Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δόμηση σε οικισμούς κάτω των 2.000 κατοίκων


Recommended Posts

[καλημερα τετρις]

και, να συμπληρωσω,

Με την κατατμηση, πρεπει και το "νεο" οικοπεδο να ειναι αρτιο και οικοδομησιμο

αλλα και το εναπομενον και αυτο  το βεβαιωνει με τον 651 ο μηχανικος.

Το "4" επικοινωνει με δουλεια διοδου. Εξεταζεται.....

Το "3" γιατί ειναι αρτιο και οικοδομησιμο???

Μηπως εδω εχουμε παραβιαση του νδ 690/48?
 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 311
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημέρα σας, όλα τα οικόπεδα ο τοπογράφος τότε το 80 τα έβγαλε μη άρτια και μη οικοδομήσιμα. Ο οικισμός ήταν προ 1923, επίσης μίλησα σήμερα με την  γραμματέα της συμβολαιογράφου και κανόνισα συνάντηση για να το δούμε από κοντά τι εννοεί στο συμβόλαιο. Άρτια και οικοδομήσιμα θεωρώ έγιναν το 93 που θεσπίστηκε και μπήκε ο οικισμός σε κάτω των 2000, δηλάδη τα μπροστά είχαν πρόσωπο σε όλο τον κοινόχρηστο και εμβαδόν κατα παρέκκλιση ( 500 και τα δύο είναι ). Εφόσον μιλάμε για δουλεία διόδου τα τετραγωνικά της θα έπρεπε να είναι στο οικόπεδο 2 πράγμα που δεν γίνεται στην πράξη. 

Link to comment
Share on other sites

άρτια (κατά παρέκκλιση με όποιο εμβαδόν είχαν την 3-5-85) και οικοδομήσιμα (εφόσον είχαν πρόσωπο σε κ.χ.) την ανωτέρω ημερομηνία, και όχι το 1993

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά με συγχωρείτε. Λοιπόν σε επίσκεψη στην συμβολαιογράφο( η κόρη της συμβολαιογράφου που είχε κάνει το συμβόλαιο ) μου είπε ότι δεν είναι δουλεία του οικοπέδου 2 , είναι κακογραμμένο στο παλαιό συμβόλαιο και σαν λύση μου είπε στο τοπογραφικό το καινούργιο ( επίκειται αποδοχή κληρονομιάς ) να δείξω το οικόπεδο με το κομμάτι αυτό σαν ενιαίο δλδ να περιλαμβάνει και το κομμάτι αυτό μέσα. Βέβαια ο προβληματισμός μου είναι ότι το παλαιό συμβόλαιο έχει προσαρτημένο τοπογραφικό που δείχνει την παραπάνω κατάσταση που έχω ανεβάσει (σκαρίφημα) . Μια μηχανικός της περιοχής μου είπε να πάρω βεβαίωση ότι ο δρόμος είναι δημοτικός από τον δήμο, αλλά από όσο ξερω δήμος δεν μπορεί να χαρακτηρίσει δρόμο. 
 

Παραθέτω το εξής ερώτημα:

 

φεκ 181Δ'  παράγραφος 2 αρ.6 

Κατά παρέκκλιση οικοδομήσιμα έστω και αν δεν έχουν πρόσωπο σε διαμορφωμένο κοινόχρηστο χώρο ως προ του 1985

στα επόμενα ΦΕΚ 133Δ και ΦΕΚ 289 ΑΑΠ δεν βρίσκω κάποια τροποποίηση που να καταργεί αυτήν την παράγραφο. Γνωρίζει κάποιος κάτι διαφορετικό ; 

 

Link to comment
Share on other sites

υποθετω πως η συμβολαιογραφος εννοει οτι:

αυτη η λωριδα δοθηκε μεν σαν διελευση αλλά, κατα λαθος,  δεν μεταγραφηκε  ποτε σαν δουλεία.

Αυτο δεν σημαινει οτι δεν ισχυει σαν αποκτηση δικαιωματος δουλειας δια χρησικτησιας, αφου διερχεται απο εκει απο το έτος 1980, για την οποια θα ζητησει  δικαστικη αποφαση.

Κατα τα λοιπα, δεν απαντηθηκε το ερωτημα μου

Εστω οτι  το "4" περναει με καποια δουλεία  διελευσης ....μεσω "ιδιωτικου δρομου...

