Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορία για τοπογραφικό για την ένταξη αυθαιρέτου


Recommended Posts

καλησπέρα συνάδελφοι έχω μια απορία σχετικά με τα τοπογραφικά για την ρύθμιση αυθαίρετου με τον νόμο 4014. Ποιο συγκριμένα ο νόμος αναφέρει ότι σε αυθαίρετες κατασκευές εντός σχεδίου ή με άδεια οικοδομής δεν χρειάζεται η σύνταξη τοπογραφικού διαγράμματος. Η περίπτωση μου είναι η εξής σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων οικία με άδεια το 1974 έγιναν οι εξής αυθαίρετες κατασκευές , μετατροπή σκεπαστής βεράντας σε κύριο χώρο ,αποθήκη και πέργολα . Το τοπογραφικό της άδειας δείχνει ότι τότε ήταν ένα ενιαίο οικόπεδο όμως το 1993 οι κληρονόμοι έκανα κατάτμηση. Και η απορία μου είναι χρειάζεται νέο τοπογραφικό διάγραμμα για την ένταξη των αυθαιρεσιών στο νόμο ? ή χρησιμοποιώ της άδειας? Ή της κατάτμησης? ( κανένα τοπογραφικό από αυτά που προανέφερα δεν είναι εξαρτημένο στο ΕΓΣΑ 87)

Link to comment
Share on other sites

Εάν το ακίνητό σου είναι σε οικισμό με εγκεκριμένο σχέδιο, δεν απαιτείται νέο τοπογραφικό αλλά αυτό της άδειας + απόσπασμα ρυμοτομικού...διαφορετικά (εάν ο οικισμός είναι οριθετημένος αλλά χωρίς σχέδιο) χρειάζεται κανονικά εξαρτημένο τοπογραφικό.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου.Το ακίνητο είναι εντός οικισμού του οποίου τα όρια έχουν καθοριστεί με απόφαση νομάρχη.

Link to comment
Share on other sites

Για τακτοποίηση, εξαρτημένο θέλει παντού εκτός αν το ακίνητο έχει Ο.Α. και ταυτόχρονα είναι εντός σχεδίου ή <2000 κλπ

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Faethon. το ακίνητο εχει οικοδομική άδεια είναι εντος οικισμού κατω των 2000 κατοίκων... αλλα έχει υποστεί κατάτμηση ... και ερωτώ χρησιμοποιώ το τοπογραφικό της άδειας , το οποίο δείχνει ακέραιο το ακίνητο, ή της κατάτμησης ή γινεται σύνταξη νέου?

Edited by rotGio
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έκανα νέο τοπογραφικό.

Εάν αποφασίσεις να μήν κάνεις φρόντισε να περιγράψεις αναλυτικά στην τεχν. έκθεση σου το ιστορικό και να καταθέσεις τα τοπογραφικά πριν και μετά την κατάτμηση.

Όπως και να χει ψάξτο λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Για τακτοποίηση, εξαρτημένο θέλει παντού εκτός αν το ακίνητο έχει Ο.Α. και ταυτόχρονα είναι εντός σχεδίου ή <2000 κλπ

 

Δεν καταλαβαίνω ποια η διαφορά του έχει άδεια και εντός σχεδίου= δεν χρειάζεται τοπογρ. εξαρτημένο με το δεν έχει άδεια και εντός σχεδίου, άρα θέλει εξαρτημένο (που έχει όμως τοπογραφικό με συντεταγμένες-όχι εγσα)

Και οι δυο περιπτώσεις αφορούν εντός σχεδίου και για τακτοποίηση αυθαιρέτου

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.