Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δόμηση σε οικισμούς κάτω των 2.000 κατοίκων


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,


έχω μια περίπτωση αυθαιρέτου σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων όπου πέρα από τα αυθαίρετα κτίρια που υπάρχουν στο οικόπεδο,υπάρχει και μια αποθήκη με άδεια του 1976 η οποία εφάπτεται σε δύο όρια ( σε πλάγιο όριο και πρόσωπο) ενώ στο τοπογραφικό της αδείας φαίνεται να απέχει 2,5 μέτρα από τα αντίστοιχα όρια.Το ερώτημα μου έχει να κάνει κατά πόσο έχει  ή δεν έχει μετακινηθεί σε σύννομη θέση. Και πιο συγκεκριμένα με απασχολεί αν πριν την εφαρμογή του διατάγματος 4/11/2011 (ΦΕΚ 289 ΑΑΠ) μπορούσες να κολλήσεις στο όριο του προσώπου του οικοπέδου. Υπόψιν ότι το εμβαδόν του οικοπέδου είναι 1600 τ.μ.


Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 311
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατά το χρόνο έκδοσης της άδειας ίσχυε  το ΒΔ/15-6-68.(ΦΕΚ-111/Δ/68). 

 

 

ΑΡΘΡΟΝ-3. (αντιγραφή από ΔΟΜΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ)
     "Ως οικοδομικόν σύστημα ορίζεται το των πτερύγων επιτρεπομένης και της ελευθέρας τοποθετήσεως των κτιρίων εντός 
του οικοπέδου με ελαχίστας αποστάσεις από των ορίων αυτού 2,50 μ., ή και του συνεχούς συστήματος". 
   (Σ.Σ. Το άρθ.3 τίθεται ως αντικατεστάθη δια του ΠΔ/15-10-73 (ΦΕΚ-298/Δ/6-11-73). 
Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ tetris

Σύμφωνα με το τροπ/νο παράρτημα οι υπολογισμοί προστίμων στα χωριά και παραδοσιακούς οικισμούς 

εξετάζονται σύμφωνα με τους όρους δόμησης που ίσχυαν την 28-7-11 

 

ενώ αυτά που αναφέρεις-καθοδηγώντας τον συν/φο  θα ίσχυαν σε τυχόν έκδοση άδειας νομ/σης 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εφόσον το οικόπεδο σου δεν είναι μεγαλύτερο από 500 η απόσταση από το όριο μπορεί να μην είναι 2.5 και φυσικά και 0 μ. 

 

Νομίζω ότι η μέγιστη επίχωση από το φυσικό έδαφος έχει γίνει 1.5 μ. ενώ στον νόμο του ΝΟΚ ήταν 1 (δεν θυμάμαι σε ποιο ΦΕΚ άλλαξε)

 

Σύμφωνα με το ΦΕΚ ΑΑΠ 289/ 4-11-2011 άρθρο 1 παρ 4.β όταν η κλιση του γηπέδου είναι > 15 μ και το κτηριο βρίσκεται στην κατωφέρεια κανάντι του δρόμου η προβολή του κτιρίου πάνω από την στάθμη του δρόμου δεν μπορεί να είναι > 4.5 μ 

 

 

Αν το κτίριο βρίσκεται στην κατωφέρεια κανάντι του δρόμου όταν η φυσική στάθμη του γηπέδου στο όριο του δρόμου βρίσκεται χαμηλότερα των 3 μέτρων από την στάθμη του δρόμου , η προβολή του κτιρίου από την στάθμη του δρόμου δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 3 μέτρα (μάλλον δεν έχεις τέτοια περίπτωση) 

 

Η γνώμη μου είναι ότι προσμετράς το όγκο και προσέχεις τα ύψη να τηρούν τους πιο πάνω κανόνες Το μέγιστο ύψος και με βάση τους πιο πάνω περιορισμούς όμως , είναι φυσικά 7.5 μ. 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Σ΄ ευχαριστώ για την απάντηση, φυσικά αυτά είναι γνωστά, αλλά τα ερωτήματά μου παραμένουν σχετικά με τον εάν επιτρέπεται η παραπάνω διαμόρφωση (βλέπε τα γραμμένα ερωτήματα).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι επιτρέπεται εφόσον δεν υπερβαίνεται ο επιτρεπόμενος όγκος 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Οι δύο (ταυτόχρονοι) περιορισμοί που έχεις (εφ' όσον δεν υπάρχει υπόγειο) είναι : max h = 7,50 μ από το περιβάλλον φυσικό έδαφος και max h = 4,50 μ από τη στάθμη του δρόμου (χωρίς στέγη, ή έως το χαμηλότερο σημείο αυτής)

2. Αν το οικόπεδό σου είναι <500 μ², μάλλον δεν τίθεται θέμα ο.γ.. Σε κάθε όμως περίπτωση (ο.γ.), τα 2,50 μ είναι το ελάχιστο που πρέπει να τηρείς

3. Δεν νομίζω πως έχεις πρόβλημα, διότι ακόμη και αν θεωρηθούν ως διαμόρφωση του π.χ., ίσως χρειάζεσαι έγκριση από το Σ.Α.

Καλό όμως είναι πριν από οποιαδήποτε κίνηση, να έχεις επαφή με την αρμόδια ΥΔΟΜ

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Για τη γραμμή δόμησης να ληφθεί υπόψη και η διάταξη του ΠΔ 209/98:

 ζ) Στις Κύριες Δημοτικές ή Κοινοτικές οδούς 3 μέτρα από το όριο της οδού ή η απόσταση που καθορίζεται από τη διαμορφωμένη με πυκνή δόμηση σε ικανό μήκος οικοδομική γραμμή. 

όπως, επίσης να ελεγχθεί μήπως υπάρχει νομαρχιακή απόφαση, η οποία να ορίζει στους μη κύριους δημοτικούς δρόμους μικρότερη απόσταση.

Τα 2.5 μ αναφέρονται στο άρθρο 6 παρ. 3β για οικόπεδα επιφάνειας μεγαλύτερης των 500 μ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα Ηλία

εγώ βλέπω ότι έχεις μόνο ένα πρόβλημα

και αυτό είναι η  υπέρβαση  του ύψους στην πίσω πλευρά του κτίσματος σου

(που αντί για 7.5μ έχεις 9,2μ από το Φ.Ε)

σύμφωνα με την παρακάτω παράγραφο του Π.Δ 85 οικισμών όπως ισχύει μετά το Π.Δ 4-11-11

 

«α. Το μέγιστο ύψος των κτηρίων ορίζεται σε 7,50 μ. και μετράται σε κάθε σημείο της τομής του περιγράμματος αυτών με το φυσικό έδαφος. Σε κάθε περίπτωση, το ύψος των προβολών των κτηρίων σε κατακόρυφα επίπεδα, διερχόμενα από την τομή του περιγράμματος αυτών με το έδαφος, δεν μπορεί να υπερβαίνει το ανωτέρω οριζόμενο. Σε περίπτωση μη εξάντλησης της επιτρεπόμενης δόμησης κατά τα ως άνω, επιβάλλεται η διάσπαση του κτηρίου σε ανεξάρτητα κτήρια εντός του γηπέδου.

 

υ.γ με τα 2.5 μ και με τα μπαζώματα δεν έχεις κανένα πρόβλημα

 

υ.γ μάλλον πρέπει να καταφύγεις σε διάσπαση κτιρίων (οπότε τα μεγ ύψη των 7.5μ θα ληφθούν από τα περιγράμματα εκάστου κτίσματος

(δες παραπάνω τα κοκκινισμένα)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.