακόμα σε εξέλιξη, δεν έχει γίνει ανάρτηση (ή μπορεί και να έχει γίνει αλλά δεν έχει παραδοθεί ακόμα η μελέτη) και σε αυτή την περίπτωση δεν δίνεται πρόσβαση σε ό,τι στοιχείο θέλετε για ευνόητους λόγους. Στη δεύτερη περίπτωση λογικό είναι να σας ζητάνε εξουσιοδοτήσεις λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σε διαμέρισμα πολυκατοικίας εάν βάλω το ΚΑΕΚ του οικοπέδου από το συμβόλαιο της σύστασης είμαι σωστός ? Δεν βρίσκουμε κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Από TEEKENAK_FAQ

"Στην περίπτωση πολυκατοικίας ή άλλων κτηρίων με πολλές ιδιοκτησίες, κατά την ενεργειακή επιθώρηση για την έκδοση ΠΕΑ ολόκληρης της πολυκατοικίας, μπορεί να χρησιμοποιηθεί οποιοσδήποτε αριθμός κτηματολογίου από τις ιδιοκτησίες του κτηρίου. Ο αριθμός κτηματολογίου δηλώνεται μόνο για την επαλήθευση της θέσης του ακινήτου, η οποία καθορίζεται από τα πρώτα ψηφία του αριθμού που αφορούν στην οριζόντια ιδιοκτησία του ακινήτου"

 

Θεωρώ πως είσαι καλυμμένος με το ΚΑΕΚ που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.