Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιστροφές "προστίμων" από το Πράσινο Ταμείο


Recommended Posts

Περιμένω κι εγώ για επιστροφή -δεν υπάρχει ακόμα αυτή η επιλογή στις αιτήσεις. Αναρωτιέμαι όμως: όταν ο πελάτης πλήρωσε εφάπξ πήρε έκπτωση, τώρα θα υπολογιστεί το νέο μικρότερο πρόστιμο με έκπτωση;;;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε συνάδελφοι, έχω το εξής θέμα:

 

Κάνω λοιπόν αίτηση σε ρύθμιση με ολοκληρωμένη υπαγωγή και στα σχόλια της αίτησης γράφω :

 

"Θα επιθυμούσαμε μερική επιστροφή αχρεωσθήτων ποσών καθώς με το άρθρο 50 του Ν-4042/12 πλέον στην συγκεκριμένη εκτός σχεδίου κατοικία το πρόστιμο υπολογίζεται με το ελάχιστο της Περιφερειακής ενότητας που είναι 550 € Τιμή ζώνης, ενώ στην παρούσα δήλωση το πρόστιμο έχει υπολογισθεί με 600 € Τ.Ζ.. Η διαφορά είναι 1281,99 € και ερωτάται αν υπάρχει η δυνατότητα επιστροφής των χρημάτων αυτών

 

Και ο διαχειρηστής απαντάει:

 

"Εγκρίθηκε"

και επεστράφη η αίτηση σε προσωρινή υπαγωγή...εγώ τώρα τι κάνω; να βάλω τη σωστή πλέον Τ.Ζ. , να βγεί το νέο πρόστιμο, να το υποβάλλω οριστικά (αφού θα είναι μικρότερο από το ήδη πληρωμένο) και μετά ίσως η διαφορά να μπεί στον λογαριασμό του;;

 

Γνώμες;;

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις τη σωστή τιμή ζώνης.

Επαναυπολογίζεις το πρόστιμο.

Ξαναστέλνεις τη δήλωση σε οριστική υπαγωγή.

Θα του χρωστάει το "πράσινο ταμείο" τη διαφορά.

Κάποια στιγμή θα την πάρει....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Αυθαίρετο (Β.Χ. Σοφίτα) περαιωμένη με τον Ν3843 με απένταξη από τον 3843 κι επανένταξη στον Ν4014/11 θα πάρει την επιστροφή του υπερβάλλοντος ποσού? Εάν όχι γιατί? που είναι η ισονομία και η αναλογικότητα στους Νόμους του ΥΠΕΚΑ? Γιατί το Πράσινο Ταμείο επιστρέφει ποσά για τον Ν4014 και όχι για τον Ν3843/2010? Να ετοιμάσουμε προσφυγές στα Δικαστήρια (Συνήγορο του Πολίτη, ΣΤΕ, κλπ.) γιατί τα ποσά δεν είναι μικρά. Κάθε Μηχανικός έχει αρκετές περιπτώσεις περαιωμένων χώρων με συντελεστή Β.Χ..

Link to comment
Share on other sites

Δε θα πάρει πίσω χρήματα γιατί έτσι το αποφάσισαν και το ψήφισαν. Ψάξε να βρεις και άλλες παραβάσεις του 4014 ,τουλάχιστον να έρθουν ίσα ίσα τα παλαιά με τα καινούρια πρόστιμα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και στην Ελλάδα πρέπει να ισχύει η ισονομία και η αναλογικότητα στη νομοθεσία πρέπει να προσφύγουμε στα Δικαστήρια. Σκέψου ότι ο διπλανός μου, επειδή δεν πλήρωσε εφάπαξ το πρόστιμο, απεντάχθη κι επανεντάχθηκε στον Ν4014 με το μισό πρόστιμο από μένα και σίγουρα θα υπάρχουν παρόμοιες περιπτώσεις. Επομένως που βρίσκεται η ισονομία?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συναδελφοι

εχει ακουστει τιποτα για την επιστροφη χρηματων ; Εχω διαφορα απο μικρουπολογισμους εμβαδων.

Ειμαι σε εκτος σχεδιου με Ο.Α (2003), εχω υποβαλλει τα πάντα, εκτος απο το τοπογραφικο ΕΓΣΑ, που επειδη δεν ειχε συσταση, και σκοπευει να κανει, σκεφτηκα να το πληρωσει τοτε που θα κανει την συσταση, μια και καλη, στον συναδελφο τοπογραφο. Ομολογω οτι δεν του το ειχα πει αρχικα, αφου ουτως ή αλλως δεν αφορουσε τις δικες μου αμοιβες. Αν δηλωσω οτι εχω στην κατοχη μου τα απαραιτητα (δλδ και το τοπογραφικο ΕΓΣΑ) και το παω σε ολοκληρωμενη, του δωσω βεβαιωση για ρευμα για ενα τμημα που δεν εχει (το υπολοιπο εχει ρευματοδοτηθει), λετε να εχω προβλημα. Το συζηταω γιατι μου εκοψε λεφτα εκ των υστερων και εχουμε ερθει σε καποια κοντρα.

ευχαριστω πολυ.

Βάζεις τη σωστή τιμή ζώνης.

Επαναυπολογίζεις το πρόστιμο.

Ξαναστέλνεις τη δήλωση σε οριστική υπαγωγή.

Θα του χρωστάει το "πράσινο ταμείο" τη διαφορά.

Κάποια στιγμή θα την πάρει....

Link to comment
Share on other sites

Το αν πρέπει να το πας σε ολοκληρωμένη υπαγωγή και να εκδώσεις βεβαίωση θα το κρίνεις εσύ....

Πάντως μπορείς να το κάνεις.

Θα έχεις εκκρεμότητα (ανεξάρτητα αν θα σου το προσκομίσει ή όχι ο ιδιοκτήτης) να υποβάλλεις το εξαρτημένο τοπογραφικό στο σύστημα, το οποίο με τα σημερινά δεδομένα έχεις περιθώριο να το κάνεις έως 30.9.2013.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.