Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνική έκθεση Η/Μ για ρύθμιση αυθαιρέτων κατά τον Ν. 4014


Recommended Posts

Ενοείται βρε τον κολλητό, άλλες 2 δουλειές του έδωσα.

Χρήσιμη Παρατήρηση Ιάσονα και Άκη, με παρηγορεί ότι δεν είμαι ο μόνος, ότι πολλοί τα έχουν κάνει μπάχαλο με το νόμο και την τόση χαρτούρα που έχει μαζευτεί, που το δικό μου είναι η σταγόνα στον ωκεανό.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς. Εύκολα λύνεται το συγκεκριμένο θέμα. Εξάλλου ο λόγος που πρέπει να κάνουμε λάθη είναι, για να μαθαίνουμε μέσα από αυτά και να γινόμαστε καλύτεροι.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Τελικά πήγα για τον έλεγχο και ουσιαστικά τα πάντα είναι διαφορετικα σε σχέση με την αρχική μελέτη, λογικό άλλωστε αφου προοριζόταν για αποθήκη και όχι για δίπατη κατασκευή με όροφο γραφείων. Τι να πρωτογράψω δεν ξέρω! Αλλα ντάλα... Σκέφτομαι να κάνω μια ενημέρωση στα σχέδια και να παρουσιάσω την νέα κατάσταση.

τι μου προτείνετε, ως παλιότεροι και εμπειρότεροι;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 3 months later...

Σχετικά με την αμοιβή του ΗΜ για την τεχνική έκθεση σε ρύθμιση 4178. Εχω περίπτωση όπου ο ΠΜ είναι εμπειρίας πάνω από 21 έτη (δλδ 3,83 στις μονάδες ημερών) και ο ΗΜ είναι 8 ετής εμπειρίας.

α)Σε αυτήν την περίπτωση αν πρέπει ο ΗΜ να έχει το 1/3 του ΠΜ στην αμοιβή του, προκύπτει : 3,83+3,83*1/3=5,10 και με ποσοστά 75 ο ΠΜ και 25 ο ΠΜ (στην επεξεργασία των εργασιών στην καρτέλα μηχανικοί και όχι στην καρτέλα κύριας εργασίας ).

β) Από αυτό προκύπτει νομιμη αμοιβή για τον ΠΜ 1787,65+ΦΠΑ και 595,89 +ΦΠΑ για τον ΗΜ. Αυτο μου δημιουργεί δυο εντολές πληρωμής (αφου δηλώσω στον καθένα την συμφωνηθείσα, όχι με ποσοστο 75- 25 αλλα με ποσο συμφωνηθείσας.

γ)Και τελικα πληρώνω και για καθε αμοιβη το ΤΣΕΜΕΔΕ που της αντιστοιχεί ?

 

Τα λέω σωστά ή κατι κανω λάθος?

Edited by gab pet
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, απλά οι μέρες για εμπειρία 21+ έτη είναι 3,38 αν θυμάμαι καλά...

 

Το σύστημα δεν δέχεται 2 μηχανικούς με διαφορετικά έτη εμπειρίας γι' αυτό θα βάλεις τον 2ο με το 1/3 των ημερών του 1ου και ποσοστά 75/25, όπως σωστά αναφέρεις. ΤΣΜΕΔΕ θα πληρωθεί επί της νόμιμης αμοιβής.

 

Με βάση τα παραπάνω βγάζω αμοιβή για τον 1ο μηχανικό 2.103,12, για τον 2ο 525,78 και σύνολο ΤΣΜΕΔΕ 64,60.

Edited by akis73
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Αν ισχυει αυτο που λες (που νομιζω εχεις δικιο σε αυτο ) τοτε προκύπτει : 3,38+3,38/3=4,51 μοναδες ημερων, και με αυτα στο προγραμμα το ΤΕΕ μου βγαζει για ποσοστα 75/25 σε ΗΜ 526,95 +ΦΠΑ (μικρή απόκλιση)  και ΠΜ 1580,84+ΦΠΑ ( εδω διαφερει η αμοιβη αρκετα). Επίσης για το ΤΣΕΜΕΔΕ δεν θα επρεπε να ισχύει ¨2103,12*(0,02+0,01)*1,024=64,12 για ΠΜ και 525,78*(0,02+0,01)*1,024=16,15 για ΗΜ. Αρα συνολικά ΤΣΕΜΕΔΕ 64,12+16,15=80,27? Καπου χανω κατι εγω? Μηπως η αμοιβη που λες 2103,12 ειναι και για τους δυο μηχανικους μαζι ?

Edited by gab pet
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο η αμοιβή του 1ου μηχανικού ειναι 2.103,12 - 525,78 = 1577,34. Κατά τα άλλα ισχύει ότι είπες και εσύ, είχα βάλει στις μέρες 4,50 για αυτό προφανώς έχουμε αυτή τη μικρή διαφορά...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ερώτηση. Την τεχνική έκθεση των ΗΜ για τον νομό 4178 γιατί δεν μπορούμε να την ανεβάσουμε στο σύστημα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.