Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαφορά μετρούμενης ενέργειας μεταξύ μετρητή ΔΕΗ και inverter


saloniker

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους,

 

Έχουμε αναφερθεί ξανά στο θέμα στο παρελθόν αλλά τώρα θα το κάνω πιο συγκεκριμένο.

 

Σας έχει τύχει να υπάρχει διαφορά στις kWh μεταξύ του ρολογιού της ΔΕΗ και του inverter?

 

Σε inverters της SolarEdge συνήθως το ρολόι γράφει παραπάνω από ότι λέει ο inverter ενώ

σε αυτούς της SolarMax πάντα γράφει λιγότερο το ρολόι της Δ.Ε.Η σε σχέση με τον inverter.

 

Κάνω λόγο για περιπτώσεις που οι inverter και τα ρολόγια είναι σε πολύ κοντινή απόσταση και η διατομή

του καλωδίου είναι 10 mm2.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το έχω παρατηρήσει και εγώ σε όλους τους solaredge που έχω εγκαταστήσει.

σε αντίθεση με sma & kostal που γράφουν λιγότερο!!!

Link to comment
Share on other sites

To ποιό λογικό είναι να γράφει ο μετρητής λίγο λιγότερο (0,1 μέχρι 0,5%) απο τον Inverter όταν έχει γίνει σωστά η διαστασιολόγηση των καλωδίων.

όταν η απόσταση ΠΧΤ και μετρητή είναι μεγάλη και ο μελετητής απλά έχει χρησιμοποιήσει καλώδιο χωρίς να υπολογίσει τίποτα τότε η διαφορά θα είναι μεγαλύτερη, δεν μπορεί να ποσοτικοποιηθεί γιατί είναι ανά περίπτωση.

Υπάρχουν και περιπτώσεις όπου ο μετρητής δείχνει πολύ λιγότερο ή πολύ περισσότερο, εδώ θα πρέπει να γίνει claim στην ΔΕΗ για έλεγχο για τοποθέτηση φίλτων γιατί έχουν παρατηρηθεί κάποια τέτοια προβλήματα και ναι υπάρχουν μετρητές που δείχνουν περισσότερο εκεί θα πρέπει να πείσουμε το πελάτη να κάνει πάλι claim γιατί δεν είναι σωστό και τίποτα δεν τον διασφαλίζει ότι κάποια στιγμή μπορεί να υστερεί.

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ το θέμα γιατί τώρα ξεκινάω μία εγκατάσταση στη στέγη μου με solaredge και panels lg.

Να ρωτήσω κάτι ως άσχετος... Το ότι το ρολόι της ΔΕΗ γράφει περισσότερο απ΄ ότι γράφει ο inverter, μόνο καλό δεν είναι???

Link to comment
Share on other sites

architect_duth :smile:

 

Προφανώς η ΔΕΗ πληρώνει με βάση των μετρητή της... Τον μετρητή του ινβέρτερ μόνο επικουρικά τον χρησιμοποιούμε για "δική" μας χρήση... Και με κανένα τρόπο δεν μπορεί κάποιος να ισχυριστεί με απόλυτη βεβαιότητα ότι δείχνει το σωστό... Αν θέλουμε να προσεγγίσουμε με μεγάλη ακρίβεια την πραγματική ενέργεια θα πρέπει να βάλουμε έναν επιπλέον μετρητή "ακριβώς" μετά τον ινβέρτερ και έναν "ακριβώς" πριν τον μετρητή...

 

Σε κάθε περίπτωση... όσο ο ινβέρτερ "δείχνει" λιγότερα από τον μετρητή της ΔΕΗ και τον παρακολουθούμε σε μηνιαία βάση... τότε τα πράγματα πάνε καλά.... :P (και αυτό το λέω γιατί απ την άλλη ποιος μας διασφαλίζει ως καταναλωτές της ΔΕΗ, ότι πληρώνουμε αυτό που πρέπει....)

Link to comment
Share on other sites

Και συνεχίζω τις ερωτήσεις του άσχετου.... :grin:

 

Τέτοια διαφορά (είτε θετική είτε αρνητική) μπορεί να οφείλεται στην απόσταση και στα καλώδια που χρησιμοποιούνται από τον inverter έως το μετρητή?

 

Σε εμάς θα μπουν σχεδόν δίπλα! Οπότε όοοοταν έχω νούμερα, θα σας ενημερώσω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι σε όλους τους φίλους.

 

Παίδες στις περιπτώσεις που αναφέρομαι εγώ θέμα είχα μόνο με τους SolarMax τους 10ΜΤ (δέχομαι το σχόλιο του jsk που λέει ότι claim θα πρέπει να γίνει και στην περίπτωση που το ρολόι λέει παραπάνω αλλά βρείτε μου έναν στην Ελλάδα που θα το κάνει).

 

Για τους SolarEdge πήρα μια απάντηση από την εταιρία που μου είπαν ότι οι inverter δεν είναι καταγραφικά όργανα οπότε και η ακρίβεια των μετρήσεων μπορεί να έχει ένα λογικό σφάλμα.

 

Τώρα όσον αφορά την απόσταση μιλάμε για απόσταση 30μέτρα περίπου στην μία και 20 στην άλλη. Οπότε νομίζω ότι είμαστε ακόμα σε λογικά πλαίσια

απόστασης. Επίσης η διατομή είναι 10mm2 και τα καλώδια της γερμανικής LAPP.

 

Για να σας δώσω μια επιπλέον πληροφορία η διαφορά στις kWh στις οποίες αναφέρομαι είναι σε μέρες με συννεφιά από 2 και πάνω και περιμένω να δω τι θα γίνει αν βγει και ο ήλιος για τα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.