Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δόμηση σε οικισμούς κάτω των 2.000 κατοίκων


Recommended Posts

Εντάξει δεν πειράζει. Όλοι κολλάμε κάποιες φορές με την δαιδαλώδη νομοθεσία που καλούμαστε να εφαρμόσουμε. Προχωράς κανονικά με βάση το ΦΕΚ 181 Δ/ 85 και τα σχετικά της απόφασης οριοθέτησης του οικισμού.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 311
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν γνωρίζει κανεις τι ισχύει στον Τρίλοφο Θεσσαλονίκης;

Υπάρχει το ΓΠΣ που είχε βγει σε ΦΕΚ το 2004 που ορίζει ΜΣΔ αλλά με τι όρους χτίζει εντός οικισμού; Είναι κάτω των 2000 η ισχύει κάτι διαφορετικό;

Θέλω ν χω μια εικόνα πριν πάω πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν επηρεάζεται ο οικισμός από το ΓΠΣ αναφορικά με τους όρους δόμησης. Αν πχ έχεις ένα οικοπεδο στον οικισμό 500 τμ το οποιο χτίζει 240 τμ έχεις ΣΔ=0,48 και για ένα οικόπεδο 1000 τμ το οποίο χτίζει 400 έχεις συντελεστή 0,40.

Ο ΜΣΔ που ορίστηκε στην περιοχή είναι μικρότερος από 0,50;

Ο σκοπός του ΜΣΔ είναι να μην τον υπερβαίνει κανένα οικόπεδο μέχρι να γίνει η μελλοντική πολεοδομική μελέτη-επέκταση.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δεν περιμένει. Αν είναι εντός οικισμού οικοδομεί με όρους δόμησης των οριοθετημένων και της σχετικής απόφασης οριοθέτησης του οικισμού. Όπως βλέπουμε ο ΜΣΔ (0,70) είναι κατά πολύ μεγαλύτερος από αυτόν που μπορεί να υλοποιηθεί στο οικόπεδο (ΣΔ οικοπ=0,33) και επομένως δεν υπάρχει περίπτωση υπέρβασής του.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

(από μεταφορά)

Pavlos33

Συνάδελφοι χαιρετώ .

Έχω ένα οικόπεδο σε οικισμό κάτω  των 2000 κατοίκων με επιφανείας 360,00 μ2 η αρτιότητα ειναι 500,00 μ2 . Γενικώς στην περιοχή δεν υπάρχουν συμβόλαια παλαιά. Μου ζητάει η πολεοδομία να αποδείξω οτι το οικόπεδο υπάρχει πριν το 1985 . Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

Ξέρει κάποιος Αν ισχύει η εγκύκλιος Κατσιγιάννη? 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

ισχυει,  με βαση το ΦΕΚ Β 251/12 οτι:
Για την  ισχυ της παρεκκλισης, απαιτουνται συμβολαια.

Μιλησες με τον μηχανικο σου?

Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν, dimitris GM said:

ισχυει,  με βαση το ΦΕΚ Β 251/12 οτι:
Για την  ισχυ της παρεκκλισης, απαιτουνται συμβολαια.

Μιλησες με τον μηχανικο σου?

Mηχανικός είμαι. Τα μόνα συμβόλαια που υπάρχουν είναι αποδοχή κληρονομιάς του 2016

 

 

Στο προφίλ σου γράφεις ιδιώτης. Αν είσαι μηχανικός άλλαξε την ειδικότητα σου στο προφίλ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

η "αποδοχη" ειναι μεν μονομερης δηλωση...γραφει αυτα που δηλωνει ο αποδεχομενος.

Αλλα, η ύπαρξη ενος ακινητου θα πρεπει να στηρίζεται σε καποιον τιτλο, που - θεωρητικα - ειχε ο αποβιωσας.

Και, εφοσον επικαλεισαι "παρεκκλιση" πρεπει να εχει δημιουργηθει "με συμβολαιο",
πριν την ημερομηνια που οριζει η παρεκκλιση.

περισσοτερα, εδω

xronow dhmioyrgiaw/bebaivseiw/xrhsikthdias/ola mazi apo mena

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αντιμετωπίζω μια περίπτωση και θα ηθελα τις γνώμες σας.

Έχω μια διανομή συνοικισμου έτους 1980.

Το 1987 γίνεται και οριοθέτηση του οικισμού με απόφαση Νομάρχη.

Το οικόπεδο "μου" βρίσκεται εντός διανομής (εξαιρέθηκε αυτής ως ντόπια ιδιοκτησία) και εντος οριοθέτησης.

Στο πίνακα της διανομής του συνοικισμού υπάρχει μία εγγραφη με αριθμό 266 εκτάσεως 64.000 τ.μ. με ιδιοκτήτη "μικροιδιοκτησίες διαφόρων"

Στην συγκεκριμένη περιοχή δεν αναγράφεται και αριθμός Ο.Τ ενώ σε όλη την άλλη διανομή έχει αριθμό Ο.Τ.

Το αντιμετωπίζω ως εντός ρυμοτομικού σχεδίου οπότε ως τυφλό απαιτεί πράξη τακτοποίησης?

Η 

Το αντιμετώπιζω ως εντός οικισμού χωρίς σχέδιο οπότε η ασφαλτοστρωμένη οδός πλάτους 4 μέτρων που διέρχεται απο το πρόσωπο μου (και δεν εχει αποτυπωθεί στην διανομή) μου δίνει οικοδομησιμότητα?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

ΣΥΝΟΙΚΙΣΜΟΣ.tiff

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.