Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιστροφές "προστίμων" από το Πράσινο Ταμείο


Recommended Posts

ναι θα συνεχισω να εχω υπέρβαση ύψους,εγω αυτο που θελω ειναι να γλιτωσω απο τα ενσημα που μου ζητανε για την αποπερατωση της σοφιτας(καθως ζοριζομαι οικονομικα) μου θελουν 50 ενσημα. και εκει που ειναι να πληρωσω 3,000 , προτημω να πανε στραφι τα 2,500 που εδωσο για την τακτοποιηση.δεν ξερω και εγω τι να κανω.δεν γινεται να τελειωσει η υπολιπη οικοδομη ακνονικα και η σοφιτα να παραμηνει σε ημητελεια μεχρι να μπορεσω (οικονομικα) να την συνεχισω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι πάει να πει παιδιά επιστροφή χρημάτων που ΛΑΘΑΝΘΑΣΜΕΝΑ καταβλήθηκαν;;;

Μόνο τότε;

 

 

α) Πολίτες έχουν καταβάλλει μεγαλύτερα πρόστιμα επειδή στο ΥΠΕΚΑ έχουν αλλάξει τον υπολογισμό του προστίμου δύο φορές σε πολλές περιοχές εκτός σχεδίου, μέσω της Τ.Ζ.

β) Πολλοί που έτρεξαν να τακτοποιήσουν με τον 3843, έχουν καταβάλει πολλαπλάσια πρόστιμα (Πελάτης μου θα πλήρωνε 14.000 ευρώ λιγότερα με τον 4014)

γ) Θα ισχύσει για όσους θα βρεθούν σε δασικές εκτάσεις, γραμμές αιγιαλού κλπ.;;

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Δημοσιεύτηκε σε ΦΕΚ η απόφαση για τον καθορισμό της διαδικασίας μερικής επιστροφής χρημάτων κατά την τακτοποίηση αυθαιρέτων με τον 4014/11

 

http://www.iekemtee.gr/el/επάγγελμα/συνθήκες-εργασίας/2159-παροχή-εξουσιοδότησης-στο-τεε-για-τον-καθορισμό-της-διαδικασίας-μερικής-επιστροφής-χρηματικών-ποσών-κατά-την-τακτοποίηση-αυθαιρέτων-του-ν-4014-2011

 

Φαντάζομαι πως στη συνέχεια θα πρέπει να περιμένουμε την ένταξη της διαδικασίας επιστροφής προστίμων από το ΤΕΕ στο πληροφοριακό σύστημα διαχείρισης δηλώσεων του 4014. Εχει κανείς καμία σχετική πληροφορία?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

κανένα νέο??

Έχει κανείς ακούσει τίποτα για τη διαδικασία;

Έχω περίπτωση που έκανα περαίωση με Τιμή Ζώνης 600 € και με την αλλαγή που έκαναν τώρα πάει με 550 €,

Τί γίνεται εκεί;;;

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το αντίστοιχο ΦΕΚ εδώ http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=vNcORLQ5Gaw%3d&tabid=762&language=el-GR

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει, αλλά λέει "δίνω σαν ΥΠΕΚΑ εξουσιοδότηση για τη διαδικασία στο ΤΕΕ"

Και ρωτάω το ΤΕΕ έχει κάνει άραγε τίποτα;

Γιατί δεν βλέπω κάποια ανακοίνωση απί της διαδικασίας.. (πώς κάνω αίτηση, πώς μπαίνουν τα λεφτα κλπ.. κλπ..

 

Δε λέω, από την αρχή μου φάνηκε πολύ καλό για να έιναι αληθινό (άκου εκεί το κράτος να επιστρέφει χρήματα :shock: ) και αν δεν το δω να συμβαίνει δεν μου φαίνεται να το πιστεύω ότι θα γίνει!

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγάλει και το ΤΕΕ ανακοίνωση.

Θα γίνεται μέσω των ηλεκτρονικών αιτήσεων των δηλώσεων.

Δεν έχει όμως ενεργοποιηθεί ακόμα η διαδικασία.

Και προβλέπω ότι, θα αργήσει αρκετά, διότι ...δεν υπάρχουν χρήματα για να επιστραφούν!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.