Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιστροφές "προστίμων" από το Πράσινο Ταμείο


Recommended Posts

επιστροφή χρημάτων γίνεται και στις περιπτώσεις που έχει πληρωθεί πρόστιμο αλλα... με τον ΝΟΚ δύναται να εκδωθεί οικοδομική άδεια και θα μπορούσε να είχε πληρωθεί μόνο το παράβολο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συναδελφοι κατι βρηκα για το θεμα

http://www.prasinotameio.gr/index.php/el/anakoinoseis/nea-prasinou-tameiou/72-epistrofi-hmiypaithrioi-afthaireta

το θεμα ειναι αν εχουμε κανενα νεωτερο για την μερικη επιστροφη χρηματων..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω κ γω παρόμοιες περιπτώσεις, θυμάμαι να αναφέρεται ξεκάθαρα ότι τυχόν μεταβολές στο ποσό του προστίμου που θα προκύψουν μετά την ολοκλήρωση των αποτυπώσεων κ σχεδίων, είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω θα επιστρέφονται.

Link to comment
Share on other sites

ναι στην ιστοσελιδα μου ανεφερα το λεει.το θεμα ειναι οτι δεν λεει ακομα για την επιστροφη μερικων χρηματων

Edited by Manolis gon
αλλαγη σε πεζά
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν πιστεύω πως θα γίνει αυτό κι αν γίνει σε κανά δυο χρόνια από τώρα, που οι περισσότεροι θα βαρεθούν να ασχολούνται με το θέμα. Σιγά που θα αρχίσουν να μοιράζουν λεφτά.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας, είναι ξεκάθαρο ότι, θα επιστραφούν!

Εξάλλου αυτό λένε και στο link που έδωσε παραπάνω ο συνάδελφος.

Παραθέτω το απόσπασμα για τις δηλώσεις του 4014;

 

Β) ΓΙΑ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ

 

Ο κάθε πολίτης που κατέβαλε, από λάθος, ποσό μεγαλύτερο από αυτό που όφειλε δικαιούται της επιστροφής του επιπλέον ποσού.

 

Αναφορικά, δε, με τις επιστροφές από αυθαίρετα, διακρίνονται δύο περιπτώσεις: α) ολική και β) μερική επιστροφή. H ολική επιστροφή γίνεται αυτόματα από το ΤΕΕ. Αν, δηλαδή, πραγματοποιηθεί πληρωμή που δεν αντιστοιχεί σε οφειλή, επιστρέφεται αυτόματα στον οφειλέτη.Αντίθετα, η μερική επιστροφή θα είναι δυνατή όταν ολοκληρωθεί η διαμόρφωση της αντίστοιχης διαδικασίας από το ΥΠΕΚΑ, με εκτιμώμενο χρόνο περί τους 2 μήνες. Η περίπτωση αφορά την επιστροφή υπερβάλλοντος ποσού προστίμου που έχει ήδη καταβληθεί από τον πολίτη, είτε λόγω λάθους, είτε μετά από νεώτερες νομοθετικές ρυθμίσεις που είχαν ως αποτέλεσμα υπολογισμό μικρότερου προστίμου. Η μερική επιστροφή θα γίνεται μόνο σε περιπτώσεις οριστικής (και όχι προσωρινής) δήλωσης και μόνο σε εφάπαξ καταβολή ποσού (όχι σε δόσεις).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε μπροστά μας πάρα πολύ δρόμο ακόμα......

Ήδη με προχθεσινή ανακοίνωση σταμάτησαν όλες οι πληρωμές του δημοσίου προς κάθε κατεύθυνση (για να πληρωθούν οι συντάξεις του Ιουλίου).

Link to comment
Share on other sites

εγω πληρωσα για 50 τμ σοφιτας σε ημητελη οικοδομη,εφ΄απαξ με οριστικη δηλωση η ποια εγινε το 2011.τωρα λογο οικονομικων προβληματων αδυνανατο να την τελειωσω(εχουν μπει μονο γυψοσανιδες περιμετρικα)και θελει πολυ δουλεια ακομη και ενσημα απο το ικα.τελος παντων αν βγαλω τις γυψοσανιδες και δεν κατασκευασω την σοφιτα ,υπαρχει περιπρωση να μου επιστραφει το προστιμο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.