Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οικόπεδο εντός οικισμού, χωρίς συμβόλαιο, νομιμοποίηση με το Ν.4030


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλή σας ημέρα, έχω μια περίπτωση για την οποία θα ήθελα τα φώτα σας.

 

Θέλω να νομιμοποιήσω ένα αυθαίρετο που βρίσκεται εντός οικισμού σε άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο. Το αυθαίρετο θα δηλωθεί στον νόμο 4014 και στη συνέχεια θα κατατεθεί φάκελος για νομιμοποίηση στην πολεοδομία, σύμφωνα με το Ν.4030.

 

Το θέμα μου είναι ότι ως γνωστό σε ορεινούς οικισμούς κανένα οικόπεδο δεν έχει συμβόλαιο. Οι ιδιοκτήτες κατέχουν τις ιδιοκτησίες τους προφορικά, από παππού, σε πατέρα και στη συνέχεια στο γιο/κόρη.

 

Σύμφωνα, με το νέο νόμο (4030), για την έκδοση οικοδομικής άδειας απαιτείτε τίτλος ιδιοκτησίας και πιστοποιητικό μεταγραφής στο υποθηκοφυλακείο. Στην περίπτωση μου που δεν υπάρχει κανενός είδους συμβόλαιο, πως μπορώ να συνεχίσω την διαδικασία???

 

Αν έχει τύχει σε συνάδελφο κάτι παρόμοιο, θα εκτιμούσα την βοήθεια του για να μπορέσω να προχωρήσω την υπόθεση.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τίτλοι ιδιοκτησίας για να βγάλει κάποιος οικοδομική άδεια ήταν απαιτητή και πριν τον 4030.

Ο πελάτης σου πρέπει να πάει κατ αρχήν σε συμβολαιογράφο και να αποκτήσει τίτλο ιδιοκτησίας.

Υπάρχουν και τίτλοι που συντάχθηκαν διά λόγου ή οτιδήποτε άλλο.

Είναι θέμα ιδιοκτησιακό του πελάτη σου και όχι πολεοδομικό.

Δηλαδή αν έχει δικαίωμα και πως να αποκτήσει τίτλο.

Από εσένα θα ζητήσουν να τους φτιάξεις τοπογραφικό για τον τίτλο.

 

Υ.Γ.

Το επείγον φυσικά είναι σχετικό φιλε μου ειδικά σε ένα φόρουμ.

Το επείγον του, ο πελάτης σου το είχε ξεχασμένο 20 χρονια να του "ανήκει" γη και να μη έχει φροντίσει να έχει τίτλους, αλλα να φρόντισε να κτίσει αυθαίρετα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μανώλη, αν είναι κατά παρέκκλιση άρτιο τότε ατύχησε, διότι το προ κάποιας ημερομηνίας που θα εμπεριέχει η παρέκκλιση την έχασε.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας και συγνώμη για το "επείγον" αλλά όπως όλοι ξέρουμε στην Ελλάδα, είμαστε της τελευταίας στιγμής και τότε όλοι βιαζόμαστε.

Το οικόπεδο είναι άρτιο κατά κανόνα, αν αυτό βοηθάει κάπου ή υπάρχει άλλη διαδικασία θα ήθελα να το ξέρω.

Επίσης, σαν τίτλος ιδιοκτησίας θεωρείται και η ένορκη βεβαίωση σε συμβολαιογράφο με δυο μάρτυρες??

Και πάλι σας ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφε και συντοπίτη (απ' ότι είδα).

Αν βιάζεσαι πολύ ξέχνα τη νομιμοποίηση, όπως την ξέχασα και εγώ σε παρόμοια περίπτωση.

Είναι ο κλασσικός φαύλος κύκλος. Για άδεια θέλεις συμβόλαιο , αλλά για το συμβόλαιο την άδεια. Είναι αστείο αλλά δεν υπάρχει λύση.Όχι τουλάχιστον άμεση. Επειδή έψαξα αρκετά το θέμα η μόνη λύση που μπορεί να γίνει (αν οπωσδήποτε θέλεις να βγάλεις και την άδεια) είναι να "δημιουργήσεις" δικαστική απόφαση. Δηλαδή κάποιοι κάτοικοι του χωριού να σε καταγγείλουν ότι δεν είναι δικό σου το οικόπεδο , να γίνει η δίκη και να σε δικαιώσει με δικαστική απόφαση.

Θα πάρει πολύ χρόνο όμως.

Αν χρειάζεσαι βοήθεια για το θέμα πες μου να σου δώσω το τηλέφωνο μου, αν θέλεις να με πάρεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χε χε κλασική πατέντα, αλλά θα φάει κάνα δυο τρία χρονάκια διότι τα δικαστήρια ακόμα και τα μαϊμού θέλουν τον χρόνο τους.

 

Μετά λέμε γιατί οι γερμανοί μας θεωρούν αναξιόπιστους σε ότι χαρτιά δείχνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ότι θα φάει , θα φάει.

Για να πούμε όμως την αλήθεια , είναι κάτι που έπρεπε να είχε προβλεφθεί. Αλλά όταν σε ημερίδα του ΤΕΕ κάνεις αυτή την ερώτηση σε εισηγητή (Αθηναίο) και σου απαντάει "Μα δε γίνεται να το κατέχει χωρίς τίτλο.Πως γίνεται αυτό?" τι να περιμένει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Βλέπω τελικά ότι η περίπτωσή μου δεν είναι απλή αλλά ένας γολγοθάς.

Γνωρίζεται εάν η ένορκη βεβαίωση αποτελεί τίτλο ιδιοκτησίας? Είναι συμβολαιογραφική πράξη, δηλαδή γίνεται σε συμβολαιογράφο. Ελπίζω μήπως με την βεβαίωση αυτή καταφέρω να βγάλω άκρη και να καταθέσω φάκελο για άδεια....

 

(nikos_p Τρίκαλα είμαι και εδώ δραστηριοποιούμε)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.