Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τεχνική έκθεση Η/Μ για ρύθμιση αυθαιρέτων κατά τον Ν. 4014


Recommended Posts

Κύριοι, εγώ που έχω ένα υποτιθέμενο υπόδειγμα έκθεσης Η/Μ να το δώσω σε κοινή θέα ή θα χαλάσω το σασπένς?

Δεν ξέρω πόσο πλήρες είναι ούτε εάν η πηγή του είναι έγκυρη, κάπου βρέθηκε στο διαδίκτυο προφανώς από κάποιο ΜΜ συνάδερφο και το κράτησα.

Βέβαια ο ΟΤΤΟ είναι δικός μας άνθρωπος εμπιστοσύνης και όπως και να έχει αν δεν παινέψεις το σπίτι σου......

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

αστα φιλε αυτη η εκθεση ειναι το sant greal της μηχανικης.....

μονο σε καμμια τεκτονικη στοα και μεσα σε θυσαυροφικακιο θα ναι

το μυστικο....

 

+2 (απομένουν άλλοι 18)...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα....

 

Μου ζητήθηκε επίμωνα απο Ιδιώτη να του συντάξω Τεχνική Έκθεση για όλα τα Η/Μ του σπιτιού του (!!!???!!!)(σε συνεργασία με συνάδελφο Πολ. Μηχανικό που ανέλαβε τη νομιμοποίηση). Θέλει να είναι 100% νόμιμος όπως λέει....

 

Γνωρίζοντας πως ο νόμος 4014/11 είναι σαφής και δεν υποχρεώνει τις κατοικίες για έκδοση ανάλογης Έκθεσης για τα Η/Μ, εγώ τι να συντάξω που:

 

α) το λεβητοστάσιό του είναι κάτω απο κενό σκάλας εγκατεστημένο με το λέβητα ίσα ίσα να χωράει κάτω απο το κενό;

β) Δεν υπάρχει θεμελιακή γείωση και τα ηλεκτρικά του σπιτιού είναι σε κακά χάλια;

γ) Δεν χρειάζεται να συντάξω Τεχνική Έκθεση.

 

Τι θα κάνατε στη θέση μου;

Link to comment
Share on other sites

Το γ) ή

 

Κάνε τ.ε για ότι ακριβώς βλέπεις (τουλάχιστον οπτικά) για να πάρεις κανα ευρώ

 

Ε ναι, αυτό σκέφτομαι κι εγώ. Θα μου κάνει μια Υπεύθυνη Δήλωση Ανάθεσης να είμαι κι εγώ εντάξει και...... ο πελάτης έχει πάντα δίκαιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειιάζεται τεχνική έκθεση για κατοικίες, όσον αφορά τον Ν.4014.

Τώρα αν ο ιδιοκτήτης για δικούς του λόγους επιθυμεί μία τέτοια έκθεση, κάντο αρκεί να σε πληρώσει και ανάλογα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για μένα φτιάξτου για αρχή τα ηλεκτρικά μην πάθει τπτ ο χριστιανός και μετά άμα επιμένει φτιάξτου και την τεχνική έκθεση με το αζημίωτο φυσικά.

 

υγ. Θέλει να ναι 100% νόμιμος όπως λέει, αλλά το αυθαίρετο αυθαίρετο... Οξύμωρο ή ιδέα μου;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.