Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δόμηση σε οικισμούς κάτω των 2.000 κατοίκων


Recommended Posts

δες αυτο στο αρθρο 22 του ν 4258/2014

7. Οικόπεδα ευρισκόμενα εντός οικοδομικών τετραγώνων σχηματισθέντων σε ρυμοτομικά σχέδια οριστικών διανομών του Υπουργείου Γεωργίας που εγκρίθηκαν πριν από το έτος 1975, θεωρούνται από το χρόνο έγκρισης των εν λόγω ρυμοτομικών σχεδίων ως οικόπεδα εντός σχεδίου, ανεξαρτήτως εάν περιλαμβάνονται ή όχι τα ίδια στον πίνακα διανομής. Τα οικόπεδα αυτά συμμετέχουν στον πολεοδομικό σχεδιασμό και δομούνται με τους ίδιους όρους και υπό τις ίδιες προϋποθέσεις με τις οποίες συμμετέχουν και δομούνται και τα οικόπεδα του πίνακα διανομής. Στην περίπτωση αυτή ως προς την έννοια του οικοδομικού τετραγώνου ισχύουν οι διατάξεις των παραγράφων 48, 49, 53 και 76 του άρθρου 2 και της παρ. 1α του άρθρου 8 του ν. 4067/2012 (Ν.Ο.Κ). Γήπεδα ευρισκόμενα έναντι των οικοδομικών τετραγώνων του προηγούμενου εδαφίου δομούνται σύμφωνα με τις γενικές και ειδικές διατάξεις για την εκτός σχεδίου δόμηση.

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 309
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

20 λεπτά πριν, dimitris GM said:

δες αυτο στο αρθρο 22 του ν 4258/2014

7. Οικόπεδα ευρισκόμενα εντός οικοδομικών τετραγώνων σχηματισθέντων σε ρυμοτομικά σχέδια οριστικών διανομών του Υπουργείου Γεωργίας που εγκρίθηκαν πριν από το έτος 1975, θεωρούνται από το χρόνο έγκρισης των εν λόγω ρυμοτομικών σχεδίων ως οικόπεδα εντός σχεδίου, ανεξαρτήτως εάν περιλαμβάνονται ή όχι τα ίδια στον πίνακα διανομής. Τα οικόπεδα αυτά συμμετέχουν στον πολεοδομικό σχεδιασμό και δομούνται με τους ίδιους όρους και υπό τις ίδιες προϋποθέσεις με τις οποίες συμμετέχουν και δομούνται και τα οικόπεδα του πίνακα διανομής. Στην περίπτωση αυτή ως προς την έννοια του οικοδομικού τετραγώνου ισχύουν οι διατάξεις των παραγράφων 48, 49, 53 και 76 του άρθρου 2 και της παρ. 1α του άρθρου 8 του ν. 4067/2012 (Ν.Ο.Κ). Γήπεδα ευρισκόμενα έναντι των οικοδομικών τετραγώνων του προηγούμενου εδαφίου δομούνται σύμφωνα με τις γενικές και ειδικές διατάξεις για την εκτός σχεδίου δόμηση.

 

Σε ευχαριστώ πολύ Δημήτρη. Δεν το ειχα υπόψη μου.

Νομίζω ότι η παρ.1α του άρθρου 88 του ΝΟΚ εφαρμόζει στην περίπτωση μου άρα παμε για πραξη τακτοποίησης. (αδυνάτου?)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

(από μεταφορά)

Pavlos33

Κατ' αρχήν, καλημέρα σε όλους τους εναπομείναντες αγωνιζόμενους συναδέλφους. Είμαι καινούργιος στο φόρουμ και η ενασχόλησή μου με πολεοδομικά ζητήματα είναι μάλλον αποσπασματική καθώς για χρόνια ασχολήθηκα με την μελέτη και κατασκευή έργων οδοποιϊας. Για ατομική μου χρήση θέτω στο εκλεκτό φορουμ το εξής ερώτημα. Κατέχω σε οικισμό προ του 1923 (κάτω των 2000) κατοίκων, οριοθετημένο και χωρίς σχέδιο πόλης γεωτεμάχιο με πρόσοψη σε δυο κοινόχρηστους χώρους. Το πρόσωπο στον ένα ΚΧ ανέρχεται σε 18μ ενώ στο άλλο 6.33μ. Δεδομένης της απάιτησης ελάχιστου προσώπου 14.00μ που ισχύει στην περιοχή, το γεωτεμάχιο θεωρείται άρτιο ή όχι; Ως προς το εμβαδόν δεν υπάρχει θέμα. Παρατηρώ γενικά μια σύγχυση που πολλές φορές μεταφράζεται σε ερμηνεία κατα το δοκούν σχετικά με εγγραφή κτιρίου ελάχιστης κάτοψης 5x10 σε οικόπεδο. Παρακαλώ για τα φώτα σας, αν και συγκλίνω στο συμπέρασμα περι μη αρτιότητας...

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ξεκαθάρισε μας αν ο οικισμός είναι προ 23 ή οριοθετημένος κάτω των 2.000 κατοίκων με απόφαση Νομάρχη.

