Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαστικός πραγματογνώμων


Recommended Posts

Επειδή το θέμα των προθεσμιών με είχε απασχολήσει στο παρελθόν, είχα ρωτήσει αρκετούς προέδρους υπηρεσίας του Εφετείου Αθηνών και πήρα από όλους την απάντηση ότι η προθεσμία της κατάθεσης της έκθεσης πραγματογνωμοσύνης είναι ενδεικτική.

Μάλιστα, σε μια υπόθεση που ο επισπεύδων δικηγόρος είχε διαφορετική άποψη του είπα να ρωτήσει τον πρόεδρο υπηρεσίας και δεν με ενόχλησε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωστή διαδικασία αλλά πιστεύω ότι χρειάζεται μόνο όταν το ένα διάδικο μέλος είναι το Δημόσιο.

Και πάλι, σε υποθέσεις που θέλουν πολλή μελέτη και δουλειά, δεν φτάνει ούτε η παράταση που μπορεί να δώσει ο πρόεδρος υπηρεσίας

Edited by MAKAP
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ορίστηκα από εφετείο εμπειρογνώμονας για να συγκληθεί επιτροπή εκτίμησης αξίας απαλλοτριωμένων ακινήτων (αρ.15 ν.2882/2001) για εκτίμηση αξίας τμημάτων εμβαδού 225τ.μ. περίπου εντός σχεδίου. Ακόμα δν ξέρω την υπόθεση αλλά μάλλον οι διάδικοι είναι Δήμος και Περιφ. δ/νση Δημόσιας Περιουσίας υποθέτω. Διάβασα τη διαδικασία του παραπάνω νόμου αλλά επειδή δεν έχω ξαναασχοληθεί θα εκτιμούσα αν μ λέγατε τι θα πρέπει να προσέξω και περίπου που κειμένετε η αμοιβή που θα ζητήσω. ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

το αρθρο 15

εχει συμπληρωθει επανειλημενα

προβλεπει και εκδοση οδηγιων με τις "παραμετρους" της εκτιμησης

 

δες τα ΠΜ

 

και μαλλον να επικοινωνησεις με τα άλλα  μελη της επιτροπης

Link to comment
Share on other sites

Ορίστηκα από εφετείο εμπειρογνώμονας για να συγκληθεί επιτροπή εκτίμησης αξίας απαλλοτριωμένων ακινήτων (αρ.15 ν.2882/2001) για εκτίμηση αξίας τμημάτων εμβαδού 225τ.μ. περίπου εντός σχεδίου. Ακόμα δν ξέρω την υπόθεση αλλά μάλλον οι διάδικοι είναι Δήμος και Περιφ. δ/νση Δημόσιας Περιουσίας υποθέτω. Διάβασα τη διαδικασία του παραπάνω νόμου αλλά επειδή δεν έχω ξαναασχοληθεί θα εκτιμούσα αν μ λέγατε τι θα πρέπει να προσέξω και περίπου που κειμένετε η αμοιβή που θα ζητήσω. ευχαριστώ. 

 

Όπου είναι διάδικο μέρος το Δημόσιο, μην περιμένεις πολλά από αμοιβές κλπ και, πολύ περισσότερο, σε περιόδους, όπως αυτές που περνάμε.

 

Οι συνεδριάσεις των Επιτροπών αυτών είναι περισσότερο τυπικού και όχι ουσιαστικού χαρακτήρα, αφού η εισηγήτρια υπηρεσία προτείνει, με παρουσίαση σχετικών στοιχείων, και τα μέλη της Επιτροπής αποδέχονται, συνήθως, την εισήγηση.

 

Στην επιτροπή ορίζονται ο εμπειρογνώμονας και ο αναπληρωτής του, οπότε, αν δε ενδιαφέρεσαι, ενημερώνεις τον Πρόεδρο και τον αναπληρωτή σου για το λόγο μη συμμετοχής σου.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Δημήτρη ευχαριστώ για την νομική υποστήριξη - ενημέρωση.

 

Δλδ όπως μ τα λες μακαπ εγω θα παω εκει για να δεχθω αυτα που θα μου πουνε;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι στο χερι σου, καμια φορα στηνουν τις δουλειες, η προισταμενη της υπηρεσιας δεν νοιαζεται συνηθως, οποτε λεει οτι λεει συνηθως ενα προγενεστερο δικαστηριο, η τσαλαβουτας, με τους πρισταμενους γιατι λεφτα με το δημοσιο δεν. Η παιρνεις το μερος του δίκαιου, πχ επιτηδειος ιδιωτης που μυριστηκε πορους εσπα παει να φαει λεφτα με δικηγορο.και του λες Επ. Υπολογιζεις αντικειμενικη και εμπορικη, χανεις 2 μερες, πηγαινελα, για 50ε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ακούσει για 20€. Σε παρόμοια περίπτωση δήλωσα αδυναμία κατόπιν πρότασης συναδέλφου που είχε ασχοληθεί στο παρελθόν.

Αν πάντως αποδεχθείς τότε να κάνεις σωστά τη δουλειά σου ανεξάρτητα την αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.