Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαστικός πραγματογνώμων


Recommended Posts

θα σε καλέσει το δικαστήριο ή η  απόφαση που σου δώσανε κάπου.. δεν μπορεί ορίζει τα σχετικά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο δικαστικος επιμελητης (με εντολη του επισπευδοντα συνηθως) ή εκπροσωπος απο το δικαστηριο θα σου φερει δυο χαρτια

Το ενα αφορα την αποφαση ορισμου πραγματογνωμονα

Το αλλο ειναι η προσκληση του δικαστηριου για να ορκιστεις.

Οι υποχρεωσεις σου ξεκινουν μετα την επισημη παραλαβη αυτων των εγγραφων

Edited by KF
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ η απόφαση δεν λέει τίποτα παρά μόνο ότι με ορίζουν.

Ευχαριστώ KF, αυτά ήξερα και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστά KF

ορίζει και με μέχρι πότε ...πρέπει να πας να  ορκιστείς

Οπότε πας και λες αδυνατώ κλπ και ορίζεται άλλος κ.ο.κ (είδα μέχρι 3 εναλλαγές)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αν δεν έχω πρόσκληση από το δικαστήριο για να ορκιστώ, παρά μόνο Φ/Α της απόφασης του διορισμού που έφερε ο ένας διάδικος, μπορώ να ξεκινήσω την διαδικασία;

Επίσης μπορώ να μάθω για το αντικείμενό της ώστε να αποφασίσω αν έχω τον χρόνο ή τις γνώσεις ή την διάθεση για να ασχοληθώ;

 

Και να το πω αλλιώς, αν δεν κάνω τίποτα, παρότι έχω λάβει στα χέρια μου Φ/Α της απόφασης διορισμού, είμαι υπόλογος (αν δεν κάνω καμμιά ενέργεια);

Ευχαριστώ.

 

Έχουμε περιγράψει αρκετές φορές τη διαδικασία αλλά να την ξαναπούμε.

 

Ο δικηγόρος της επισπεύδουσας πλευράς οφείλει να σε ενημερώσει τηλεφωνικά για το διορισμό σου (δεν είναι πρόσκληση) και να σε ρωτήσει εάν δέχεσαι να αναλάβεις την υπόθεση. Μπορείς να ζητήσεις κάποια στοιχεία, εάν θέλεις, για να διαμορφώσεις άποψη και, συγκεκριμένα, αν θα την αναλάβεις. Εάν σε διόρισε το Εφετείο, σημαίνει ότι εξετάστηκε πρωτόδικα η ίδια υπόθεση και μετά από έφεση εξετάζεται δευτεροβάθμια. Επομένως, αν ζητήσεις μόνο την προηγούμενη πραγματογνωμοσύνη και την απόφαση διορισμού σου, θα καταλάβεις περί τίνοςπρόκειται.

 

Η απόφαση διορισμού ορίζει κάποιο χρόνο για την όρκιση που ξεκινάει από την ημέρα που θα καταθέσει ο δικηγόρος τη σχετική αίτηση στο δικαστήριο. Συνήθως, ο δικηγόρος, αφού πάρει την συγκατάθεση του πραγματογνώμονα για το διορισμό του ζητάει τον ορισμό ημερομηνίας όρκισης και κοινοποιεί στον πραγματογνώμονα, με δικαστικό επιμελητή, και τα δύο έγγραφα (αποφάσεις διορισμού και όρκισης). Σημειωτέον ότι, η όρκιση στο Εφετείο είναι η πλέον "ανώδυνη" από πλευράς ταλαιπωρίας γιατί γίνεται ενώπιον του προέδρου υπηρεσίας και όχι στο ακροατήριο, όπως συμβαίνει με το Πρωτοδικείο.

 

Εάν δεν θέλεις να την κάνεις, είτε θα ενημερώσεις το δικηγόρο κατά την πρώτη επαφή είτε αργότερα και καλό θα είναι να διατυπώσεις την άρνησή σου εγγράφως, ώστε να το καταθέσει στο δικαστήριο για να σε αντικαταστήσει (μπορεί να το κάνει και χωρίς την έγγραφη άρνηση).

 

Από εκεί και μετά ακολουθεί άλλη διαδικασία που την έχουμε περιγράψει μεν αλλά εάν χρειαστεί την ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΚΑΡ, ευχαριστώ.

Όπως έγραψα παραπάνω, αυτήν την διαδικασία ήξερα και εγώ (άλλωστε την γράφεις στην 1η ή 2η σελίδα του παρόντος) αλλά με ξάφνιασε το γεγονός πως μου ήρθε ο ένας διάδικος σήμερα το πρωί και μου έφερε Φ/Α της απόφασης του δικαστηρίου, ζητώντας μου να ξεκινήσω την πραγματογνωμοσύνη....

Για αυτό ρώτησα, μήπως έχω χάσει επεισόδια...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Το φωτοαντίγραφο της απόφασης διορισμού καλά έκανε και στο έδωσε, ανεπίσημα βέβαια, για να καταλάβεις περί τίνοςπρόκειται.

Θα ζητήσεις, για να μην πω ότι θα απαιτήσεις, όμως, να ακολουθηθεί η διαδικασία που περιέγραψα, τουλάχιστον, για να του δείξεις ότι τη γνωρίζεις.

Και αν σε ρωτήσει για αμοιβή κλπ, θα του απαντήσεις ότι αφού ορκιστείς, πάρεις το απαραίτητο υλικό από τους διαδίκους και κάνεις την απαραίτητη πρώτη αυτοψία, με την παρουσία των διαδίκων ή εκπροσώπων τους, θα διαμορφώσεις άποψη και θα καταλήξεις στο ποσό της, η οποία θα καταβληθεί σε δύο δόσεις, η πρώτη (50%) πριν ξεκινήσεις και η δεύτερη πριν καταθέσεις την έκθεση στο δικαστήριο.

 

Για κάθε απορία, εδώ είμαστε, και για τις δύσκολες και απόρρητες υπάρχουν και τα π.μ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά έκανα αίτηση εξαίρεσης αλλά .. την ίδια ημέρα που κατέθεσα την αίτηση, με όρισαν για άλλη περίπτωση ...... Καλά μιλάμε έχω το κοκαλάκι της νυχτερίδας...

Και τι μου ζητάνε παρακαλώ;

Πραγματογνωμοσύνη για να αποφανθώ περί της νομιμότητας ή μη της ανέγερσης μιας οικοδομής!!!!!

Jackpot χτύπησα πάλι...

Link to comment
Share on other sites

να μας πεις

γιατί ζήτησες να εξαιρεθείς;

Μήπως μετά από 2-3 εξαιρέσεις σε διαγράφουν από τους πίνακες και σ' έβαλαν στο μάτι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν παρατηρείται συχνά ο διορισμός ενός μηχανικού ως πραγματογνώμονα, τουλάχιστον, από την ίδια βαθμίδα δικαιοσύνης.

Πάντως, η τελευταία υπόθεση φαίνεται να έχει ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.