Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τεχνική έκθεση Η/Μ για ρύθμιση αυθαιρέτων κατά τον Ν. 4014


Recommended Posts

Μπορεί ν' ανοίξουν τη δήλωση 4014 από το ΤΕΕ.

Το κάνουν γι' αυτόν ακριβώς το λόγο.

Για τίποτε άλλο.

Αν έχεις κι άλλες εκκρεμότητες με τη δήλωση, τότε μόνο αφού τη μεταφέρεις στον 4178.

Αμοιβή βεβαίως νέα.

Ιάσονα, υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο email για να το ζητήσω;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο email για το σκοπό αυτό. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ως δυνατότητα, επειδή δεν το χρειάστηκα. Το είχα διαβάσει κάπου στις αρχικές οδηγίες του ΤΕΕ (αλλά δεν θυμάμαι που ακριβώς...). Υποθέτω ότι, στο κλασικό email.....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα, επανέρχομαι σε ένα θέμα σχετικά με τις αμοιβές για να ρωτήσω αν έχει αλλάξει κάτι...

 

Έχω ρύθμιση αυθαιρέτου και θα γίνει και τεχν έκθεση από συνάδελφο για τα η/μ.

 

Ό ένας έχει 11-20 έτη εμπειρία και άλλος 21+ έτη εμπειρία.

 

Τι γίνεται με τις αμοιβές γιατί αν θυμάμαι καλά στο σύστημα αμοιβών δεν δέχεται μηχανικούς με διαφορετικά έτη εμπειρίας.

 

Αν βάλω 6 ημέρες εργασίας στον μηχανικό με 11-20 έτη εμπειρίας και μοιράσω 75-25% δηλ. 4,5 ημέρες στον ένα και 1,5 ημέρα στον άλλο υπάρχει κάποιο θέμα;

 

Από ένα γρήγορο διάβασμα που έκανα στις προηγούμενες σελίδες του νήματος καταλήγω στο ότι ο σωστός τρόπος είναι αυτός...

 

Ευχαριστώ.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας. 

Σε τεχνική έκθεση μηχανολόγου, για χώρους αποθηκών, όπου προστέθηκαν πατάρια και κλίμακες, θα πρέπει να συμπεριλάβω και σχέδια, μιας και αρχικά δεν υπήρχε καν οι εγκαταστάσεις?

θα πρέπει να γίνει αναλυτική αναφορά σε όλες τις εγκαταστάσεις (ηλεκτρολογικά, μηχανολογικά)?

 

ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

είχα ένα θέμα... με ένα Μηχ. Μηχ ... πιο παλιά, που τον δήλωσα για μια 4014, όμως δεν του έβαλα νόμιμες, μάλιστα αφού δεν ζητήθηκε, δεν απαιτούταν πουθενά, μου έδωσε μια τεχ. εκθ. δεν ήταν τίποτα σπουδαίο, πήγε σε ένα μαγαζί κοντά, είδε οτι δεν υπάρχει πίνακας ή οτι ζητούσε ο Νόμος να περιγράψει με την τεχ. εκθ. Φίλος ήταν, λεφτά δεν πήρε, καθώς η δουλειά δεν κράτησε ούτε 40 λεπτά.

Και ενώ τον δήλωσα στην δήλωση 4014, δεν έβαλα ούτε συμφωνηθείσα, ούτε τίποτα.

Υπάρχει πρόβλημα? Δηλαδή αποκλείεται απλώς να έκανε μια συντομότατη αυτοψία, με μια συντομότατη έκθεση. Που δεν πληρώθηκε επειδή κρίναμε οτι η εργασία δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχεις πρόβλημα. 

Μπορείς ν' αλλάξεις την αμοιβή από το σύστημα του ΤΕΕ και στη νέα να συμπληρώσεις και τη νόμιμη του ηλεκτρομηχανολόγου.

Γι' αυτή στη συνέχεια πρέπει να πληρωθεί ΤΣΜΕΔΕ κ.λπ. και να κατατεθούν στο σύστημα των δηλώσεων.

Αν όμως η δήλωση έχει παραμείνει στον 4014 τότε....μεγαλώνει το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι μεγάλο! Τεράστιο!

Πρέπει να ενημερωθεί και μηχ.μηχ και ιδιοκτήτης και να συμφωνήσουν και να γυρίσει η δήλωση.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.Ομως δεν υπάρχει εναλακτική?

Δεν μπορώ να τον έχω σαν βοηθό τον μηχ.μηχ. Δεν μπορώ να τον συμφωνήσω εγώ, ότι τον πληρώνω από την δικιά μου αμοιβή?

Ξανακόβω ΤΣΜΕΔΕ? Και ξανακάνει συμφωνητικό με πελάτη?

Επίσης το σύστημα δεν το ζήτησε.

Δηλαδή η δήλωση περπάτησε κανονικά χωρίς να έχω υπολογίσει αμοιβή μηχ. μηχ. Που όμως ήταν δηλωμένος!!!!

Και τώρα.... Τι γίνεται????

Ενοώ, το είδα Ιάσονα, τι έγραψες παραπάνω, λέω μήπως, υπάρχει εναλακτική???

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρόμοια περίπτωση από το ν.4014 εκ παραδρομής ξεχάστηκε η πληρωμή της αμοιβής για την τ.ε. του μηχ. μηχανικού.

 

Από το ΤΕΕ μου είπανε να φτιάξω νέο έργο αμοιβών (το παλιό εχει οριστικοποιηθεί και δεν επιδέχεται αλλαγών) και να πληρώσω μόνο την αμοιβή + ΤΣΜΕΔΕ του μηχανολόγου.

 

Στις πεδίο των παρατηρήσεων να γράψω τι ακριβώς έχει γίνει και θα είναι ΟΚ...

 

Δεν βλέπω άλλη λύση από το να μεταφέρεις την δήλωση στο ν.4178 προκειμένου να λυθεί το θέμα των αμοιβών.

 

Εναλλακτικά πάρε τηλ. το ΤΕΕ και ρώτα τους να έχουν να προτείνουν κάποια άλλη λύση.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

κανω απλα πως δεν ειδα γιατι μου ρχετε να τρολαρω

ελπιζω να ξαναχει τζακ ποτ

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.