Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορία για τοπογραφικό για την ένταξη αυθαιρέτου


Recommended Posts

...συνέταξα εξαρτημένο τοπογραφικό.

το ερώτημα μου έγκειται στο γεγονός , ότι παρότι το οικόπεδο προήλθε από κληρονομία στον ιδιοκτήτη δεν έγιναν ούτε υπήρχαν ποτέ συμβόλαια ιδιοκτησίας για το συγκεκριμένο οικόπεδο, ούτε στη διαθήκη αναφέρεται το οικόπεδο, ...

το οικόπεδο είναι πάνω από 40χρόνια, έχω χαρτί από το ειρηνοδικείο που αναφέρει την παλαιότητα του οικοπέδου.

μπορώ εγώ να αναφέρω στην υπεύθυνη δήλωση του Ν. 651/77 στο τοπογραφικό ότι το οικόπεδο είναι προ του 85 βάση απόφασης ειρηνοδικείου και επομένως άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση???...

Συνάδελφε καλησπέρα. Σχετικά με την αρτιότητα εντός ζώνης στάσιμων οικισμών δές το άρθρο 3 του ΠΔ 6-12-82 ΦΕΚ 588 Δ:

 

ΑΡΘΡΟΝ-3

Τα ελάχιστα όρια εμβαδού και διαστάσεων και οι λοιποί όροι δομήσεως των γηπέδων μέσα στη ζώνη των 800 μέτρων των κατά το Αρθ-1 οικισμών, προκειμένου για ανέγερση οικοδομών για χρήση κατοικίας ορίζονται ως εξής:

1. 'Αρτια και οικοδομήσιμα θεωρούνται τα γήπεδα με όποιες διαστάσεις και εμβαδό είχαν κατά τη 15-9-82.

2. Επίσης θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα τα γήπεδα ελαχίστου εμβαδού 500 μ2 που δημιουργούνται μετά τη δημοσίευση του διατάγματος αυτού από μεγαλύτερες εκτάσεις εφόσον μεταβιβάζονται σε μόνιμους κατοίκους του οικισμού ή Δημότες αυτού ή καταγομένους από τον οικισμό και δεν έχουν άλλη κατοικία στη ζώνη των 800 μέτρων.

 

Άρα, εφόσον ο οικισμός που αναφέρεσαι παραμένει στάσιμος και δεν έχει οριοθετηθεί συνεχίζει να ισχύει το παραπάνω άρθρο και όπως τα περιγράφεις και όπως προάνεφερε ο Δημήτρης, το ακίνητο προυπάρχει της 15-9-82 οπότε έχεις την αρτιότητα σου.

Το "ευεργέτημα" του διατάγματος ίσχυσε μόνο για κατοικία στη ζώνη των 800 μ. από το κέντρο στάσιμων οικισμών το οποίο,συνήθως είναι μια εκκλησία ή πλατεία ή πρωην κοινοτικό κατάστημα μεσα στον οικισμό και με μετεπειτα αποφάσεις κοινοτικών συμβουλίων καθορίστηκαν τα κέντρα.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

αεκζή,

τί απόφαση έχεις στα χέρια σου?...

 

dimitri, η απόφαση που έχω στα χέρια μου είναι μια απόφαση ειρηνοδικείου στην οποία παραβρέθηκαν 2 μάρτυρες ενώπιον του ειρηνοδίκη , οι οποίοι ανέφεραν ότι το οικόπεδο είναι στη κατοχή του πελάτη μου εδώ και40 χρόνια. αυτό το έγγραφο έχω.

έχει καμία ισχύ?

Link to comment
Share on other sites

μκαρα,

είσαι εντος σχεδίου...

εχεις ΟΑ

έχεις λαθος τοπογραφικό...

είτε σε, μόνον, τις διαστάσεις

ίσως και σε εμβαδόν...ίσως να επηρεάζει και την δόμηση..και τα Δ...

Αρα "αναντιστοιχία" τοπογραφικού με την ΟΑ

"σοβαρη παραβαση"

και κατα Λεμπέση και κατα τις ε/α

 

[εκτος και αν το εμβαδον δεν αλλάζει...και μόνον οι πλευρικές διαστασεις διαφοροποιούνται..

οπότε, μάλλον ας μας πείς ποιά διαφορά και πού εχεις στο τοπογραφικό....

και όλο και κάποια λύση θα δοθεί...

Link to comment
Share on other sites

αλλαζει το εμβαδον..τι πρεπει να κανω;;

καινουργιο και να πανε ολες οι παραβασεις με το καινουργιο ή κραταω το παλιο βγαζω αυθαιρεσιες με το παλιο και κανω και το καινουργιο

 

καποιος να πει την αποψη του για το 56;

 

Συνάδελφε, μην κάνεις διαδοχικές δημοσιεύσεις και μην θέτεις το ίδιο ερώτημα επανειλλημένα. Εάν κάποιος από αυτούς που διαβάζουν το θέμα έχει απάντησει, θα την παραθέσει.

