Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δόμηση σε οικισμούς κάτω των 2.000 κατοίκων


Recommended Posts

Σωστά το σκέφτηκες. Το οικόπεδο δημιουργήθηκε-υπό την πολεοδομική έννοια- κατά την ημερομηνία θανάτου. Συνεπώς μετά την έναρξη ισχύος του ΠΔ 4/11/2011 και για την αρτιότητα απαιτείται και πρόσωπο 15 τουλάχιστον μέτρα λόγω του ότι αυτό έχει επιφάνεια μεγαλύτερη των 700 τμ. Άρα, μέχρι να εκδοθεί δικαστική απόφαση που θα αναφέρει τον χρόνο νομής κατοχής κλπ, έχουν οικόπεδο μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο.  Πάντως εξάντλησε την έρευνά σου για τυχόν ύπαρξη συμβολαίου. Πολλές φορές οι κληρονόμοι δεν γνωρίζουν τι είχε ο αποθανών.

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 311
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας συνάδελφοι! 

Σε Οικισμό κάτω των 2.000 κατοίκων υπάρχει οικόπεδο παραχωρημένο εκ διανομής από το 1949 του οποίου το σχήμα απεικονίζεται στην επισυναπτόμενη φωτογραφία. Η υφιστάμενη κατάσταση του ταυτίζεται με την διανομή. Το πρόσωπο του σαν μήκος πλευράς είναι 5 μέτρα, όπως και στην διανομή.

Έχει βγει μία άδεια το 1967, η οποία δεν αναγράφει με τι πρόσωπο χαρακτηρίστηκε ως άρτιο και οικοδομήσιμο (εννοώ εάν ήτανε κατά κανόνα ή κατά παρέκκλιση). 

Όσον αφορά την αρτιότητα και την οικοδομήσιμότητα (τώρα) έχω διακρίνει τα εξής: 

1) ΦΕΚ 181/Δ/1985 άρθρο 6 παρ.2 : Κατά παρέκκλιση είναι οικοδομήσιμα έστω και εάν δεν έχουν πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο. 

2) ΦΕΚ 133/Δ/1987 άρθρο 6 : Έαν δεν έχει πρόσωπο χρειάζεται να τεθεί σε κοινή χρήση λωρίδα πλάτους τουλάχιστον 4μ. και για μήκος 6μ. 

ή Κατ' εξαίρεση με απόφαση Νομάρχη, άρτια οικόπεδα για να είναι οικοδομήσιμα πρέπει να έχουν πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρος πλάτους τουλάχιστον 2μ. μέχρι τον άξονα αυτού στα τμήματα που εφάπτονται του οικοπέδου. 

3) ΦΕΚ 293/Δ/1989 άρθρο 6: Έαν δεν έχει πρόσωπο χρειάζεται να τεθεί σε κοινή χρήση λωρίδα πλάτους τουλάχιστον 4μ. καθ'όλο το μήκος μία πλευράς του. 

4) Ν. 4258/2014 άρθρο 20 παρ. 10: «Οικόπεδα τα οποία δεν έχουν πρόσωπο σε εγκεκριμένη οδό, όταν δεν μπορούν δια τακτοποιήσεως να αποκτήσουν πρόσωπο επί εγκεκριμένης οδού, επιτρέπεται να οικοδομούνται με απόφαση του Γενικού Γραμματέα Αποκεντρωμένης Διοίκησης μόνον εφόσον η έλλειψη του προσώπου έλαβε χώρα πριν την ισχύ του ν. 651/1977 χωρίς υπαιτιότητα του αιτούντος.»

 

Συμπέρασμα: Θα πάει σαν "τυφλό" οικόπεδο με Απόφαση Νομάρχη; Ή υπάρχει κάτι που έχω παραβλέψει; 

image.png.eb784e2c0e175412210cc85f1449e88c.png

Link to comment
Share on other sites

να ξεκινησουμε απο αυτο,

οι διανομές συνοικισμών (1/1000 ή 1/2000) του τέως Υπουργείου Γεωργίας έχουν ισχύ ρυμοτομικού διαγράμματος

υγ

και να συνεχισουμε εδω

Η διάταξη της παρ.2 του άρθρου 73 του Γ.Ο.Κ./1973 κατά την οποία "οικόπεδα που βρίσκονται εντός εγκεκριμένου σχεδίου και έχουν παραχωρηθεί από το Κράτος μέχρι της ισχύος του παρόντος με παραχωρητήρια για οποιονδήποτε λόγο τυγχάνουν άρτια και οικοδομήσιμα με τις διαστάσεις και το εμβαδόν που παραχωρήθηκαν..

