Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δόμηση σε οικισμούς κάτω των 2.000 κατοίκων


Recommended Posts

 

και αυτό είναι η  υπέρβαση  του ύψους στην πίσω πλευρά του κτίσματος σου

(που αντί για 7.5μ έχεις 9,2μ από το Φ.Ε)

σύμφωνα με την παρακάτω παράγραφο του Π.Δ 85 οικισμών όπως ισχύει μετά το Π.Δ 4-11-11

 

«α. Το μέγιστο ύψος των κτηρίων ορίζεται σε 7,50 μ. και μετράται σε κάθε σημείο της τομής του περιγράμματος αυτών με το φυσικό έδαφος. Σε κάθε περίπτωση, το ύψος των προβολών των κτηρίων σε κατακόρυφα επίπεδα, διερχόμενα από την τομή του περιγράμματος αυτών με το έδαφος, δεν μπορεί να υπερβαίνει το ανωτέρω οριζόμενο. Σε περίπτωση μη εξάντλησης της επιτρεπόμενης δόμησης κατά τα ως άνω, επιβάλλεται η διάσπαση του κτηρίου σε ανεξάρτητα κτήρια εντός του γηπέδου.

 

 

Βασίλη καλησπέρα. Δεν ξέρω αν έχω καταλάβει σωστά, αλλά δεν μπορώ να διακρίνω υπέρβαση ύψους. Στη χαμηλότερη πλευρά (το τελευταίο τοιχίο της κατωφέρειας) το ύψος θα είναι 1.7+3+τη στέγη), διότι η προβολή σε εκείνο το σημείο διέρχεται "ιδεατά" από την εξωτερική παρειά του τοίχου και "κόβει" το έδαφος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 311
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα Ηλία

εγώ βλέπω ότι έχεις μόνο ένα πρόβλημα

και αυτό είναι η  υπέρβαση  του ύψους στην πίσω πλευρά του κτίσματος σου

(που αντί για 7.5μ έχεις 9,2μ από το Φ.Ε)

 

KANA νομίζω ότι δεν ισχύει αυτό, όπως λέει ο Παύλος.

Link to comment
Share on other sites

KANA νομίζω ότι δεν ισχύει αυτό, όπως λέει ο Παύλος.

Πάντα έτσι μετράγαμε το ύψος σε κάθε πλευρά , όπως γράφει ο Παύλος Και εγώ νομίζω ότι έχει δίκιο ο Παύλος και με τον ΦΕΚ 289 ΑΑΠ /4-11-2011 άρθρο 1 παρ 4 και την διατύπωση για το μέγιστο ύψος , δεν αλλάζει κάτι από αυτό που ξέραμε 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αγαπητοί συν/φοι

 Παύλο σωστό είναι αυτό που λες αλλά απάντησες λαμβάνοντας υπόψη σου 

 μόνο το πρώτο εδάφιο (όπως  φαίνονται παρακάτω)

 

«α. Το μέγιστο ύψος των κτηρίων ορίζεται σε 7,50 μ. και μετράται σε κάθε σημείο της τομής του περιγράμματος αυτών με το φυσικό έδαφος.

Σε κάθε περίπτωση, το ύψος των προβολών των κτηρίων σε κατακόρυφα επίπεδα, διερχόμενα από την τομή του περιγράμματος αυτών με το έδαφος, δεν μπορεί να υπερβαίνει το ανωτέρω οριζόμενο.

 

Με το δεύτερο εδάφιο ο νομοθέτης ...κάτι θέλει να προσθέσει

Γιατί εφαρμόζοντας μόνο το πρώτο εδώ θα είχα διαφορετικά ύψη!

post-10727-0-42145100-1470498922_thumb.jpg

 Δεν λέω ότι συμφωνώ με το να αθροίζονται τα πάντα  από την κάτω πλευρά, αλλά ότι γενικά ..κάτι ακόμη λείπει για τον προσδιορισμό της επιτρεπόμενης κατασκευής!

