Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τεχνική έκθεση Η/Μ για ρύθμιση αυθαιρέτων κατά τον Ν. 4014


Recommended Posts

Λοιπόν συνάδελφοι έπειτα από ψάξιμο νομίζω πως βρέθηκε η αναλογία εμπειρίας του μηχανολόγου και ημερών εργασίας του για τη σύνταξη της Η/Μ μελέτης.. Έτσι έχουμε για εμπειρία μέχρι 10 έτη εισάγουμε 2.25 ημέρες, για εμπειρία από 11 μέχρι 20 έτη 1.50 ημέρα και τέλος για εμπειρία άνω των 21 ετών 1.125 ημέρες. Αθροιστικά και για τους δυο μηχανικούς (όταν ανήκουν στην ίδια κατηγορία εμπειρίας) οι ημέρες βγαίνουν 6.75 + 2.25 = 9, 4.5 + 1.5=6 και 3.38 + 1.125 = 4.5 .. Σε όλες τις περιπτώσεις το ποσοστό του μηχανολόγου προκύπτει 25% και η νόμιμη αμοιβή του 523,19 ευρώ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μου ακούγεται λογικό αφού δεν υπάρχει άλλος τρόπος....

Αλλά να δω τι θα γίνει αν έχουμε διαφορετική εμπειρίας μηχανικούς!!!!

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Μου ακούγεται λογικό αφού δεν υπάρχει άλλος τρόπος....

Αλλά να δω τι θα γίνει αν έχουμε διαφορετική εμπειρίας μηχανικούς!!!!

Ύστερα από βόλτα στο ΤΕΕ , υπάλληλος μου ανέφερε πως δεν παίζουν ρόλο τα έτη εμπειρίας του μηχανολόγου. Μας ενδιαφέρουν μόνο οι ημέρες εργασίας του, οι οποίες πάντα είναι το 1/3 των δικών μας. π.χ. στην περίπτωσή μου (έχω 8ετή εμπειρία) χρειάζομαι 6,75 ημέρες απασχόλησης. Στο μηχανολόγο (ανεξαρτήτως εμπειρίας) θα βάλω 6,75/3 = 2,25 ημέρες εργασίας και συνολικά για την ομάδα έργου 9 ημέρες. Μοιράζω τα ποσοστά 75% για εμένα και 25% για εκείνον και οι νόμιμες αμοιβές υπολογίζονται σωστά. Ας το δοκιμάσει και κάποιος άλλος αν θέλει για επιβεβαίωση, αλλά νομίζω πως εν τέλει έτσι προκύπτουν οι αμοιβές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ korina. Το βασικό είναι πως σου επιβεβαίωσαν ότι βάζεις συνολικά 6ημέρες 20 ετούς εμπειρίας τις οποίες θα κατανείμεις σε 75-25.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να ρωτησω : σε πολυκατοικια που το ισογειο ειναι καταστημα -και ενταγμενο στη ρυθμιση- αλλα οι υπολοιποι 2 οροφοι κατοικια χρειαζεται Τεχνικη Εκθεση για Η/Μ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να ρωτησω : σε πολυκατοικια που το ισογειο ειναι καταστημα -και ενταγμενο στη ρυθμιση- αλλα οι υπολοιποι 2 οροφοι κατοικια χρειαζεται Τεχνικη Εκθεση για Η/Μ?

 

Για το κατάστημα χρειάζεται...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι,θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση δυο ισόγειων καταστημάτων το ένα λειτουργεί το άλλο όχι,ίδιας ιδιοκτησίας με διαφορετικούς πίνακες χρειάζεται να γίνουν δυο ξεχωριστές τεχνικές εκθέσεις;ο πολιτικός μηχανικός τα έχει κάνει στην ίδια δήλωση.εγώ μπορώ να τα εντάξω στην ίδια έκθεση ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.