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Σε εκτος σχεδίου, έχω αυθαίρετη κατοικία και ο ιδιοκτήτης έχει κάνει τοπογραφικό εξαρτημένο προ 5ετίας. Πιστεύω οτι αυτό πρέπει να υποβάλλω ψηφιοποιημένο, χωρίς να επιβαρύνω τον ιδιοκτήτη με επιπλέον τοπογραφικό. Το εξαρτημένο έχει υπογραφεί απο άλλο συνάδελφο και έχει πληρωθεί τότε.Ωπότε το δέχομαι και δεν βάζω αμοιβή σε κανέναν για την υπαγωγή στο 4014?????

Link to comment
Share on other sites

Από τον αριθμό μητρ. ΤΕΕ του συναδέλφου (από τη σφραγίδα του το παίρνεις) τον βρίσκεις στο σύστημα του ΤΕΕ και τον εισάγεις σαν συνεργάτη. Τον παίρνεις και τηλ. να τον ενημερώσεις φυσικά.. Αμοιβή 0, ή αν έχει εντολή πληρωμής ο άλλος μηχ. από παλαιότερα βάλε αυτήν..

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μα αν βάλω αμοιβή 0 ευρώ συνάδελφε, δεν πρέπει με τα σημερινά δεδομένα να γίνει ιδιωτικό συμφωνητικό μεταξύ του μηχανικού που συνέταξε το τοπογραφικό το.... 2005 και του ιδιοκτήτη? Ποιός μηχανικός θα δεχτεί κάτι τέτοιο? Ή διαχειρίζεται κάπως αλλιώς η αμοιβή των 0 ευρώ? Δεν μπορώ να μην αναφέρω καθόλου το όνομα του άλλου μηχανικού ως συνεργάτη και απλά να το υποβάλλω ψηφιοποιημένο, μιάς και φαίνεται η ημερομηνία σύνταξης?

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλησπερα και να στε καλα ολοι.

Εχουμε εντος σχεδιου 1η αδεια ισογειου και α (1968) 2η αδεια β και γ οροφοι (1982) , οικοπεδο γωνιακο με πρασια και στις δυο οδους (3,00μ επι της μιας οδου, 4,00μ επι της αλλης οδου και επι της λοξης αποτμησης της γωνιας). Ειναι ασαφως προσδιορισμενη η ρυμ.γραμμη ( εχουμε τις δυο διαστασεις των προσωπων στις οδους,απο το οριο του οικοπεδου, μεχρι την ιδεατη συναντηση των ρυμ.γραμμων, και το μηκος της λοξης αποτμησης). Στους χαρτες της πολεοδομιας, φαινεται πολυ διαφορετικη η αποτμηση και μαλιστα με πρασια 3,00μ (τροποποιηση πλατους πρασιας ενα χρονο μετα την εκδοση της 1ηςαδειας 1969) αντι για 4,00 που εχουν και οι δυο αδειες.

Ε οικοπεδου αδειας και τελευταιου συμβολαιου (1982) =250 m2 Εκτισματος= 116,10μ2

Ε οικοπεδου κτηματολογιου =241 m2

Ε οικοπεδου ΕΓΣΑ =244m2 και Εκτισματος=124μ2 (προκειται να εκδωσω αδεια δομησης για προσθηκη περγολας στο δωμα και επισκευη αποληξης).

Εχω ηδη ενταξει στο Ν.4014 καποια υπερβαση στο δωματιο δωματος και σκοπευα να το νομιμοποιησω, μιας και συμφωνα με την τελευταια αδεια, ειχα την δυνατοτητα αυτη.

Ομως ξαφνικα τωρα με την υποχρεωση ΕΓΣΑ εμφανιστηκε το οικοπεδο μικροτερο, ΣΔ μικροτερος..... Και αρα περισσοτερα αυθαιρετα τμηματα σε ολους τους οροφους. Παρολο που ειναι προ του1983, και δεν προκυπτει κανα σπουδαιο προστιμο, φοβαμαι για την εγκυροτητα των παληων αδειων και τις πιθανες ανατροπες σε συστασεις ο.ι που υφισταται. Εχει επισης προηγηθει περισυ βεβαιωση για τους δυοοροφους για γονικη παροχη, χωρις προβληματα, αφου οι διαστασεις ηταν εντος των αποδεκτων αποκλισεων και χωρις αλλες διαφοροποιησεις.

Δεν θα ηθελα εν οψει και μελλοντικης ταυτοτητας κτιριου, να παω με 48ωρη για την επισκευη και να κανω αυθαιρετως την περγκολα. Καμμια ιδεα συναδελφοι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.