 

Γενικά πάντως αυτοί οι όροι του Π.Δ για ανηφορικά και κατηφορικά οικόπεδα είναι γρίφος

Μέγιστο παράδειγμα τα ανηφορικά οικόπεδα:

- όταν το κτήριο τοποθετείται στο όριο του γηπέδου με το δρόμο επιτρέπεται ύψος μέχρι 7,5 μέτρα.

 

- όταν αυτό τοποθετείται καθ΄ υποχώρηση (σ.σ ακόμη και 5-10-50 εκατοστά ή λόγω εμβαδού οικοπέδου >500 τ.μ οπότε υποχρεωτικά τοποθετείται στα 2.5μ)  σε απόσταση έως 20 μέτρα από το όριο του γηπέδου με τον δρόμο επιτρέπεται το ύψος του να είναι μέχρι 4,5 μέτρα από το πέριξ φυσικό έδαφος.

 

- όταν αυτό τοποθετείται σε απόσταση μεγαλύτερη των 20 μέτρων από το όριο του γηπέδου με το δρόμο επιτρέπεται να έχει ύψος μέχρι 7,5 μέτρα. 

 

 Αν τώρα έχω εάν διαμπερές οικόπεδο με κλίση >15%

 (επομένως  ανηφορικό και κατηφορικό)

ή

Γωνιακό -τρισγωνιακό  

 

πως και που θα κτίσω?

Τι ύψος και από που θα το μετρήσω?

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος Βασίλης έχει δίκιο. Την καλημέρα μου ...

Η μέτρηση ύψους στους οικισμούς αποτελεί ανεξάρτητη διαδικασία διάφορη της γενικής.

Το επιβεβαιώνει και η ΔΟΚΚ στο συνημμένο.

 

Όσο για τις δυσκολίες στα ειδικά οικόπεδα ... είμαστε εδώ για να τις λύνουμε, με τον ίδιο τρόπο που οι νόμοι και οι υπηρεσίες τις δημιουργούν.

Υπολογισμός αφετηρία υψών_2000.pdf

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Επομένως Θόδωρε με την καλησπέρα μου

 

πάμε αναγκαστικά σ' αυτή τη λύση

post-10727-0-40892500-1470578515_thumb.jpg

 

σε διαμπερές (ειδικά με δρόμους μη παράλληλους και με διπλή κλίση οικοπέδου γίνεται χαμός!) 

1 όταν η ανοικοδόμηση γίνεται επί της Ο.Γ (αν ο σ.δ με παίρνει για 2 κτίρια κανένα πρόβλημα)

αλλά αν θέλω να κτίσω μόνο την επάνω μπορώ ή δεν μπορώ??? -υποθέτω όχι! - γιατί υπερβαίνω το ύψος των 4.5 μ λόγω ανηφορικού

post-10727-0-42449300-1470579980_thumb.jpg

και

2 όταν η ανοικοδόμηση γίνεται πιο μέσα από την Ο.Γ μπορούμε να πάμε σ' αυτή???

Υποθέτω όχι!- γιατί υπερβαίνω το ύψος των 4.5 μ λόγω ανηφορικού-Εσείς τι λέτε??-

post-10727-0-09135200-1470580053_thumb.jpg

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβα σε ποιο σχήμα απαντάς 

στο 1 ή στο 2 

Και αν στο σχήμα 2 τις κτίζω συγχρόνως 

τότε τι θα ισχύει??

Link to comment
Share on other sites

Για την περ. 2, εννοώ ότι μπορείς να το κάνεις όπως στο σχήμα σου. Η δεξιά οικοδομή θα έχει περιορισμό ανωφέρειας και η αριστερή κατωφέρειας.

 

Στην περ. 1 αν θέλεις την αριστερή ως μοναδική οικοδομή, θα έχεις πρόβλημα ανωφέρειας σε <20 μ. από δεξιά. Αν όμως έχεις βγάλει άδεια και για τις δύο οικοδομές δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.