Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαστικός πραγματογνώμων


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κανονικά χάνεις δυο μέρες & έξοδα μεταφοράς.

Πληρωμή μετά από τρία (3) έτη στην καλύτερη περίπτωση (για δικαστικές Πραγματογνωμοσύνες)

Συμπέρασμα - Βρε ουστ !!!

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύετε τις δύο περιπτώσεις.

Άλλη διαδικασία η πραγματογνωμοσύνη και άλλη η συμμετοχή σε επιτροπή ως εμπειρογνώμων.

Το μόνο κοινό στοιχείο είναι ότι και στις δύο το Δημόσιο είναι αυτό που πρέπει να καταβάλει την αμοιβή και γι' αυτό είχα γράψει ότι μην περιμένετε αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Συνάδελφοι καλημέρα. 

Έλαβα απόφαση Πρωτοδικείου Αθηνών από δικαστικό επιμελητή. Πριν προλάβω να μιλήσω με δικηγόρο για τον αν θα αναλάβω την υπόθεση ή όχι μου έδωσαν και την κλήση όπου ορίζει την ημερομηνία όρκισής μου (15.12.2016). Η υπόθεση μου φάνηκε λίγο περίεργη, δεν ήθελα να την αναλάβω και απευθύνθηκα στην γραμματεία του Πρωτοδικείου για να δηλώσω παραίτηση όπου μου είπαν ότι δεν υπάρχει διαδικασία παραίτησης πριν από την όρκιση και ότι θα έπρεπε να ενημερώσω τον δικηγόρο. Επίσης μου είπαν να δώσω μία υπεύθυνη δήλωση στον δικηγόρο στην οποία να αναγράφεται ότι δεν μπορώ να αναλάβω την υπόθεση ή εάν το ζητήσει ο δικηγόρος να αποστείλω εξώδικο.

Χωρίς να χάσω χρόνο επικοινώνησα με τον δικηγόρο (18.11.2016) και του έδωσα και την υπέυθυνη δήλωση όπως συμφωνήσαμε για να προχωρήσει σε αντικατάσταση. Φτάσαμε λοιπόν μετά από αρκετά τηλέφωνα για να μου ανακοινώσει χθες (08.12.2016) ότι δεν μπορεί να προχωρήσει σε αντικατάσταση, ότι χρειάζεται εξώδικο και ότι θα πρέπει να πληρώσω εγώ και τα έξοδα παράστασης δικηγόρου για τη νέα δικάσιμο... 

Επειδή λοιπόν δεν είχα ξανά παρόμοια εμπειρία (στην μία προηγούμενη φορά που έχω αρνηθεί είχα συνενοηθεί με τον δικηγόρο πριν οριστεί ημερομηνία όρκισης) και επειδή πλησιάζει απειλητικά η ημερομηνία όρκισης, μπορείτε να μου πείτε τι αληθεύει από όλα αυτά και πως μπορώ να κινηθώ χωρίς να πληρώσω κερατιάτικα? 

Edited by Νίκος Αλεξιάδης
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ακούω αφενός για υπεύθυνη δήλωση αφετέρου για εξώδικο προκειμένου να αντικατασταθεί ο πραγματογνώμων.

Όσες φορές χρειάστηκε να αντικατασταθώ, έστελνα μήνυμα στο email του επισπεύδοντα δικηγόρου περιγράφοντας τους λόγους για τους οποίους δεν αποδεχόμουν τον διορισμό.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την ίδια πρακτική με τον ΜΑΚΑΡ έχω εφαρμόσει αφού πάντα γίνονταν τηλεφωνική ερώτηση από το δικαστήριο, αλλά μήπως το ότι του έχει έρθει κλήση για την ορκωμοσία αλλάζει το σκηνικό?