πηγη

ΝΣΚ 14/1989

 

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα, έχω ένα ερώτημα σχετικά με τον συντελεστή δόμησης σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων. Το εμβαδόν του γηπέδου μου (εντός διανομής συνοικισμού) είναι 3060,34 τ.μ. Τα 400 τ.μ. είναι το μέγιστο της δόμησης σε τόσο μεγάλο οικόπεδο?

Οι διαβαθμίσεις που υπήρχαν για τα πρώτα 100 τ.μ. με σ.δ. 1,6 κτλ τκλ και μετά το πέρας των 300 τ.μ. με σ.δ. 0,4 έπαψαν να ισχύουν? 

Επίσης τα υπόστεγα μετράνε στην δόμηση?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα το διαβάζω από το αρχείο που μου έστειλες.

Δηλαδή για να καταλάβω  τι ακριβώς εννοεί: Έχω ένα οικόπεδο 3060,34 τ.μ. με αρτιότητα στα 300 τ.μ..

Μειώνοντας την αρτιότητα κατά 10% δλδ 270 τ.μ θα μπορούσα να δημιουργήσω 11 διαιρετά τμήματα. Και στο καθένα η δόμηση θα ήταν 240 τ.μ.. Άρα  συνολικά στο οικόπεδο των 3060,34 τ.μ. επιτρέπεται δόμηση 11*240=2640 τ.μ.?

Link to comment
Share on other sites

@Evangelia-S Έχουν αλλάξει με το ααπ 289/2011. Το Π.Κ ανέρχεται στο 60%, Για οικόπεδα μέχρι και 200 τμ ΣΔ-1, για οικόπεδα μεγαλύτερα των 200 τμ και μικρότερα των 700 τμ, δόμηση 240 τμ και για οικόπεδα μεγαλύτερα των 700 τμ, μέγιστη δόμηση 400 τμ. Για κτίρια τουριστικών εγκαταστάσεων και αμιγώς επαγγελματικών χρήσεων υπάρχει άλλη κλιμάκωση του ΣΔ. Για τα πρώτα 1000 τμ οικοπέδου ΣΔ-0,40. Για τα επόμενα μέχρι τις 4.000 τμ, ο ΣΔ μειώνεται κατά 0,10 για κάθε 1000 τμ. Για οικόπεδο άνω των 4.000 τμ ΣΔ-0,20. 

Link to comment
Share on other sites

Evangelia-S

ξαναδιαβασε το Δ 181

χρειαζεσαι ελαχιστο εμβαδον και προσωπο για την κατατμηση.

το εχεις;

εδω -και - απο τον Χριστοφορο

https://www.michanikos.gr/forums/topic/11006-κατάτμηση-οικοπέδου-εντός-οικισμού/page/10/

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Βιάστηκα από τον ενθουσιασμό μου. Το γήπεδό μου είναι άρτιο και οικοδομήσιμο αυτή τη στιγμή. Αλλά δεν μπορεί να κατατμηθεί γιατί το συνολικό πρόσωπο είναι 16 μ (κατά κανόνα 15 μ για άνω των 500 τ.μ.)Άρα μόνο σύσταση καθέτων θα μπορούσε να γίνει .Οπότε αν καταλαβαίνω καλά δεν εμπίπτω στην περίπτωση της κατάτμησης.. Οπότε παραμένω με μέγιστη δόμηση στα 400 τ.μ ?

Link to comment
Share on other sites

Με συνολικό μήκος προσώπου 16 μ. δεν μπορείς να κατατμήσεις σε άρτια οικόπεδα. Αν πχ είχες πρόσωπο τουλάχιστον 30 μ, θα σκεφτόσουν να  δημιουργήσεις δυο οικόπεδα με Ε>700 τμ. Η δόμηση στο υπάρχον οικόπεδο για κατοικία και λοιπές χρήσεις (πλην αμιγώς επαγγελματικών και τουριστικών) παραμένει 400 τμ. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.