Το "3" δεν βλεπει πουθενα, αρα γιατι να ειναι εγκυρη η κατατμηση ενος οικοπεδου σε μη αρτια και μη οικοδομησιμα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η απαγόρευση κατάτμησης σε μη άρτια ισχύει μόνο για τα εντός σχεδίου.

Κατά τα λοιπά, και μηχανικός και συμβ/φος είπαν κουταμάρες.

Η μόνη νόμιμη (και σίγουρη) οδός για να θεωρηθεί το 4 ως έχον πρόσωπο σε κ.χ., είναι η δικ. απόφαση που προανέφερα (χρησικτησία της "εισόδου", προ του 1985)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σχετικά με τη διάσπαση του κτιρίου είδα το ερώτημα που θέτω σε δύο φόρουμ αλλά δεν είδα κάποια απάντηση. Τελικά αν δεν εξαντλήσεις το συντελεστή δόμησης και αντί για 400 τ.μ. χτίσεις 100 τ.μ. αυτά θα πρέπει να διασπαστούν??? Μου φαίνεται πολύ περίεργο. Ξέρει κανείς τι ακριβώς εννοεί?

4. Μέγιστο ύψος κτιρίων.
«α. Το μέγιστο ύψος των κτηρίων ορίζεται σε 7,50 μ. και μετράται σε κάθε σημείο της τομής του
περιγράμματος αυτών με το φυσικό έδαφος. Σε κάθε περίπτωση, το ύψος των προβολών των κτηρίων σε
κατακόρυφα επίπεδα, διερχόμενα από την τομή του περιγράμματος αυτών με το έδαφος, δεν μπορεί να
υπερβαίνει το ανωτέρω οριζόμενο. Σε περίπτωση μη εξάντλησης της επιτρεπόμενης δόμησης κατά τα ως
άνω, επιβάλλεται η διάσπαση του κτηρίου σε ανεξάρτητα κτήρια εντός του γηπέδου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Να θέσω ένα προβληματισμό που είχα ανέκαθεν,

λέει το Π.Δ. 4-11-2011 (ΦΕΚ 289ΑΑΠ) άρθρο 1 παρ 2δ:

δ) Για κτήρια τουριστικών και αμιγώς επαγγελματικών
χρήσεων
ο σ.δ ορίζεται ως εξής:

 

Αμιγείς επαγγελματικές χρήσεις. Μπορώ στο ίδιο γήπεδο να έχω μια αγροτική και μια επαγγελματική αποθήκη ή μια βιοτεχνία ή ένα γραφείο, συνολικά άνω των 400τ.μ.;  Είναι η αγροτική αποθήκη επαγγελματική;

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
On 13/5/2019 at 3:07 ΜΜ, dimitris GM said:

εδω δεν εχεις  θεμα  με γενικες με ειδικες  διαταξεις......εχεις τροποποιηση των όρων δομησης  "εν γενει"

[οι μεταβατικες του ΑΑΠ 289/11,  μιλανε για τυχον αυστηροτερες που υπερισχυουν του παροντος

Αρα οι "ευμενεστερες" δεν κατισχουν.]

αρθρο  5 του Δ181, μετα το  ΑΑΠ289/11,

β.1) Για γήπεδα μικρότερα των 700 τ.μ. επιτρέπεται η ανέγερση κτηρίου οποιασδήποτε χρήσης (κύριας και βοηθητικής) μέγιστης επιτρεπόμενης συνολικής επιφάνειας ορόφων 240 τ.μ. Επιπλέον της επιφάνειας αυτής επιτρέπεται η κατασκευή παταριού ξηράς δόμησης επιφανείας έως 40 τ.μ. β.2) Για γήπεδα μεγαλύτερα ή ίσα των 700 τ.μ. επιτρέπεται η ανέγερση κτηρίου οποιασδήποτε χρήσης (κύριας και βοηθητικής) μέγιστης επιτρεπόμενης συνολικής επιφάνειας ορόφων 400 τ.μ. γ) Για γήπεδα μικρότερα των 200 τ.μ. ορίζεται σ.δ 1,0 και προκειμένου να είναι δυνατή η μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση συνολικής επιφανείας 200 τ.μ. η κάλυψη επιτρέπεται να είναι μεγαλύτερη του 60% χωρίς σε καμία περίπτωση να υπερβαίνει το 70% της επιφανείας του γηπέδου.

