Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορία για τοπογραφικό για την ένταξη αυθαιρέτου


Recommended Posts

Οι διορθώσεις κ.λπ. των συμβολαίων δεν είναι δική μας δουλειά (ούτε το βασικότερο πληρωνόμαστε γι' αυτό)!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Στην περίπτωση αυτή κάνεις νέο τοπογραφικό (με ΕΓΣΑ).

Αναφέρεις πάνω σε αυτό τη νέα και την παλιά "καταμέτρηση".

Πάνω στο υπάρχον διάγραμμα κάλυψης (της άδειας) υπολογίζεις τα νέα δεδομένα (αφήνοντας βεβαίως και τα παλιά να "φαίνονται".

Προσοχή, οι υπερβάσεις υπολογίζονται επί αυτών που αναφέρονται στην άδεια κι όχι στην πραγματικότητα.

 

Με τα συμβόλαια τι γίνεται? Δεν πρέπει κι αυτά να διορθωθούν στο μέλλον?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

καλημέρα, στην περίπτωση που σε οικόπεδο εντός σχεδίου υφίσταται αυθαίρετο κτίριο χωρίς οικοδ. άδεια , απαιτείται τοπογραφικό διαγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Με τα συμβόλαια τι γίνεται? Δεν πρέπει κι αυτά να διορθωθούν στο μέλλον?

 

Ναι, πρέπει.

 

 

καλημέρα, στην περίπτωση που σε οικόπεδο εντός σχεδίου υφίσταται αυθαίρετο κτίριο χωρίς οικοδ. άδεια , απαιτείται τοπογραφικό διαγραμμα?

 

Ναι, με ΕΓΣΑ '87.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

μια ερώτηση και από μένα : σε οικόπεδο εντός στάσιμου οικισμού, τακτοποίησα αυθαίρετη κατασκευή, δεν υπήρχε οικοδομική άδεια στο οικόπεδο και συνέταξα εξαρτημένο τοπογραφικό.

το ερώτημα μου έγκειται στο γεγονός , ότι παρότι το οικόπεδο προήλθε από κληρονομία στον ιδιοκτήτη δεν έγιναν ούτε υπήρχαν ποτέ συμβόλαια ιδιοκτησίας για το συγκεκριμένο οικόπεδο, ούτε στη διαθήκη αναφέρεται το οικόπεδο, διότι ειδικά σε ορεινά χωριά που η αξία των οικοπέδων είναι μικρή δεν έμπαιναν τουλάχιστον παλιά στη διαδικασία να κάνουν συμβόλαια. ( αναφέρεται μονάχα στο Ε9 του ιδιοκτήτη).

το οικόπεδο είναι πάνω από 40χρόνια, έχω χαρτί από το ειρηνοδικείο που αναφέρει την παλαιότητα του οικοπέδου.

μπορώ εγώ να αναφέρω στην υπεύθυνη δήλωση του Ν. 651/77 στο τοπογραφικό ότι το οικόπεδο είναι προ του 85 βάση απόφασης ειρηνοδικείου και επομένως άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση???

ή θα έχω πρόβλημα λόγω έλλειψης συμβολαίων? και τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση? ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

εντος σχεδιου οικια με αυθαιρεσιες εχει λαθος τοπογραφικο...

 

κανω τα παντα συμφωνα με το παλιο και πρεπει να συνταξω και καινουργιο αλλα μετα τη διαδικασια του 4014;

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση και από μένα : σε οικόπεδο εντός στάσιμου οικισμού, τακτοποίησα αυθαίρετη κατασκευή, δεν υπήρχε οικοδομική άδεια στο οικόπεδο και συνέταξα εξαρτημένο τοπογραφικό.

το ερώτημα μου έγκειται στο γεγονός , ότι η κατά παρέκκλιση αρτιότητα και οικοδομησιμότητα του οικοπέδου δεν μπορεί να αποδειχθεί λόγο μη ύπαρξης συμβολαίων ( δεν έγιναν ποτέ συμβόλαια) .

έχω απόφαση του ειρηνοδικείου που αναφέρει ότι το οικόπεδο είναι στην κατοχή του ιδιοκτήτη, το οποίο προήλθε στη κατοχή από κληρονομιά και ότι το οικόπεδο υπάρχει εδώ και 40 χρόνια. με καλύπτει αυτή η απόφαση?

αν όχι, τι πρέπει να αναγράψω στην Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 651/77, περί αρτιότητας και οικοδομησιμότητας?

 

καμιά ιδέα.

Edited by ΑΕΚΤΖΙΣ
Link to comment
Share on other sites

αεκζή,

τί απόφαση έχεις στα χέρια σου?...

αν έχεις απόφαση χρησικτησίας,

τότε μεσα στο σκεπτικό της απόφασης γράφεται οτι το "εχει, κατέχει, νέμεται κλπκλπ. απο το έτος...."

Αυτος ειναι ο χρόνος δημιουργίας του οικοπεδου

καλημέρα

[άν είχαμε και γήπεδο]

 

αλλά και αν ακόμα ειναι κάποια αποφαση, εστω σε διεκδικητική ή αναγνωριστική αγωγη

και παλι εκει αναγραφεται ο χρόνος εναρξης της "κυριότητας" του πελάτη...αρα και η δημιουργία του ακινήτου.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.