Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οικόπεδο εντός οικισμού, χωρίς συμβόλαιο, νομιμοποίηση με το Ν.4030


Recommended Posts

και τι εχτισε ο δικος σου με βαση την αδεια???

Ολα τα τμ του οικοπεδου, ή μονον τα αναλογουντα στο ποσοστο του???

 

τελικα

ποσα τμ. χτιζει το οικοπεδο

 

ποσα εχει χτισει καθε ενας?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακριβως το παραχωρητηριο δινεται σε δυο  ο 1)......ειναι ο αλλος  και ο 2)...ειναι ο δικος μου. ( εξ αδιαιρετου και ισομερια όπως γραφει)

Δεν υπαρχει αλλος τιτλος εκτος απο αυτο το παραχωρητηριο.

Με αυτο ο (1) εκανε τιτλο για τα 360μ

 ενω ο δικος μου (2) δεν εκανε τιποτα για τιτλο και εβγαλε αδεια για ολο το οικοπεδο 725μ.το 1983

 

Σιγουρα θα πρεπει να δω οπως ειπατε ποτε εβαλε τιτλο ο (1) για τα 360

ωστε να δω αν την εβγαλε την αδεια χρονικα πριν ή μετα την κατατμηση.

 

Είναι διανομή, το τεμάχιο είναι συγκεκριμένο (43-317), έχει εμβαδό 725μ² και ποσοστά εξ' αδιαιρέτου από 50% στους δύο αναφερόμενους.

Τι σόι τίτλο έκανε ο (1) για 360μ²; Κατάτμηση; Επιτρέπεται; Δεν νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

και τι εχτισε ο δικος σου με βαση την αδεια???

Ολα τα τμ του οικοπεδου, ή μονον τα αναλογουντα στο ποσοστο του???

 

τελικα

ποσα τμ. χτιζει το οικοπεδο

 

ποσα εχει χτισει καθε ενας?

ο δικος μου (2) εκτισε στο "μερος" του περιπου τα τετραγωνικα που του αναλογουσαν, για το μισο οικοπεδο

ο αλλος (1) δεν ξερω ποσα εκτισε (δεν εχει αδεια).

 

Είναι διανομή, το τεμάχιο είναι συγκεκριμένο (43-317), έχει εμβαδό 725μ² και ποσοστά εξ' αδιαιρέτου από 50% στους δύο αναφερόμενους.

Τι σόι τίτλο έκανε ο (1) για 360μ²; Κατάτμηση; Επιτρέπεται; Δεν νομίζω.

Ειναι Διανομή πράγματι....γιατι να μην επιτρέπεται κατάτμηση αν υπάρχει ελάχιστο εμβαδόν;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

Έχω παρόμοια περίπτωση σε ορεινό οικισμό, όπου ο πελάτης όμως το δηλώνει στο Ε9. Προς το παρόν ψάχνω αν ειναι εντός ή εκτός οικισμού

διότι εφόσον είναι εντός οικισμού εξαιρείται με τον 720/1977. Μπορώ να προχωρήσω είτε σε βεβαίωση εξαιρέσεων είτε σε ρύθμιση εφόσον παρω

στα χέρια μου το Ε9? Η πρέπει να κάνει τίτλο (συμβόλαια) κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σύμφωνα με τα λεγόμενα του  υπάρχει μια αναφορά στην διαθήκη της γιαγιάς του για ένα χωράφι ή κάτι τέτοιο στο συγκεκριμένο μέρος.

Αποδοχή δεν έχει κάνει ούτε αυτός αλλά ουτε και η μάνα του (κόρη).  Εγώ ούτε την διαθήκη έχω δει ουτε τπτ και αμφιβάλλω αν υπάρχει.

Αυτος ρεύμα θέλε να βάλει (μετά από 45 χρόνια) και η απαντηση του στα όσα του λέω είναι το πώς βάλαν οι διπλανοί ρεύμα....Η συμβολαιογράφος

του πε ενα κόστος γύρω στα 1500 και του ρθε κάπως...

Link to comment
Share on other sites

πες του κι εσυ...άλλα 1.500...να χαρει...:-D

κατα τα λοιπα, "κατι" λεει για μια διαθηκη, "κατι"  λεει για μια "πεζούλα" ξερωγωτί...

δεν εχει κανει αποδοχη.

Αμα κανει ολα όσα πρέπει  και αποκτησει τιτλο -αντι 1500 ευρω-

μπορεις να συνεχισεις...

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

  Καλησπέρα ,

Ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι αντίστοιχο με τα παραπάνω . Έχω κάποιον που θέλει να δηλώσει το ακίνητό του το οποίο έχει κατασκευαστεί με νόμιμη οικοδομική άδεια του 1984 και στο φάκελο περιέχεται τοπογραφικό διάγραμμα στο οποίο φαίνεται ότι είναι εντός οικισμού αλλά ο άνθρωπος δεν έχει τίτλους ιδιοκτησίας του οικοπέδου . Τι μπορεί να γίνει γι' αυτό ; Γνωρίζει κάποιος κάποια διαδικασία να με κατατοπίσει ; Το οικόπεδο αυτό ανήκει σε μια ευρύτερη περιοχή που είχαν στην κατοχή τους οι γονείς του από παλιότερες εποχές δια λόγου κλπ

Link to comment
Share on other sites

Νόμιμη οικοδομική άδεια χωρίς προσκόμιση πιστ/κού ιδιοκτησίας? 

Ακόμη κι έτσι, νομίζω πως μπορεί να θεραπευτεί η κατάσταση με την έκδοση δικαστικής απόφασης που θα του αναγνωρίζει χρησικτησία τουλάχιστον από το 1980 (ή προγενέστερα αν τίθεται θέμα παρέκκλισης)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.