μεταβατικες του ΑΑΠ 289/11

Άρθρο 4 Μεταβατικές διατάξεις 1. Οικοδομικές άδειες, οι οποίες έχουν εκδοθεί μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος και εξακολουθούν να ισχύουν, εκτελούνται όπως εκδόθηκαν. 2. Επίσης, κατά τις προϊσχύουσες διατάξεις εκδίδονται και εκτελούνται οικοδομικές άδειες για τις εξής περιπτώσεις: α) εάν έχουν θεωρηθεί από την αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία τα σχέδια του προελέγχου που προβλέπονται από τις οικείες διατάξεις ή έχει υποβληθεί αίτηση για τη χορήγηση της οικοδομικής αδείας, με όλα τα απαιτούμενα σχέδια και δικαιολογητικά, και η οικοδομική άδεια εκδοθεί το αργότερο εντός 6 μηνών από τη δημοσίευση του παρόντος, και β) εάν έχει προκηρυχθεί αρχιτεκτονικός διαγωνισμός βάσει των σχετικών διατάξεων και η οικοδομική άδεια εκδοθεί το αργότερο εντός 6 μηνών από τη δημοσίευση του παρόντος. 3. Οικοδομική άδεια υφισταμένου κτηρίου ή αποπερατωμένου τμήματος του, η οποία εκδόθηκε κατ` εφαρμογή της παραγράφου 1, αναθεωρείται εντός του χρόνου ισχύος της σύμφωνα με τις προϊσχύουσες διατάξεις, υπό την προϋπόθεση ότι με την αναθεώρηση δεν επέρχεται αύξηση του συντελεστή δόμησης, του συντελεστή κατ` όγκο εκμετάλλευσης, του ποσοστού κάλυψης και του επιτρεπόμενου ύψους που καθορίζονται από τις διατάξεις του παρόντος.

4. Τυχόν αυστηρότερες ειδικές διατάξεις, που έχουν θεσπιστεί για λόγους προστασίας συγκεκριμένων οικιστικών συνόλων ή του περιβάλλοντος εν γένει, κατισχύουν των διατάξεων του παρόντος.

 

δξ γιατι εξεδιδαν αδειες με τον τροπο που λες.

Κι αν θυμαμαι καλα απο την πρωτη μερα  του ΑΑΠ 289  υπηρχε σχετικη διαφωνια  ως προς τον εννοια του "αυστηροτερες" απο τον φιλο Σακη......

 

Καλησπερα..εχω ακομη την απορια τι ισχυει τελικα σε οικισμο κατω των 2000 κατοικων με πολεοδομικη μελετη κατοπιν αποφασης Νομαρχη..το ΑΑΠ 289 η Αποφαση Νομαρχη με ευμενεστερους ορους δομησης του ΑΑΠ 289;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

έχω την εξής περίπτωση, οικόπεδο εντός οικισμού με αρτιοτητα 300 τ.μ. έχει εμβαδό 1 στρ και προσωπο <15 μ. σε δημοτικο δρομο, ο ιδιοκτήτης πεθανε και οι κληρονομοι θελουν να κανουν αποδοχη κληρονομιάς. Δεδομένου ότι ο κληρονομούμενος δεν είχε τίτλο ιδιοκτησίας τοτε σύμφωνα με την εγκυκλιο 7/92 το οικόπεδο θεωρείται ότι δημιουργείται την ημ/νια θανάτου του κληρονομούμενου. Είναι άρτιο και οικοδομήσιμο ή όχι;

Στο ΠΔ με τους νεους όρους δόμησης (ΦΕΚ 289/ΑΑΠ/2011) αναφέρει ότι "«Το ελάχιστο μήκος προσώπου του γηπέδου, ορίζεται σε 10,0 μ. για εμβαδόν γηπέδου έως 500 τ.μ. και 15,0 μ. για εμβαδόν μεγαλύτερο των 500 τ.μ.». Η παρούσα διάταξη δεν εφαρμόζεται σε γήπεδα που έχουν δημιουργηθεί μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος π.δ/τος και στους παραδοσιακούς οικισμούς."

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι το ΠΔ δεν αναφέρεται σε οικόπεδα που δημιουργούνται απο κατάτμηση αλλα το θέτει γενικά. Εγω δεν έχω κατάτμηση. Έφαγα σκάλωμα...

Edited by giorgosv
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.