Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αριθμός κτηματολογίου & ΠΕΑ


qwert

Recommended Posts

..........για την έκδοση ΠΕΑ ολόκληρης της πολυκατοικίας, μπορεί να χρησιμοποιηθεί οποιοσδήποτε αριθμός κτηματολογίου από τις ιδιοκτησίες του κτηρίου. ...........

 

Μα εγώ δεν κάνω ολόκληρη την πολυκατοικία αλλά τμήμα της.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

"Ο αριθμός κτηματολογίου δηλώνεται μόνο για την επαλήθευση της θέσης του ακινήτου, η οποία καθορίζεται από τα πρώτα ψηφία του αριθμού που αφορούν στην οριζόντια ιδιοκτησία του ακινήτου"

 

Αυτό πρέπει να σε καλύπτει. Η θέση επαληθεύεται (σε επίπεδο οικοπέδου τουλάχιστον) με τον ΚΑΕΚ του οικοπέδου. Έτσι κι αλλιώς δεν έχεις άλλη επιλογή, εφόσον είναι πιθανό να μην έχει ενημερωθεί καν ακόμα το Κτηματολόγιο για την σύσταση και να μην έχει "κόψει" εκτεταμένο ΚΑΕΚ για τη συγκεκριμένη ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

Aπό το help της νέας έκδοσης του λογισμικού.

 

"ΚΑΕΚ. Εμφανίζεται ο Κωδικός Αριθμός Εθνικού Κτηματολογίου, όπου υπάρχει.

Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε όποιον αριθμό κτηματολογίου θέλετε, καθώς και τα στοιχεία του διαχειριστή του κτιρίου αντί των ιδιοκτητών. Ο αριθμός κτηματολογίου δηλώνεται μόνο για την επαλήθευση της θέσης του ακινήτου, η οποία καθορίζεται από τα πρώτα ψηφία του αριθμού που αφορούν στην οριζόντια ιδιοκτησία του ακινήτου"

Στο παραπάνω δε μιλάει μόνο για ολόκληρα κτήρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπορούμε κάπου να κάνουμε επαλήθευση του ΚΑΕΚ;

Μου έδωσε ένας πελάτης ένα νούμερο της μορφής ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ-00-00-01 , θέλω να δω αν είναι ΚΑΕΚ ή ο αριθμός πρωτοκόλλου δήλωσης.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτή η κατάσταση είναι τρελοκομείο.

Μάλλον θα πρέπει να το εκλάβεις ως αληθές.

 

Κι αν είναι λανθασμένο, τι σκ... ά; Θα χουμε και την ευθύνη γι αυτό;

 

Τα στοιχεία μας τα δίνει ένας που εμφανίζεται ως ιδιοκτήτης. Μου χει τύχει να είναι ο πατέρας της ιδιοκτήτριας, και για κάποιο άγνωστο λόγο, που μόνο με την βοήθεια ψυχολόγου και παραψυχολόγου μπορεί να εξηγηθεί, ήθελε να φαίνεται αυτός ως ιδιοκτήτης. Τον Πουαρό έκανα για να βγάλω άκρη....

 

Τι πρέπει να κάνουμε; ελέγχους συμβολαίων, ΚΑΕΚ, και ότι άλλο;

Να τους βάζουμε να υπογράφουνε υπεύθυνη δήλωση ότι τα στοιχεία είναι αληθινά;

 

Αβυσσος.......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όμως ψιλογελοίο;

 

Αν είναι καθοριστικής σημασίας τα ΚΑΕΚ, ιδιοκησίες... ας βάζανε τον ιδιοκτήτη πριν την επιθεώρηση να έκανε αίτηση προς το ΥΠΕΚΑ με δική του ευθύνη σε ΚΕΠ, που να ανέφερε όλα τα παραπάνω.

 

Η αλήθεια είναι ότι μέχρι τώρα δεν μου έτυχαν και πολλές περίεργες καταστάσεις. Σε περίπτωση όμως που δηλωθεί λανθασμένο στοιχείο, θα μου φαινόταν αδιανόητο να μου ζητηθεί ευθύνη.

 

Νομίζω ότι το να κάνεις εξακρίβωση του ΚΑΕΚ είναι υπερβολή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πιο απλό να σου δώσει ένα αντίγραφο από το κτηματολόγιο ή να στο περάσει με φαξ? Ούτε ΥΔ ούτε τίποτα, που έτσι και αλλιώς είναι πιο πολύπλοκο. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν στο δίνει... Τηλεφωνικά πολλά μπορούν να γίνουν. Αμα ήταν έτσι θα έγεγα στον άλλο "δε μου λες, πήγαινε στο λεβητοστάσιο και πες μου, τι γράφει στο φύλλο ελέγχου...Πόσα KW είπαμε?"

Link to comment
Share on other sites

Εχει τύχει, σε συμπέθερο 70άρη από το χωριό, να του ζητήσω το χαρτί του κτηματολογίου. Με κοίταζε έντρομος... <<Τι είναι αυτό παιδί μου και που θα μπλέξουμε;...>>

 

Πήγα απ το Κτηματολόγιο και το πήρα προφορικά. Θα κάναμε μερικές βδομάδες αλλιώς. Τι να πεις;..

 

Το φύλλο ελέγχου αφορά την ουσιαστική μας δουλειά. Το μέρος δηλαδή της δουλειάς μας σαν ενεργ. επιθεωρητές. Τα υπόλοιπα όμως; Συνιδιοκτησίες, ΚΑΕΚ και παρόμοια; Ποιος μου λέει π.χ. ότι το συμβόλαιο που μου δίνει ο ιδιοκτήτης είναι το τελευταίο και δεν έχει μεταβιβαστεί σε άλλον το διαμέρισμα; Και έχει νόημα όλο αυτό; Οτι μου δώσουν θα βάλω. Γιατί να βάλω κάτι άλλο;

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Λίγο είναι με ένα 150αρι -πάλι του φορολογούμενου- να έχουν έτοιμα τα δεδομένα που θέλουν και οι υπόλοιπες υπηρεσίες; Ένας άνθρωπος για όλα και χωρίς μπλεξίματα με συνδικαλιστές και άλλα τέτοια ...ενοχλητικά. Που να βρούνε άκρη οι αναρμόδιοι μέσα στο χαρτοβασίλειο; Ενώ ο ενεργειακός επιθεωρητής, επιθεωρητής είναι τι στην ευχή, θα τη βρεί την άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.