Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ δυο κτιρίων στο ίδιο οικόπεδο


lasi

Recommended Posts

Αν είναι δύο κτήρια σε ένα οικόπεδο, σε απόσταση μεταξύ τους, του ίδιου ιδιοκτήτη θα βγούνε δύο ΠΕΑ; Οικοδομική άδεια υπάρχει μόνο για το ένα κτήριο. Σε περίπτωση έκδοσης ΠΕΑ για το αυθαίρετο (τακτοποιημένο με τον 4014) κτήριο τι στοιχεία θα βάλουμε στα πεδία Οικοδομικής Άδειας ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόχειρες τις σημειώσεις της κατάρτισης ενερ. επιθεωρητών, αλλά νομίζω ότι στο ίδιο κτίριο εκδίδεται ξεχωριστό ΠΕΑ για κάποιον (ή κάποιους) χώρο/-ους όταν:

-έχουμε διαφορετικές χρήσεις

-χρήσεις με διαφορά θερμοκρασίας > 4 οC

-ξεχωριστά συστήματα θέρμανσης

 

οπότε, εφόσον υπάρχει ξεχωριστό σύστημα θέρμανσης, νομίζω ότι απαιτείται έκδοση ξεχωριστού ΠΕΑ για κάθε ιδιοκτησία/διαμέρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Με δύο θερμικές ζώνες έλεγα, αλλά μίλησα το πρωι με ΤΕΕ και μου είπαν για δύο ΠΕΑ και στο αυθαίρετο να μπει ο αριθμός τακτοποίησης

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Υπάρχει η εξής περίπτωση:

-ΠΕΑ σε ισόγεια μονοκατοικία με ανεξάρτητο ΜΘ υπόγειο.

-Το οικόπεδο διαθέτει και ένα εξωτερικό WC καθώς και εξωτερικές αποθήκες

 

Τα ερωτήματα που προκύπτουν είναι:

Πως συμπεριφέρομαι στο συνολικό εμβαδόν της κατοικίας?

Με το WC το οποίο θεωρητικά ανήκει στην ίδια ζώνη με την κατοικία αλλά δε συνορεύει?

Οι εξωτερικές αποθήκες που δεν έρχονται σε επαφή με τη ζώνη πως θα μπορούσαν να ληφθούν ως ΜΘΧ εφόσον δεν υφίσταται μεταξύ τους διαχωριστική επιφάνεια?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Τις εξωτερικές αποθήκες καθώς και το W.C. αφού δεν εφάπτονται στο κτίριο της κατοικίας, τα αγνοείς. Δεν τα είδες ποτέ.

 

Όταν λες ανεξάρτητο μ θερμαινόμενο υπόγειο, εννοείς πως ναι μεν υφίσταται διαχωριστική επιφάνεια δαπέδου μεταξύ της κατοικίας και του υπογείου, αλλά η είσοδος στο υπόγειο γίνεται από εξωτερική σκάλα; Αν είναι έτσι, το εξετάζεις κανονικά σαν μ.θ.χ. και βάζεις και τις μεταξύ τους διαχωριστικές επιφάνειες.

Συνολικά τετραγωνικά: εμβαδόν θερμαινόμενων χώρων (όλο το εμβαδόν της θερμικής ζώνης της ισόγειας μονοκατοικίας) + εμβαδόν υπογείου μ.θ.χ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς αυτό συμβαίνει μεταξύ υπογείου και κατοικίας.

 

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση που ουσιαστικά επιβεβαιώνει αυτό που σκεφτόμουν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.