Για προ 23 οικισμούς θα διαβάσεις το ΦΕΚ 138/Δ/81, ενώ για οριοθετημένους οικισμούς χρειάζεσαι την απόφαση οριοθέτησης και διαβάζεις το ΦΕΚ 181/Δ/85 και το ΠΔ/4-11-11  
ΦΕΚ-289/ΑΑΠ/4-11-11. 

Επίσης, πρέπει να αναφέρεις την επιφάνεια του οικοπέδου, την αρτιότητα που ορίζει η απόφαση Νομάρχη (αν τελικά είναι οριοθετημένος) και την ημεροχρονολογία ύπαρξης του οικοπέδου (αν εμπίπτει σε παρέκκλιση).

Τα 14 μ πρόσωπο που αναφέρει σε ποιο ΠΔ τα διάβασες;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

O οικισμός είναι κάτω των 2000 κατοίκων (αποδεδιγμένα υφίσταται προ του 1923 καθώς προήλθε απο αγοραπωλησία τσιφλικιών) και υπάρχει απόφαση Νομάρχη που τον οριοθετεί χωρίς να προβλέπει ελάχιστο πρόσωπο. Αυτό (δηλαδή τα 14μ) προκύπτει απο το ΦΕΚ181/Δ/85 και το ΠΔ/4-11-11. Ως προς το εμβαδό δεν τίθεται θέμα αρτιότητας καθώς τα ελάχιστο εμβαδό ανέρχεται σε 500μ ενώ το οικόπεδο φτάνει τα 2στρέμματα. Η απορία μου προκύπτει απο τις δύο προσόψεις που έχει σε κοινόχρηστο χώρο. Στην μεν πρώτη έχουμε 18μ>14, στη δε δεύτερη έχουμε 6.3μ<14. Δεν επιθυμώ να μπω στη διαδικασία να αποδείξω πως προέκυψε (χρονολογία δημιουργίας του οικοπέδου και να ψάξω παρεκλίσεις). Το ερώτημά μου είναι αν με βάση "τα 14μ" είναι ή όχι άρτιο και οικοδομήσιμο. Το οικόπεδο, για την οικονομία της συζήτησης θεώρησέ το γωνιακό με προσόψεις 6.3 και 18μ σε κοινόχρηστο χώρο.

Πάυλο σε ευχαριστώ εκ των προτέρων που ασχολείσαι.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω να μη βρίσκω πουθενά την απαίτηση για τα 14 μ.

Εφόσον το οικόπεδο βρίσκεται εντός οριοθετημένου οικισμού βάσει απόφασης Νομάρχη η αρτιότητα και οικοδομησιμότητά του ελέγχεται με βάση το ΦΕΚ 181/Δ/85 και το ΦΕΚ 289/ΑΑΠ/2011. Λογικά η απόφαση οριοθέτησης θα αναφέρει το ΦΕΚ 181/Δ/85 για αρτιότητα. Σε αυτό τον οικισμό λοιπόν αν ισχύουν τα παραπάνω το οικόπεδο είναι άρτιο αφού έχει επιφάνεια μεγαλύτερη των 500 τμ και οικοδομήσιμο εφόσον

(α) οι δρόμοι προυφιστάνται του 1985

(β) έχουν πλάτος τουλάχιστον (4 μ) ή μεγαλύτερο αν ορίζεται σε κάποια νομαρχιακή απόφαση σε όλο το μήκος προσώπων του οικοπέδου. Όπου οι δρόμοι δεν έχουν το πλάτος αυτό παραχωρείται έκταση σε κοινή χρήση, τόση ώστε  μετά την παραχώρηση να δημιουργηθεί ημιπλάτος οδού προς τη μεριά της ιδιοκτησίας ίσο με 2 μ. (αν ισχύει η απαίτηση πλάτους των 4 μ).

Προσοχή, μήπως οι δρόμοι δεν είναι προ 85 και δημιουργήθηκαν σύμφωνα με τις παλιές διατάξεις που αφορούσαν τυφλά γήπεδα προς απόκτηση οικοδομησιμότητας μέσω παραχώρησης τετράμετρης λωρίδας και οι οποίες καταργήθηκαν μετά την απόφαση του ΣτΕ το 2008.

Μένει να βρεις το συμβόλαιο του ακινήτου για να δεις από πότε υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Παύλο το αν είναι πχ 14 ή 15 δεν είναι αυτό που "καίει" αυτη τη στιγμή. Καμία απο τις ιδιοκτησίες τις περιοχής ΔΕΝ έχει συμβόλαια καθώς ήταν παλιά βοσκοτόπια τα οποία περιήθαν με χρησικτησία (ένορκη βεβαίωση στο κτηματολόγιο) στους σημερινούς ιδιοκτήτες τους (η κτηματογράφηση εκκρεμεί). Συνεπώς αδυνατώ να αποδείξω την παλαιότητα των οικοπέδων και να κάνω χρήση παρέκκλισης. Απο τη στιγμή που οφείλω να έχω ελάχιστο πρόσωπο 14 (ή 15 μ) και εγώ το έχω (γειτνίαση με τριγωνικό κοινόχρηστο χώρο στη αεροφωτογραφία), το ερώτημα δημιουργείται για την πλευρά του οικοπέδου προς το δρόμο (μήκος πλευράς 6.33μ). Σου επισυνάπτω σκαρίφημα.picture.thumb.jpg.104faf2471c082851cd3b5b81ceb9004.jpg

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

το πρόσωπο απαιτείται μόνο αν πρόκειται να κατατμήσεις μετά το Π.Δ 4-11-2011

« Το ελάχιστο μήκος προσώπου του γηπέδου, ορίζεται σε 10,0 μ. για εμβαδόν γηπέδου έως 500 τ.μ. και 15,0 μ. για εμβαδόν μεγαλύτερο των 500 τ.μ.».

