Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαστικός πραγματογνώμων


Recommended Posts

ΚΑΝΑ, το βασικό αίτιο ήταν ο φόρτος εργασίας.

MAKAP, ήταν από διαφορετικής βαθμίδας.

Έχει ενδιαφέρον λες; Θα πάρω τα στοιχεία και θα δω πως θα κινηθώ....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ανέβασα ένα αρχείο που βρήκα, το οποίο είναι εισήγηση ενός συναδέλφου σε μία ημερίδα του ΤΕΕ. 

 

http://www.michanikos.gr/files/file/895-alexakis-Δικαστικές-Πραγματογνωμοσύνεςdoc/

 

υ.γ. Πρέπει να εγκριθεί πρώτα...

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Έχω ορκισθεί Πραγματογνώμονας σε υπόθεση Διοικητικού Εφετείου.. Κράτος εναντίον ΝΠΔΔ, όπου εκκαλών (ο αντίστοιχος "ενάγων", στα αστικά δικαστήρια) είναι το Κράτος.

 

α) Δικαιούμαι αμοιβής από το ΝΠΔΔ ή πάω με πινάκιο στο δικαστή, όταν και αν τα πάρω?

β) Αν ναι, υπάρχει η σχετική νομοθεσία?

 

 Ευχαριστώ.

Edited by Thanos83
Link to comment
Share on other sites

Ο πραγματογνωμων δικαιουται παντα τις δαπανες της πραγματογνωμοσυνης .

http://www.kostasbeys.gr/articles.php?s=3&mid=1096&mnu=1&id=20810

Τωρα το αν θα τα παρεις ειναι αλλο πραγμα.

Θα σου συνιστουσα ενθερμα να την αποφυγεις.

Διαβασε ολα τα εδω post και θα καταλαβεις .

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Τους χαλεπούς καιρούς που διάγουμε, δεν είναι να αφήνεις δουλειές... Ούτως ή αλλως έχω διαβάσει αρκετά επ αυτής και δε θέλω να τη ναφήσω τώρα..

Διαβάσα όλα τα σχετικά, αλλά δεν αναφέρει κάπου για διαχωρισμό των διακστηρίων.. π.χ. ξέρω σίγουρα, ότι για ποινικό δικαστήριο απαγορεύεται να πάρεις οποιαδήποτε αμοιβή από τους αντίδικους και κάνει πινάκιο... Τα αστικά έχουν αναλυθεί πολύ, στο φόρουμ.. Με τα διοικητικά δικαστήρια τι γίνεται??

Link to comment
Share on other sites

Βρε συναδελφε δουλεια δεν θα κανεις ;

Ε τοτε πως θα την κανεις ,τσαμπα;

Και πες οτι δεν θελεις κερδος,τα εξοδα θα τα βαλεις απο την  τσεπη σου;

Η αποζημιωση ειναι υποχρεωτικη -δεδομενη δεν ειναι !!!!

Να απευθυνθεις στον επισπευδοντα ,να του ζητησεις εγγραφως τα εξοδα και αν αρνηθει να τα εγκρινει να μην την κανεις.

Αλλος τροπος ειναι να υποβαλλεις πινακιο στο δικαστηριο.

Θα τα παρεις μετα απο χρονια (αν τα παρεις) και θα σου εγκριθουν ποσα που θα τραβας τα μαλλια σου.

Κοιτα και αυτο

http://www.dsanet.gr/Epikairothta/Nomologia/STE3651_2002.htm

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ ότι, στην προκειμένη περίπτωση των διαδίκων (Κράτος εναντίον ΝΠΔΔ), είναι σχεδόν απίθανο να εγκριθεί καταβολή αμοιβής εκ των προτέρων από το ΝΠΔΔ και πολύ περισσότερο από το Κράτος.

 

Εάν γίνει η πραγματογνωμοσύνη και κατατεθεί πινάκιο, είναι σχεδόν σίγουρο ότι η αμοιβή που θα εγκριθεί δεν θα έχει καμία σχέση με το χρόνο που σπατάλησε ο πραγματογνώμονας και τα πιθανά έξοδά του.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

έχω ορισθεί πραγματογνώμονας σε εκτέλεση εισαγγελικής παραγγελίας από το Ειρηνοδικείο. Με κάλεσαν έλαβα γνώση και έχω 10 μέρες να ορκιστώ. Το θέμα είναι ότι έχω άδεια ασκήσεως επαγγέλματος μόνο 3 χρόνια, δεν έχω κάνει καμία αίτηση, μόνο κάποιος γνωστός μου μηχανικός που είχε πάει να διαγραφεί από τη λίστα των πραγματογνωμόνων, είχε αναφέρει το ονομά μου. Επειδή πρόκειται για πολιτικό θέμα και αναφέρεται σε δημόσιο έργο, πιστεύω ότι δεν έχω την επαρκεί εμπειρία, εφόσον δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με δημόσια έργα. Από ότι καταλαβαίνω επειδή το θέμα είναι πολιτικό και αφορά μικρή κοινωνία πολύ πραγματογνώμονες έχουν αρνηθεί έως τώρα. Είναι επαρκές το επιχείρημα της έλλειψης εμπειρίας για να ζητήσω την εξαίρεση μου; Επίσης ψάχνοντας στο ιντερνετ βρήκα απόφαση του ΤΕΕ Δυτικής Ελλάδας, όπου αναφέρει ότι για να γίνεις πραγματογνώμονας σε δικαστήρια πρέπει να έχεις τουλάχιστον 10 χρόνια εμπειρίας (παραθέτω το σχετικό έγγραφο). Ισχύει κάτι τέτοιο γενικά, υπάρχει κάποια σχετική απόφαση στο κεντρικό ΤΕΕ που μπορώ να παραθεσω στην αίτηση εξαίρεσης;

Τέλος έχω ακούσει ότι όταν σε ορίζει δικηγόρος έχεις δικαίωμα παραίτησης, ενώ όταν είσαι διορισμένος από τον Ειρηνοδίκη είναι πιο δύσκολο να δεχτεί την εξαίρεση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.