Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τεχνική έκθεση Η/Μ για ρύθμιση αυθαιρέτων κατά τον Ν. 4014


Recommended Posts

Ο 4014 απαιτεί για όλα τα κτίρια πλην των κατοικιών και τεχνική έκθεση για τα Η/Μ από τον αρμόδιο μηχανικό.

 

Ξέρει κανένας τι περίπου πρέπει να περιέχει η έκθεση;

 

Μερικές εύλογες απορίες που έχω:

 

- Αν η ηλεκτρολογική εγκατάσταση είχε υπογραφεί από εγκαταστάτη που δεν είχε δικαίωμα υπογραφής για την πραγματική ισχύ (ίσως πριν την αυθαιρεσία να ήταν οριακά στα KW που μπορούσε να υπογράφει, ίσως όχι) αλλά είχε γράψει μικρότερη ισχύ για να πάρει ρεύμα, τι κάνουμε;

 

- Αν υπάρχουν καραμπινάτες διαφορές από τις μελέτες της πολεοδομίας, τι κάνουμε; Για παράδειγμα αν έχουν μπει κλιματιστικά που δεν υπήρχαν στην άδεια; Αν είχε η άδεια και δεν τα έχει εγκαταστήσει;

 

- Τι γίνεται στα βιομηχανικά κτίρια αν υπάρχουν διαφορές από την άδεια λειτουργίας; Το ενδεχόμενο να αναθεωρηθεί η άδεια είναι λίγο άκυρο καθώς μέχρι να γίνει η αναθεώρηση θα έχει περάσει η προθεσμία του 4014.

 

- Τι πρέπει να γράψουμε σε αυτή την τεχνική έκθεση; Μόνο τις αρνητικές παρατηρήσεις ή και όσα είναι ΟΚ;

 

- Πόσο θα χρεώνατε για μια τεχνική έκθεση σε τυπικές περιπτώσεις, π.χ. σε κατάστημα 100μ² , σε βιοτεχνία 500μ², σε φροντιστήριο, κτλ;

 

 

 

- Έχετε ενημερώσει τους πολιτικούς μηχανικούς που συνεργάζεστε για την απαίτηση τεχνικής έκθεσης Η/Μ για τα κτίρια πλην κατοικιών;

Edited by sdim
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αστο βρε σύ να πάει....αφού κανείς αρμόδιος δεν ασχολείται...δεν το βλέπεις? Τόσος καιρός πέρασε και καμία ενημέρωση....Με τα Η/Μ θα ασχολούνται στο ΥΠΕΚΑ-ΤΕΕ?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ασχολούμαι εγώ και άνοιξα αυτό το θέμα για να ασχοληθούν και άλλοι συνάδελφοι.

 

Με την αναδουλειά που υπάρχει είναι κρίμα να αφήνουμε δουλειά να πηγαίνει χαμένη!

 

Χώρια που οι τακτοποιήσεις που βασίζονται σε δηλώσεις χωρίς την σχετική τεχνική έκθεση θα είναι άκυρες, δεν αποκλείεται του χρόνου για να μαζέψουν και άλλα χρήματα να ψάξουν τις δηλώσεις και να αρχίσουν να ακυρώνουν τις "τακτοποιήσεις" που δεν είναι σωστές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μην με παρεξηγείς συνάδελφε, δεν πάει προσωπικά σε σένα....καταλαβαίνεις που πηγαίνει. Και εγώ ήθελα να ασχοληθώ, αλλά δεν έβρισκα πουθενά πληροφόρηση....Το μόνο που μου έλεγαν ήταν για έλεγχο πίνακα γειώσεων και λοιπόν Η/Μ εγκαταστάσεων. Σε ΠΜ φίλο που απευθύνθηκα δεν γνώριζε καθώς ασχολείται με κατοικίες και εκεί δεν τσεκάρουμε τα Η/Μ. Τα ερωτήματά σου πολύ σωστά, από την άλλη όμως θεωρώ απαράδεκτο να μην υπάρχει σχετική οδηγία από το υπουργείο ή το ΤΕΕ. Ενα υπόδειγμα...κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Αν αρχίσουμε όλοι τα τηλέφωνα και τις απορίες προς τις αρμόδιες υπηρεσίες θα καταφέρουμε κάτι.

