Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Έχω αναλάβει μια πραγματογνωμονύνη για μια μονοκατοικία που κατασκευάστηκε στην Αθήνα το 1993. Δυσκολεύομαι να βρώ τιμές εργασίας και υλικών της περιόδου. Παράδειγμα ημερομήσθιο τσάπας , φατούρα μπετατζή , φατούρα τουβλά , φατούρα μπογιατζή κλπ. Εάν έχει κρατήσει κανείς σημειώσεις απο κόστος έργου του εκείνη την εποχή περίπου (+- ένα χρόνο) ή προσφορές της εποχής , παρακαλώ ας τις αναρτήσει εδώ. Ευχαριστώ.

Edited by Τσιγαρίδας Φραγκίσκος
Link to comment
Share on other sites

Ίσως βρείς υλικό στο αρχείο της ΠΕΣΕΔΕ (www.pesede.gr) . Θεμιστοκλέους 4 - Αθήνα.

Κάνε μια επικοινωνία μαζί τους.

 

Τηλ. 210 3838759 - 210 3823983

Fax. 210 3824116

email: [email protected]

 

Εναλλακτικά : www.sate.gr - www.pedmede.gr

Λογικά θα έχουν αρκετά πλήρες αρχείο τευχών διαπίστωσης τιμών.

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειναι ιδιωτικη οικοδομη δεν ειναι κατ αρχην σκοπιμο να χρησιμοποιησεις τιμες δημοσιων εργων .Θα πρεπει να κανεις ερευνα αγορας για την συγκεκριμμενη περιοχη ή να βρεις στοιχεια απο οικοδομη που εχει γινει εκεινη την εποχη στην περιοχη σου.Πραγμα πολυ δυσκολο.Μην ξεχνας οτι θα υποβαλλεις πραγματογνωμοσυνη και πρεπει τα στοιχεια σου να ειναι εγκυρα.

Καταλαβαινεις οτι σε ενα ιδιωτικο εργο που οι τιμες δεν καθοριζονται απο καπου ποσο δυσκολο ειναι (ποσο μαλλον που εχουν περασει 8 χρονια).

Μια αλλη προσεγγιση (την εχω χρησιμοποιησει με επιτυχια) ειναι να βρεις τις τιμες απο τα τιμολογια Δημοσιων Εργων και στη συνεχεια να ερευνησεις στη γενικοτερη περιοχη σου τι εκπτωσεις εχουν επιτευχθει σε δημοσια εργα οικοδομικης φυσεως (π.χ ενα σχολειο).Και αυτο βεβαια χοντρικο ειναι αλλα πολυ πιο συνεπες απο το πρωτο.Ετσι εμμεσα μπορεις να βγαλεις ενα κοστος.Παντα κατ εκτιμηση.

Ρωτα και το ΤΕΕ μηπως διαθετει πινακες τιμων ή αν υπαρχει στη βιβλιοθηκη του καμμια εργασια σχετικα με το ζητουμενο σου.

Link to comment
Share on other sites

ΕΤΟΙΜΑ ΟΛΑ ΤΙΜΕΣ 1995

 

Μπετον φατούρα 10,000 , Τσάπα 40,000 , Μπετόν υλικό 16-20 12,000 , Σίδερο 9000 , σοβάδες 800 , τουβλα φατούρα 650 , τούβλα 9 τα μικρά 15 τα διπλά ,πόρτες βαφτές 45000 , ντουλάπες 30000 / τμ , ασβέστης 17000 , μάρμαρο 7000 , άμμος 3200 , τσιμέντο 1180 .

 

Αυτά , τα άλλα συνεργεία ήταν συνολική η προσφορά .

 

Πιστεύω σε βοήθησα .

 

Ασε που μπορούμε να κάνουμε σύγκριση τιμών 18 χρόνια μετά .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ΕΤΟΙΜΑ ΟΛΑ ΤΙΜΕΣ 1995

 

Μπετον φατούρα 10,000 , Τσάπα 40,000 , Μπετόν υλικό 16-20 12,000 , Σίδερο 9000 , σοβάδες 800 , τουβλα φατούρα 650 , τούβλα 9 τα μικρά 15 τα διπλά ,πόρτες βαφτές 45000 , ντουλάπες 30000 / τμ , ασβέστης 17000 , μάρμαρο 7000 , άμμος 3200 , τσιμέντο 1180 .

 

Αυτά , τα άλλα συνεργεία ήταν συνολική η προσφορά .

 

Πιστεύω σε βοήθησα .

 

Ασε που μπορούμε να κάνουμε σύγκριση τιμών 18 χρόνια μετά .

Μπορω να ρωτησω αυτες οι τιμες πως προεκυψαν (μην ξεχναμε οτι ο συναδελφος τα θελει για πραγματογνωμοσυνη ) ;

Link to comment
Share on other sites

Από δικές μου κατασκευές , μιά και διατηρώ στατιστικό αρχείο από το 1984 . Οχι πλήρες βέβαια , αλλά είναι σχετικά ικανοποιητικό σε τιμές κόστους κατασκευής και τιμές πωλήσεων κατοικιών ,

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. ΠΕΣΕΔΕ, ΠΕΔΜΕΔΕ , ΣΑΤΕ, ΕΝΩΣΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ ,ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ και ΣΤΑΤΙΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ δεν έχει κανείς κανένα στοιχείο! Φίλε BAS ευχαριστώ πολύ, οι τιμές σου είναι σωστές απο άλλα στοιχεία που έχω . έχεις άλλες τιμές?πχ τοποθέτηση μαρμάρων , πλακιδίων , αλουμίνια , χρωματισμοί κλπ? επίσης έχεις κρατήσει καθόλου πρωτότυπες προσφορές?

Edited by Τσιγαρίδας Φραγκίσκος
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πρωτότυπες προσφορές δεν έχω , απλά έχω τα στατιστικά στοιχεία . Στις άλλες εργασίες δεν έχω τιμές μονάδας , αλλά κλειτή τιμή έργου , οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω .

 

Μπορείς όμως να το βρείς έμμεσα κάνοντας προβολή των σημερινών τιμών στις τότε με την αντίστοιχη λογική .

 

Δηλαδή συγκρίνεις σοβάδες , μπογιές σήμερα , ξέρεις τους τότε σοβάδες , βρήκες με μεγάλη προσέγγιση τα τότε χρώματα .

 

Αναλογικά και τα υπόλοιπα .

 

Εχε υπ' όψη σου ότι το 1993 ήταν ανάλογο με το σημερινό μιά και η αγορά πέρναγε την κρίση των επιτοκίων 1990-1995 και η αγορά ήταν πολύ πεσμένη .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.