Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορά μετρούμενης ενέργειας μεταξύ μετρητή ΔΕΗ και inverter


saloniker

Recommended Posts

εγώ θα προσθέσω ότι υπάρχει διαφορά ακόμα και στην ημερήσια καταγραφή του solaredge, στο lcd πάνελ του και στην καταγραφή που βλέπω στο online σύστημα της solaredge!!! οκ, πολύ μικρή διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα κ. Συνάδελφοι!

Πιστεύετε ότι σε μια φωτοβολταϊκή εγκατάσταση οπού η απόσταση του inverter από τον μετρητή της ΔΕΗ είναι μικρότερη των 20 μέτρων αξίζει να αυξήσουμε την διατομή και γενικότερα σε οποιοδήποτε φορτίο τον όποιο απέχει από την πηγή τροφοδοσίας του απόσταση μικρότερη των 20 μέτρων, αξίζει? Θεωρώ ότι σε αποστάσεις μικρότερες των 20 μέτρων δεν λογίζεται σοβαρά η πτώση τάσης που θα δημιουργηθεί.

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

Νίκο, έχει νόημα να σου πω εγώ ή άλλος αν αξίζει?

Απλό είναι. Υπολόγισε την απώλεια που θα έχεις σε συνάρτηση με την απόσταση και τη διατομή του καλωδίου που σκέφτεσαι να βάλεις και πολλαπλασίασε τη χαμένη ενέργεια επί 0.55 επί 25 χρόνια για να δεις τι χάνεις.

Πάντως για 20 μέτρα το 5χ10 αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

 

Πάντως για 20 μέτρα το 5χ10 αρκεί.

 

Αυτό ακριβώς δεν μπορώ να φανταστώ 5*16 σε αυτά τα Kw σε απόσταση μικρότερη των 20 μέτρων αλλά ούτε και 5*6 σε τριφασική παροχή μικρού μήκους, θεωρώ είναι μικρή η διαφορά, οπότε βάζεις από την αρχή 5*10 και έχεις το κεφαλάκι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Η απωλια του καλωδιου ειναι μικρη σε σχεση με την κλαση της μετρητικης ακριβειας των μετρητων ΔΕΗ που ειναι το πολυ 1% σε αυτες τις εγκαταστασεις.

 

Δειτε τον μετρητη σας. Αν λεει Class 1.0 ή Class B ειναι +-1%. Αν λεει Class 2.0 ή Class A ειναι +-2%.

Την ενδειξη την εχει συνηθως κοντα στο (κοκκινο ή υπερυθρο) LED παλμων διακριβωσης.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα προσθέσω ότι υπάρχει διαφορά ακόμα και στην ημερήσια καταγραφή του solaredge, στο lcd πάνελ του και στην καταγραφή που βλέπω στο online σύστημα της solaredge!!! οκ, πολύ μικρή διαφορά...

 

ακριβώς το ίδιο έχω παρατηρήσει και εγώ. Τουλάχιστον βρίσκω τα ίδια και σε άλλους φίλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε εγκατάσταση που κλείνει χρόνο στις 15/04 μέχρι πριν κανα 2 μήνες που κοίταζα την συνολική παραγωγή του inverter με αυτήν που λέει ο μετρητής της ΔΕΗ η διαφορά τους ήταν κάτι λιγότερο από 0,8% (αν θυμάμαι καλά 0,76%). Εχτές που ξανακοίταξα παρατήρησα ότι η διαφορά τους αυξήθηκε στο 0,94%. Τι μπορεί να συμβαίνει??? Είναι φυσιολογικό αυτό???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σε εγκση 10 kwh υπαρχει διαφορα 1,2% σε διαστημα 4 μηνων με τον kostal να γραφει παραπανω...Inverter κ μετρητης ειναι διπλα κ συνδεονται μεσω πινακα με 6αρι. λεω να κανω αιτηση στη Δεη για αλλαγη μετρητη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.