 

Προσωπικά έχω στείλει ερώτημα στο ΥΠΕΚΑ. Θα επικοινωνήσω σήμερα και με το ΤΕΕ τηλεφωνικά, το email για τον 4014 έχει γεμίσει και μου έρχονται πίσω όσα έχω στείλει.

Link to comment
Share on other sites

το e-mail έχει γεμίσει???? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: .... μ'αρέσει που τις ερωτοαπαντήσεις τις βγάζανε από ερωτήσεις του κοινου... μάλλον ΚΑΝΕΙΣ δεν διάβασε όυτε απάντησε σε ποτέ σε ΚΑΜΙΑ ερώτηση, όυτε καν τον κόπο να σβήσουνε τα e-mails δεν κάνανε... προφανώς οι ερωτήσεις στις ερωτοαπαντήσεις ήταν εκ των έσω, έτσι εξηγείται γιατί οι περισσότερες είναι "αφελείς"...

Link to comment
Share on other sites

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με το ΤΕΕ στην Πάτρα έμαθα τα εξής:

 

- Δεν υπάρχει κάποιο πρότυπο. Μια τεχνική έκθεση θα κάνουμε με τις παρατηρήσεις για ότι δούμε.

 

- Ελέγχουμε μόνο τα πολεοδομικά θέματα. Δεν ασχολούμαστε με Η/Μ παραγωγής σε βιοτεχνίες/βιομηχανίες.

 

- η τεχνική έκθεση αφορά όλες τις Η/Μ εγκαταστάσεις (ύδρευση, αποχέτευση, θέρμανση, κλιματισμό, ηλεκτρικά ισχυρά, ηλεκτρικά ασθενή, κτλ).

 

- Στην τεχνική έκθεση αναφέρουμε και τυχόν προβλήματα που θα δούμε.

 

Τι δεν γνωρίζουμε ακόμα

- Αν στην άδεια είχε υπογράψει κάποιος ο οποίος όμως δεν έχει το δικαίωμα για το τακτοποιούμενο αυθαίρετο, τι γίνεται;

Μερικά παραδείγματα:

 

α. Στην άδεια η ηλεκτρική εγκατάσταση ήταν εντός του ορίου που μπορούσε να υπογράψει ο μελετητής/επιβλέπων ή εγκαταστάτης αλλά στην πράξη με την προσθήκη η εγκατεστημένη ισχύς είναι άνω αυτού του ορίου, χρειάζεται νέα άδεια;

 

β. Αν ήταν π.χ. διώροφο αλλά έγινε προσθήκη καθ'ύψος και τις μελέτες τις είχε υπογράψει πολιτικός μηχανικός (ο οποίος δικαιούται να υπογράψει μέχρι ένα όριο), τι γίνεται τώρα που είναι τριώροφο και δεν ισχύει η υπογραφή για την παρούσα κατάσταση;

 

γ. αν έγινε προσθήκη καθ'ύψος ή έστω κατασκευάστηκε με μεγαλύτερο ύψος. Αν πριν το ύψος του δαπέδου του ανώτερου όροφου ήταν <9μ από την στάθμη του εδάφους και δεν έχει προβλεφθεί ανελκυστήρας επειδή δεν απαιτέιται, ενώ τώρα είναι >9μ όπου απαιτείται ανελκυστήρας , τι γίνεται με την απαίτηση για ανελκυστήρα;

 

δ. Η προσθήκη κλιματιστικών σε υφιστάμενα κτίρια δεν απαιτεί άδεια από την πολεοδομία, μόνο έγκρηση από ΕΠΑΕ αν είναι σε όψη. Ωστώσο η καλωδιώσεις στο κτίριο μπορεί να μην πληρούν τις απαραίτητες προδιαγραφές για την ισχύ των κλιματιστικών, τι θα κάνουμε;

 

 

- Σε ποιες περιπτώσεις πρέπει να γίνουν εργασίες για να προχωρήσουμε με την τακτοποίηση και σε ποιες δεν χρειάζεται; Προφανώς αν δεν υπάρχει γείωση ή αν οι αγωγοί είναι μικρότερης διατομής από την απαιτούμενη θα εξηγήσουμε στον πελάτη ότι πρέπει να τα διορθώσει, αλλά πως θα πιέσουμε γι'αυτό;

 

Έχω πολλά ακόμα στο μυαλό μου.

