Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δόμηση σε οικισμούς κάτω των 2.000 κατοίκων


Recommended Posts

Αν έχουν πρωτόκολο πριν την 4-11-11 ισχύει το παρακάτω από τις μεταβατικές διατάξεις:

 

2. Επίσης, κατά τις προϊσχύουσες διατάξεις εκδίδο−

νται και εκτελούνται οικοδομικές άδειες για τις εξής

περιπτώσεις:

α) εάν έχουν θεωρηθεί από την αρμόδια πολεοδομική

υπηρεσία τα σχέδια του προελέγχου που προβλέπονται

από τις οικείες διατάξεις ή έχει υποβληθεί αίτηση για τη

χορήγηση της οικοδομικής αδείας, με όλα τα απαιτού−

μενα σχέδια και δικαιολογητικά, και η οικοδομική άδεια

εκδοθεί το αργότερο εντός 6 μηνών από τη δημοσίευση

του παρόντος,

 

πρέπει να βρεις τρόπο να προσπεράσεις το παραπάνω μαυρισμένο κείμενο.

 

Αν είναι τωρινό πρωτόκολο δεν καταλαβαίνω την ερώτηση, αφού υπάρχει νόμος που λεει αυτά τα νούμερα!

 

Στην δική μου περίπτωση, πρωτοκολλήθηκε αρχές Δεκέμβρη, και η πολεοδομική υπηρεσία ανακάλυψε το ΦΕΚ και μας ενημέρωσε αρχές Φλεβάρη.

Ρωτάω μήπως, ύστερα από ενστάσεις, για τις άδειες που πρωτοκολλήθηκαν πολύ κοντά στις 4/11/2011 άλλαξε κάτι.

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 311
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων

Από διανομή του 1930 έχω αγροτεμάχιο 1800μ2.

Με ΦΕΚ έχουμε έγκριση πολεοδομικής μελέτης του οικισμού. Γίνεται πράξη εφαρμογής η οποία δεν έχει κυρωθεί ακόμη και εντάσσει το αγροτεμάχιο στον οικισμό.

Ο πελάτης μου θέλει να πουλήσει το οικόπεδο των 1800μ2.

Από την πράξη εφαρμογής υπάρχει ρυμοτομούμενο 400μ2 οπότε του μένει 1400μ2.

  • Με ποιους ορούς δόμησης θα πάει ? με τον καινούργιο ΦΕΚ 289.ΑΑΠ.4.11.2011 (οικισμών <2000)? ή με την έγκριση πολεοδομικής μελέτης του Νομάρχη του 1997 ? ποιο έχει ισχύει μεγαλύτερη?
  • Τι πρέπει να γίνει με το ρυμοτομούμενο. Συμβολαιογραφική πράξη (Δήλωση παραίτησης), ότι παραιτείται από τα δικαιώματα του και ότι δεν έχει καμιά απαίτηση ή απλή κοινή παραχώρηση? Μήπως μετά την κύρωση της πράξης υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Οι ισχύοντες όροι δόμησης είναι αυτοί που εγκρίθηκαν με την πολεοδομική μελέτη. Με την έγκριση του ρυμοτομικού και όρων δόμησης, το ΠΔ για τους οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων δεν έχει πλέον εφαρμογή.

Τίποτα δεν πρέπει να γίνει με το ρυμοτομούμενο. Θα μεταβιβαστεί και αυτό. 1800τμ θα πουληθούν, εκ των οποίων τα 1400 άρτια αλλά μη οικοδομήσιμα που όμως θα καταστούν οικοδομήσιμα από την κύρωση της πράξης εφαρμογής και τα 400 μη άρτια - μη οικοδομήσιμα, ρυμοτομούμενα για τη δημιουργία Κ.Χ. από το Ρ/Σ. Θα πρέπει να επιβεβαιωθεί ότι τα ανωτέρω μεγέθη (1400 και 400) αντιστοιχούν στα εμβαδά που προκύπουν από την εφαρμογή της ρυμοτομίας και όχι από τα εμβαδά που προκύπτουν μετά από τυχον αλλαγές που επιφέρει η μη κυρωθείσα πράξη εφαρμογής, διότι αυτό που τώρα μεταβιβάζεται είναι το αρχικό οικόπεδο και όχι το τελικό που θα προκύψει από την πράξη.

