Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαφορά μετρούμενης ενέργειας μεταξύ μετρητή ΔΕΗ και inverter


saloniker

Recommended Posts

Στα πρώτα posts αυτού του θέματος αναφέρθηκε (από αρκετούς) ότι με SolarEdge ο μετρητής της ΔΕΗ δείχνει μεγαλύτερη παραγώμενη ενέργεια από αυτή που δείχνει ο inverter. Εγώ τώρα που έχω σταθερά 2% αρνητική διαφορά μεταξύ ένδειξης inverter (SolarEdge) και μετρητή ΔΕΗ (ο μετρητής δείχνει λιγότερα από τον Inverter) να υποθέσω ότι έχω κάποιο χοντρό πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο δικό μου σύστημα με solaredge 10.0, ο μετρητής δείχνει 2% λιγότερο από τον inverter. Μετρητής είναι ο GAMA300. Έχω δει και διαφορά σχεδόν +4% με inverter solaredge να δίνει μικρότερη καταγραφή από τον μετρητή, πάλι τον GAMA300.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας αναφέρεις βέβαια την απόσταση μετρητή-inverter καθώς και την διατομή του καλωδίου.

 

Σε δύο περιπτωσεις με solaredge και 20m παροχικό, ο ένας δείχνει 1,5% περισσότερο και ο άλλος 1,5% λιγότερο...

Link to comment
Share on other sites

Απόσταση 25m με 10-αρι καλώδιο. Έχεις εντοπίσει το πού μπορεί να οφείλονται οι εντελώς αντίθετες απώλειες που αναφέρεις?

Link to comment
Share on other sites

Οι inverter δεν είναι μετράνε με ακρίβεια την παραγόμενη ισχύ οπότε καλό είναι στον εκάστοτε πελάτη να ξεκαθαρίζεται πως ότι γράφει ο μετρητής αυτή θα είναι και η παραγωγή του. Παράγοντες όπως διατομή και μήκος παροχικού είναι σημαντικοί παράγοντες λόγω πτώσης τάσης καθώς και η περίπτωση όπου κάποιος έχει κάνει μάτιση (ω ναι!) στο παροχικό. Η διατομή 10mm2 μπορεί να προτείνεται από τη ΔΕΗ στα σκαριφήματα αλλά καλό είναι να ελέγχεται από τον μελετητή-μηχανικό. Εγώ έχω αντιμετωπίσει τέτοιο ζήτημα με PowerOne, να δείχνει παραπάνω 1 kWh τη μέρα σε σχέση με το μετρητή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ψάξει και ιδιαίτερα, φαντάζομαι όπως αναφέρει και ο mnmich έχει να κάνει με την ακρίβεια στην μέτρηση από τον Inverter και τον μετρητή του ΔΕΔΔΗΕ.

 

Άντε να πείσεις τον πελάτη πως η 1 επιπλέον Khw δεν ήταν ποτέ δική του :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα.. Να κάνω μια ερώτηση γιατί θεωρώ πως υπάρχει κάποιο θέμα

 

Η εγκατάσταση του πάρκου τελείωσε στις 23/11/2012 οπότε και ξεκίνησε η παραγωγή.

 

Μου ήρθε εκκαθαριστικό σημείωμα τον Φεβρουάριο του 2013 όπου υπήρχαν τα παρακάτω στοιχεία:

 

Στοιχεία λειτουργίας -- Εξερχόμενη πραγματική ενέργεια -- Συνολική παραγωγή (kWh) ---> 6212

Στοιχεία λειτουργίας -- Ενδείξεις μετρητή -- Παρούσα ---> 650,3

Στοιχεία λειτουργίας -- Ενδείξεις μετρητή -- Προηγούμενη ---> 0

 

Αυτό που έκανα ήταν το εξής: 650,3*40 = 26012

 

Όταν πρωτοείδα αυτή τη διαφορά δεν έδωσα σημασία. Ωστόσο τώρα ήρθε το δεύτερο εκκαθαριστικό σημείωμα το οποίο αναφέρει:

Στοιχεία λειτουργίας -- Εξερχόμενη πραγματική ενέργεια -- Συνολική παραγωγή (kWh) ---> 44787

Στοιχεία λειτουργίας -- Ενδείξεις μετρητή -- Παρούσα ---> 2512,47

Στοιχεία λειτουργίας -- Ενδείξεις μετρητή -- Προηγούμενη ---> 650,3

 

Έχω λοιπόν: (650,3*40)+[(2512,47-650,3)*40] = 26012 + 74486,8 = 100498,8

 

Από την εφαρμογή της SMA που παρακολουθώ τη παραγωγή για την περίοδο 23/11/2013 - 26/06/2013 (ημερομηνία δεύτερου εκκαθαριστικού) προκύπτει πως η παραγωγή είναι: 106645 kWh

 

Συγκεντρωτικά έχουμε:

 

Από τα δύο εκκαθαριστικά --> Στοιχεία λειτουργίας -- Εξερχόμενη πραγματική ενέργεια -- Συνολική παραγωγή (kWh) ---> 6212 + 44787 = 50999

Από τα δύο εκκαθαριστικά --> Ενδείξεις μετρητή ---> 100498,8

Από την εφαρμογή ---> 106645

 

Από το λίγο μυαλό που μου έχει μείνει αντιλαμβάνομαι πως κάτι πάει πολύ στραβά.. Θα το εκτιμούσα αν μου αναφέρατε τι πιστεύετε πως γίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

είσαι σίγουρος ότι μετράς το σωστό χρονικό διάστημα?

γιατί και εμένα κάποιος με ζάλιζε ότι δεν μετράει σωστά και όταν πήραμε τις σωστές ημερομηνίες όλα βγήκαν σωστά.

επίσης παίζει ο κατραμετρητής να μην μέτρησε ποτέ και να βάλανε kWh στο περίπου.

Σου προτείνω να κάνεις το εξής να πας ένα πρωί, να δεις μετρητή και SMA να πας το βράδυ και να κάνεις το ίδιο

αν δεις μεγάλη διαφορά υπάρχει θέμα αν δεν δεις ξανατσέκαρε τις ημερομηνίες

Link to comment
Share on other sites

Οι ημερομηνίες είναι σίγουρα σωστές.

 

Ωστόσο δεν είναι το κύριο πρόβλημα η διαφορά μεταξύ SMA και μετρητή. Διόλου ευκαταφρόνητη βέβαια, περίπου 6000kWh.

 

Το κύριο πρόβλημα είναι η διαφορά της Εξερχόμενης πραγματικής ενέργειας -- Συνολική παραγωγή (kWh) που αναφέρεται στο δύο εκκαθαριστικά με τις ενδείξεις του μετρητή. 

 

Φώτο - 1 ---> Εκκαθαριστικό Φεβρουαρίου

Φώτο - 2 ---> Εκκαθαριστικό Ιουνίου

 

 

37a3.jpg

 

hwzt.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιά διαφορά αναφέρεσαι?

έχεις κάνει τι αφαιρέσεις απο τα έναντι?

Δεν μας δίνεις όλη την εικόνα, πως να βοηθήσουμε?

τι ισχύ έχει το πάρκο, πόσα έναντι έχεις κόψει και πόσες kWh έχεις τιμολογήσει στα έναντι?

με τράκερ είναι το πάρκο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.