Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δόμηση σε οικισμούς κάτω των 2.000 κατοίκων


Recommended Posts

Ο φίλος Βασίλης έχει δίκιο. Την καλημέρα μου ...

Η μέτρηση ύψους στους οικισμούς αποτελεί ανεξάρτητη διαδικασία διάφορη της γενικής.

 

Επομένως kan62 θεωρείς στην περίπτωσή μου εδώ: http://www.michanikos.gr/topic/27599-Δόμηση-σε-οικισμούς-κάτω-των-2000-κατοίκων/?p=870283

ότι έχω μέγιστο ύψος 1,70+3,00+1,50+3,00+1,50 = 9,2 m ;;;

 

Δεν μπορώ όμως να καταλάβω την ορθότητα αυτού!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 311
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην περίπτωσή σου εγώ βλέπω μέγιστο ύψος : 1,70+4,00+3,00 = 8,70 > 7,50  ---> διάσπαση κτηρίου σε δύο κτήρια απέχοντα μεταξύ τους.

Εκτός αν δεν ερμηνεύω καλά το σχήμα.

 

Η αιτιολόγηση (για το νόμο) είναι προφανής, για να σπάσει το τριώροφο ή τετραώροφο που θα φαινόταν από σημείο απέναντι από τον οικισμό σου.

Το 7,5 οδηγεί πάντα σε ύψος διώροφου.

Ακόμη και η μικρή απόσταση των 2,5 μ. με τις σκιές που δημιουργεί μπορεί να δώσει την εντύπωση ότι πρόκειται για δύο σπίτια του οικισμού.

 

Κάτι ανάλογο σε διάσπαση υπάρχει στους οικισμούς και για τους μεγάλους όγκους, όπου απαιτεί και διπλάσια ενδιάμεση απόσταση ...

Link to comment
Share on other sites

Ηλίας

και εγώ προβληματίζομαι ακόμη

Πάντως αν ο νομοθέτης ήθελε να επιτρέπεται μια κατασκευή σαν την δική σου 

τότε ίσως θα έπρεπε να την  προσδιόριζε βάσει μεγίστου ύψους (των 7.5-4.5μ) οιασδήποτε νοητής τομής του κτιρίου

και όχι του ύψους της προβολής στο επίπεδο του περιγράμματος

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωσή σου εγώ βλέπω μέγιστο ύψος : 1,70+4,00+3,00 = 8,70 > 7,50

 

Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω από ποια διάταξη προκύπτει αυτό παιδιά.

Αν ίσχυε δεν θα μπορούσες να κτίσεις σε τόσο επικλινή οικόπεδα......

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

σε οικόπεδο <700 που έχει βγει άδεια το 2009 για ισογειο με υπόγειο θέλω να κάνω προσθήκη α' ορόφου.

το μισό υπόγειο έχει τακτοποιηθεί με 4178 σαν ξεμπαζωμένο υπόγειο - κατοικία. το υπόγειο έχει ξεμπαζωθεί στη πλευρά των 2,5μ από το σύνορο.

 

- επιτρεπόμενη δόμηση τα 240τμ? 

- θεωρώ λογικό στην υφιστάμενη δόμηση να μπει και η δόμηση του 4178,

- σαν απόσταση δ θεωρώ τα 2,5μ ή τα 2,5+0,05Η και αν ναι Η είναι της άδειας ή το αληθινό (μετά το ξεμπάζωμα δηλαδή)?

- αντίστοιχα μέγιστο ύψος είναι τα 7,50 μετρούμενο από άδεια ή από διαμορφωμένο μετά από ξεμπάζωμα?  

- σύμφωνα με ΝΟΚ μπορώ να αφαιρέσω και τα τμ της κοινόχρηστης υφιστάμενης σκάλας?

Link to comment
Share on other sites

σε οικόπεδο <700 που έχει βγει άδεια το 2009 για ισογειο με υπόγειο θέλω να κάνω προσθήκη α' ορόφου.

το μισό υπόγειο έχει τακτοποιηθεί με 4178 σαν ξεμπαζωμένο υπόγειο - κατοικία. το υπόγειο έχει ξεμπαζωθεί στη πλευρά των 2,5μ από το σύνορο.

 

- επιτρεπόμενη δόμηση τα 240τμ?  ΝΑΙ

- θεωρώ λογικό στην υφιστάμενη δόμηση να μπει και η δόμηση του 4178, Μπορείς να τη νομιμοποιήσεις (εφόσον έχεις το απαιτούμενο καθαρό ύψος)

- σαν απόσταση δ θεωρώ τα 2,5μ ή τα 2,5+0,05Η και αν ναι Η είναι της άδειας ή το αληθινό (μετά το ξεμπάζωμα δηλαδή)? 2,50

- αντίστοιχα μέγιστο ύψος είναι τα 7,50 μετρούμενο από άδεια ή από διαμορφωμένο μετά από ξεμπάζωμα?   

- σύμφωνα με ΝΟΚ μπορώ να αφαιρέσω και τα τμ της κοινόχρηστης υφιστάμενης σκάλας?

Σε κάθε όμως περίπτωση, θα συνεννοηθείς με την αρμόδια ΥΔΟΜ και, ει δυνατόν, με το συνάδελφο που θα ελέγξει την άδεια 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

ποιες είναι οι επιτρεπόμενες χρήσεις στους εν λόγω οικισμούς;

υπάρχει κάποιο ΦΕΚ που τους ορίζει;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 30 Ν-4269/14   (ΦΕΚ-142/Α/28-6-14). Μετά και την πολύτιμη συνδρομή του Δημήτρη το άρθρου 30 του ν. 4269 καταργήθηκε  με το άρθρο 238 ν. 4389/16. 

ΑΡΘΡΟΝ-238

(Κατηγορίες και περιεχόμενο χρήσεων γης, Κατάργηση Αρθ-14 έως Αρθ-33 του Ν-4269/14 και επαναφορά σε ισχύ του ΠΔ/23-2-87 ΦΕΚ-166/Δ/87. Χρήσεις κτιρίων)

ΜΕΡΟΣ ΠΕΜΠΤΟ

ΑΡΘΡΟΝ-240 Έναρξη ισχύος

 

ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΙΕ

ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ

ΑΡΘΡΟΝ-238

1. Τα Αρθ-14 έως και Αρθ-33 του Ν-4269/14 (ΦΕΚ-142/Α/14) καταργούνται. Από την κατάργηση των ανωτέρω διατάξεων και μέχρι την έκδοση του Προεδρικού Διατάγματος που προβλέπεται στην παρ.1 του Αρθ-15 του Ν-1561/85 (ΦΕΚ-148/Α/85), εφαρμόζεται το ΠΔ/23-2-87 "Κατηγορίες και περιεχόμενο χρήσεων γης" (ΦΕΚ-166/Α/87).

2. Εκκρεμείς διαδικασίες σχεδιασμού χωροταξικού πολεοδομικού επιπέδου οι μελέτες των οποίων εκπονήθηκαν με εφαρμογή των διατάξεων του Κεφ.Β του Ν-4269/14 ολοκληρώνονται σύμφωνα με αυτές, εφόσον κατά το χρόνο θέσης σε ισχύ της παρούσας διάταξης, έχει υποβληθεί πλήρης φάκελος στην αρμόδια υπηρεσία. Οι ενδιαφερόμενοι του προηγούμενου εδαφίου με αίτησή τους στην αρμόδια υπηρεσία μπορούν να εξαιρεθούν από την εφαρμογή της παρούσας μεταβατικής διάταξης. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.