Edited by armenopoulos
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η κυρωση της πραξης μπορει να γινει μετα απο 10 χρονια. Ολοι γυρω γυρω (οχι ολοι) εχουν συμορφωθει συμφωνα με την πραξη εφαρμογης. Ο τοπογραφος που εκανε την μετρηση την εκανε συμφωνα με την Πρ.Εφαρ. Και εκοψε το οικοπεδο των 1400 σε 3 οικοπεδα των 465 περιπου. Ο συμβολαιογραφος το δεχεται αλλα θελει να γινει συμβολαιογραφικη πραξη παραχωρησης σε κοινη χρηση των 400 που ρυμοτομουνται. Αρα υπαρχει τελειως διαφορετικη αποψη απο την δικη σου armenopoulos

Link to comment
Share on other sites

Η κυρωση της πραξης μπορει να γινει μετα απο 10 χρονια. Ολοι γυρω γυρω (οχι ολοι) εχουν συμορφωθει συμφωνα με την πραξη εφαρμογης. Ο τοπογραφος που εκανε την μετρηση την εκανε συμφωνα με την Πρ.Εφαρ. Και εκοψε το οικοπεδο των 1400 σε 3 οικοπεδα των 465 περιπου. Ο συμβολαιογραφος το δεχεται αλλα θελει να γινει συμβολαιογραφικη πραξη παραχωρησης σε κοινη χρηση των 400 που ρυμοτομουνται. Αρα υπαρχει τελειως διαφορετικη αποψη απο την δικη σου armenopoulos

 

Απόψεις πάντα υπάρχουν πολλές, αλλά αν ο τοπογράφος "συμμορφωσε" το περίγραμμα της ιδιοκτησίας που θα μεταβιβαστεί με το προβλεπόμενο τελικό οικόπεδο της πράξης, άλλαξε δηλαδή την θέση των ορίων μεταξύ των γειτονικών οικοπέδων, τότε χρειάζεστε άλλον τοπογράφο.

 

Αλήθεια, το ελάχιστο εμβαδον αρτιότητας ποιό είναι;

Edited by armenopoulos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους

gio

εχεις ενα χωράφι μεταγεγραμενο στο υποθ/κειο-κτημαστολογιο

Συντασεται ΠΕ, η οποία δεν εχει κυρωθει.

Μεχρι να κυρωθει η ΠΕ ο πελατης σου εχει χωράφι "υπό ένταξη", αλλά δεν εχει μεταγεγραμμενο τιτλο για τα 1400 τμ.

δλδ εχει τα 1800 τμ. που υπολογίζονται για την αξια του φόρου μεταβίβασης με συντελεστή 0,80, επειδη είναι υπό ενταξη και μπορει να τακτοποιηθει μετα την κύρωση ΠΕ

Μπορει να πουλήσει ή να κατατμήσει μετα την κυρωση και μ ε τ ά την μεταγραφη, και αφου προσκομισει στον συμβ/φο τα σχετικα πιστοποιητικσα οτι κατεθεσε δηλωση ιδιοκτησίας και εξοφλησε την εισφορά σε χρήμα.

Μεχρι την μεταγραφη της ΠΕ εχει το αρχικο γηπεδο, μπορει να το πουλήσει ό λ ο αλλά δεν μπορει να "κόψει" σε οικόπεδα το οικόπεδο που ΘΑ του αποδοθεί, αφου δ ε ν του εχει αποδοθει και δεν εχει μεταγραφει στο ονομα του κανένα "οικόπεδο"

Ρωτα την συμβ/φο σου "τί τιτλο κτήσης οικοπέδου θα γραψει οτι έχει μεταγεγραμμένο ο πωλητής" στο σημείο του συμβολαίου που θα περιγραφει "..ο πωλητης Α .ειχε ενα χωράφι και με την......ΠΕ που κυρωθηκε...και μεταγραφηκε...του αποδόθηκε...????"

[άν, εν τέλει, καίγεται να πουλήσει, μπορει να κάνει ενα ωραίο-ωραίο προσύμφωνο..]

 

Πολυ ορθα επεσημανε ο νομοδιδασκαλος αρμενοπουλος

Δεν κανει τίποτε με το ρυμοτομούμενο, ούτε δηλωση ουτε παραχωρηση...διοτι αυτο ρυμοτομείται απο την ΠΕ και εκ του νόμου θα γινει κοινοχρηστο μετα την κύρωση της ΠΕ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

....Αλήθεια, το ελάχιστο εμβαδον αρτιότητας ποιό είναι;

το ελαχιστο εμβαδον αρτιοτητας ειναι 400μ2.

 

Δηλαδη ο πελατης μου δεν μπορει να "κοψει" σε οικοπεδα το αρχικο αργοτεμαχιο των 1800μ2, διοτι δεν εχει κυρωθει η πραξη εφαρμογης. Μπορει να το πουλησει ως εχει (1800) και ο νεος ιδιοκτητης, οταν και εφοσον κυρωθει η πραξη, να το κατατμησει.