Το παραπάνω μέσα σε « » εδάφιο προστέθηκε με την παρ. 1, άρθρου 1 του Π.Δ. της 4.11.2011 (ΦΕΚ 289ΑΑΠ).

 Επίσης με την ίδια παρ. 1, ίδιου άρθρου του προαναφερθέντος Π.Δ. ορίζεται ότι το παραπάνω εδάφιο δεν εφαρμόζεται σε γήπεδα που έχουν δημιουργηθεί μέχρι την έναρξη ισχύος του προαναφερθέντος διατάγματος (4.11.2011) και στους παραδοσιακούς οικισμούς.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

`

2 ώρες πριν, stefan76 said:

Παύλο το αν είναι πχ 14 ή 15 δεν είναι αυτό που "καίει" αυτη τη στιγμή. Καμία απο τις ιδιοκτησίες τις περιοχής ΔΕΝ έχει συμβόλαια καθώς ήταν παλιά βοσκοτόπια τα οποία περιήθαν με χρησικτησία (ένορκη βεβαίωση στο κτηματολόγιο) στους σημερινούς ιδιοκτήτες τους (η κτηματογράφηση εκκρεμεί). Συνεπώς αδυνατώ να αποδείξω την παλαιότητα των οικοπέδων και να κάνω χρήση παρέκκλισης. Απο τη στιγμή που οφείλω να έχω ελάχιστο πρόσωπο 14 (ή 15 μ) και εγώ το έχω (γειτνίαση με τριγωνικό κοινόχρηστο χώρο στη αεροφωτογραφία), το ερώτημα δημιουργείται για την πλευρά του οικοπέδου προς το δρόμο (μήκος πλευράς 6.33μ). Σου επισυνάπτω σκαρίφημα.

Το οικόπεδο με την επιφάνεια που διαθέτει δεν έχει πρόβλημα αναφορικά με την επιφάνεια αρτιότητας. Αν κατάλαβα σωστά το οικόπεδο συνορεύει με βόρεια με την τριγωνική επιφάνεια της οδού και ανατολικά με τον δρόμο. Έτσι πως το έχεις σχεδίασει με το λευκό περίγραμμα δεν φαίνεται να είναι γωνιακό.

Οπότε λες ότι αν θεωρήσουμε το οικόπεδο κατά τη δυσμενέστερη περίπτωση (ελλείψει τίτλων) ότι αυτό δημιουργήθηκε μετά το 2011 και απαιτείται πρόσωπο 15 μ αν αυτό πρέπει να υπάρχει και στους δυο δρόμους;

Η γνώμη μου είναι ότι αρκεί το συνολικό πρόσωπο αθροιστικά να είναι 15 μ. και όχι 15 μ στον κάθε δρόμο. Βεβαίως πρέπει να ελέγξεις τα σχετικά που αναφέρω στο προηγούμενο μήνυμα περί κοινοχρησίας οδών, πλάτους και ενδεχόμενης παραχώρησης σε κοινή χρήση εφόσον απαιτείται.

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Pavlos33 said:

`

Το οικόπεδο με την επιφάνεια που διαθέτει δεν έχει πρόβλημα αναφορικά με την επιφάνεια αρτιότητας. Αν κατάλαβα σωστά το οικόπεδο συνορεύει με βόρεια με την τριγωνική επιφάνεια της οδού και ανατολικά με τον δρόμο. Έτσι πως το έχεις σχεδίασει με το λευκό περίγραμμα δεν φαίνεται να είναι γωνιακό.

Οπότε λες ότι αν θεωρήσουμε το οικόπεδο κατά τη δυσμενέστερη περίπτωση (ελλείψει τίτλων) ότι αυτό δημιουργήθηκε μετά το 2011 και απαιτείται πρόσωπο 15 μ αν αυτό πρέπει να υπάρχει και στους δυο δρόμους;

Η γνώμη μου είναι ότι αρκεί το συνολικό πρόσωπο αθροιστικά να είναι 15 μ. και όχι 15 μ στον κάθε δρόμο. Βεβαίως πρέπει να ελέγξεις τα σχετικά που αναφέρω στο προηγούμενο μήνυμα περί κοινοχρησίας οδών, πλάτους και ενδεχόμενης παραχώρησης σε κοινή χρήση εφόσον απαιτείται.

 

Tην καλημέρα μου και σας ευχαριστώ πολύ. Καλό αγώνα συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.