 

Ενημερώστε τους συναδέλφους Η/Μ για το θέμα!

 

Εδώ στην διαφήμιση της wind οργανώνονται οι κλέφτες και δεν θα οργανωθούμε εμείς δεν είμαστε κλέφτες αλλά παλεύουμε για να κάνουμε την δουλειά μας;

 

Ρε παιδιά, ελάτε να οργανωθούμε να κάνουμε μια τεχνική έκθεση της προκοπής (= όχι μπαλαμούτι)!

Edited by sdim
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που μπαίνω σε άλλα χωράφια αλλά ο ν.4014 λέει:

Στην περίπτωση κτιρίων που δεν έχουν χρήση κατοικίας απαιτείται και τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού για τον ηλεκτρομηχανολογικό έλεγχο του πίνακα των γειώσεων και των λοιπών ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων, εφόσον υπάρχουν

Κάνεις έλεγχο και στην Τ.Ε. γράφεις τα αποτελέσματα του ελέγχου.

Το που θα χρησιμοποιηθεί αυτός ο έλεγχος δεν μας το έχει πει κανένας.

Αντίστοιχα με τα δικά μου χωράφια υπάρχει θέμα με την μελέτη στατικής επάρκειας ή το δελτίο τρωτότητας.

θεωρώ πως η δουλειά μας είναι η καταγραφή της υπάρχουσας κατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος είναι ξεκάθαρος για το τι θέλει από Π/Μ, την μελέτη στατικής επάρκειας σε πολλές περιπτώσεις.

 

Ν. 4014/11, ΚεφΒ, άρθρο 24

 

Αν η αυθαίρετη κατασκευή έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κτίρια κοινωφελούς χρήσης , όπως ενδεικτικά κτίρια συνάθροισης κοινού, περίθαλψης, κοινωνικής πρόνοιας, εκπαίδευσης, πολιτιστικών λειτουργιών, ξενοδοχεία και λοιπές τουριστικές εγκαταστάσεις, θρησκευτικούς χώρους, εμπορικά καταστήματα, τράπεζες, κοινωφελείς οργανισμούς, δημοσίων υπηρεσιών και σε κτίρια βιομηχανικής ή βιοτεχνικής χρήσης, εξαιρουμένων των εγκαταστάσεων της ΔΕΗ απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας αρμοδίου μηχανικού, η οποία θα περιλαμβάνει:

1) Γεωμετρική τεκμηρίωση στοιχείων και διάταξης του φέρντα οργανισμού

2) αποτίμηση της ποιότητας των υλικών του φέροντα οργανισμού

3) μελέτη επάρκειας του κτιρίου για δεδομένη στάθμη επιτελεστικότητας (σεισμικός συντελεστής)

4) πρόταση ενισχύσεων του υφιστάμενου φορέα, εάν απαιτείται

5) αντισεισμικό έλεγχο με το σεισμικό συντελεστή που ίσχυε στην περίοδο κατασκευής του αυθαιρέτου και τον δηλώνει ο ιδιοκτήτης.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

  • Καλησπερα συναδελφοι. Το συγκεκριμενο θεμα με ενδιαφερει, καθως στην εταιρεια που εργαζομαι (ακομα!) μου ζητησαν να ενημερωσω εναν πελατη για τον ελεγχο των Η/Μ εγκαταστασεων. Η χρηση του κτηριου ειναι βιοτεχνικη/βιομηχανικη και εχει και υποσταθμο. Λογικα, ο ελεγχος περιλαμβανει την ορθη εφαρμογη της μελετης ολων των εγκαταστασεων, αλλα κανεις δεν ξερει τιποτα περισσοτερο... Ουτε σε πολεοδομια, ουτε αλλοι μαχιμοι συναδελφοι γνωριζουν τιποτα... Κανεις δε μπορει να μας ενημερωσει..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.