Αρα ουτε μπορει να κτισει. Γιατι ομως ολοι οι γυρω (στα αλλα οικοδομικα τετραγωνα εχουν συμορφωθει συμφωνα με την ΠΕ και εχουν κτισει;

Και ο τοπογραφος μου εκανε το τοπογραφικο συμφωνα με την πραξη εφαρμογης, με ρημοτομουμενο αλλα και με κατατμησεις και ο συμβολαιογραφος δεν εφερε αντιρρηση. Βεβαια μου ζηταει την δηλωση ιδιοκτησίας.

Επίσης εχω παρει απο τον Δημο βεβαιωση που λεει οσοι κατεχουν ακινητη περιουσια στην κτημ.περιφ ταδε δεν οφειλουν Τέλος ακινητης περιουσιας για τα μεταβιβαζομενα ακίνητα λόγω μη ολοκληρωσης μεχρι σημερα των διαδικασιων βεβαιωσης του Ν.2130/93 αρθρο 24 παρ.18.

Εχω μπερδευτει τελικα.

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

gio, ο armenopoulos δεν έχει λάθος.

 

Όρους δόμησης (άρα και αρτιότητα), θέση ρυμοτομικής και οικοδομικής τα έχεις από την Πολεοδομική Μελέτη (και όχι την Πράξη Εφαρμογής).

 

Το αρχικό οικόπεδο οφείλει εισφορά σε γη και χρήμα. Αυτά τα υπολογίζει ο τοπογράφος (και τα διασταυρώνει ενδεχομένως με τωρινή/μελλοντική ανάρτηση της Πράξης Εφαρμογής).

 

(Πάντα υπάρχει το ρίσκο της αλλαγής των ορίων με τις όμορες ιδιοκτησίες, αυτό είναι κοινό πρόβλημα σε όλες τις περιοχές όπου η Πράξη Εφαρμογής αργεί. Τελικά αχρηστεύεται η τράπεζα γης, συμψηφίζονται τα ρυμοτομούμενα με τις εισφορές σε γη και οι διαφορές γίνονται χρήμα, αυτά από την μεριά του μελετητή ΠΕ).

 

Για το ιδιοκτησιακό, ο Dimitris GM έχει δίκιο.

 

Πάντως, εγώ νομίζω ότι κατάτμηση γίνεται. Έχω δει μάλιστα περιπτώσεις που μια τέτοια ιδιοκτησία έχει σπάσει σε καθαρά 400άρια συν άλλη μία το ρυμοτομούμενο που βάσει συμβολαίου αναλαμβάνει τις εισφορές σε γη όλης της αρχικής. (Σωστό ή λάθος, ας μας το πουν οι νομικοί μας...)

Link to comment
Share on other sites

...Όρους δόμησης (άρα και αρτιότητα), θέση ρυμοτομικής και οικοδομικής τα έχεις από την Πολεοδομική Μελέτη (και όχι την Πράξη Εφαρμογής).

Συμφωνω τις αρτιοτητες τις εχει η Π.Μ. ομως βγηκε το ΦΕΚ 289/11για τους οικισμους <2000κατ. ΠΟιο ισχυει? η ΠΜ ή ΦΕΚ 289?

 

Το αρχικό οικόπεδο οφείλει εισφορά σε γη και χρήμα. Αυτά τα υπολογίζει ο τοπογράφος (και τα διασταυρώνει ενδεχομένως με τωρινή/μελλοντική ανάρτηση της Πράξης Εφαρμογής).

Η εισφορα σε γη και χρημα θα γινει μετα την κυρωση της Π.Εφαρ. οποτε τωρα δεν οφειλει κατι. (νομιζω)

 

...Πάντως, εγώ νομίζω ότι κατάτμηση γίνεται. Έχω δει μάλιστα περιπτώσεις που μια τέτοια ιδιοκτησία έχει σπάσει σε καθαρά 400άρια συν άλλη μία το ρυμοτομούμενο που βάσει συμβολαίου αναλαμβάνει τις εισφορές σε γη όλης της αρχικής. (Σωστό ή λάθος, ας μας το πουν οι νομικοί μας...)

Συμφωνω οτι μαλλον γινεται κατατμηση.

 

 

Επισης απο την πολεοδομικη μελετη που εγκριθηκε ηδη εχει γινει (εστω στην μια πλευρα) ο δρομος.

 

Την βεβαιωση νομιμοτητας που θα δωσω για ποιο καμματι θα ειναι; για το αρχικο 1800 ή για το τελικο 1400? (αφαιρω το ρυμοτομουμενο) Πιστευω το αρχικο.

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.