 

 

Υποχρέωση εκτέλεσης καθηκόντων - αποποίηση διορισμού. Αρθρον 374. Οσοι είναι γραμμένοι στον κατάλογο πραγματογνωμόνων, καθώς και όσοι ασκούν νόμιμα ένα επάγγελμα στον κύκλο του οποίου περιλαμβάνεται το θέμα της πραγματογνωμοσύνης, οφείλουν να εκτελέσουν τα καθήκοντα που τους αναθέτει η απόφαση. Οσοι δεν ανήκουν σ` αυτές τις κατηγορίες μπορούν να αποποιηθούν το διορισμό τους, εφόσον δεν δήλωσαν πως τον δέχονται ή δεν έδωσαν το νόμιμο όρκο.

 

Κοινοποίηση διορισμού ή αντικατάστασης. Αρθρον 375. Αντίγραφο της απόφασης (που διατάζει το διορισμό και εκείνης) που διορίζει ή αντικαθιστά παραγματογνώμονες κοινοποιείται μόλις δημοσιευθεί στους διαδίκους και τους πραγματογνώμονες με επιμέλεια της γραμματείας του δικαστηρίου ή του δικαστή που την έχει εκδώσει. *** Οι λέξεις "που διατάζει το διορισμό και εκείνης" ΔΙΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ από 16.9.2001 με την παρ.4 άρθρ.14 Ν.2915/2001, ΦΕΚ Α 109/29.5.2001. ** Με το άρθρο 15 Ν.2943/2001,ΦΕΚ Α 203,ο χρόνος έναρξης ισχύος του Κεφαλαίου Α του Ν.2915/2001 μετατέθηκε στην 1η Ιανουαρίου 2002.Εξαίρεση πραγματογνωμόνων - Λόγοι. Αρθρον 376. Οι πραγματογνώμονες μπορούν να ζητήσουν οι ίδιοι να εξαιρεθούν, ή να εξαιρεθούν από διάδικο 1) αν συντρέχει κάποιος από τους λόγους του άρθρου 52 παραγρ. 1 εδ. α` έως γ` και στ` 2) αν είναι δημόσιοι υπάλληλοι και η προισταμένη τους αρχή τους απαγόρευσε εγγράφως να ενεργήσουν την πραγματογνωμοσύνη για λόγους που αφορούν την υπηρεσία τους, 3) αν συντρέχει άλλος σπουδαίος λόγος.

Αίτηση εξαίρεσης - προθεσμία υποβολής - περιεχόμενο. Αρθρον 377. 1. Την εξαίρεση την προτείνει ο πραγματογνώμονας ή ένας από τους διαδίκους με γραπτή αίτηση που υποβάλλεται στο δικαστήριο ή στον εντεταλμένο δικαστή που διόρισε τους πραγματογνώμονες. Η αίτηση κατατίθεται στην γραμματεία του δικαστηρίου μέσα σε πέντε ημέρες αφότου κοινοποιήθηκε η απόφαση που διορίζει τους πραγματογνώμονες. Αργότερα η αίτηση για εξαίρεση είναι απαράδεκτη, εκτός αν ο λόγος της εξαίρεσης προέκυψε κατόπιν. 2. Η αίτηση για εξαίρεση μπορεί να γίνει και με δήλωση στην γραμματεία του δικαστηρίου ή στον εντεταλμένο δικαστή που διορίζει τους πραγματογνώμονες. 3. Η αίτηση για εξαίρεση πρέπει να περιέχει τους λόγους της εξαίρεσης, αλλιώς είναι απαράδεκτη.

Διαδικασία εκδίκασης της αίτησης. Αρθρον 378. 1. Η αίτηση για εξαίρεση εισάγεται για να συζητηθεί στο δικαστήριο ή στον εντεταλμένο δικαστή που διόρισε τους πραγματογνώμονες και δικάζεται κατά τη διαδικασία των άρθρων 686 επ. Οταν πρόκειται για πολυμελές δικαστήριο, τη δικάσιμο ορίζει ο πρόεδρος. 2. Αν η εξαίρεση γίνει δεκτή, το δικαστήριο ή ο εντεταλμένος δικαστής διορίζει με την ίδια απόφαση άλλον πραγματογνώμονα για να αντικαταστήσει εκείνον που εξαιρέθηκε.

Ορκιση πραγματογνωμόνων. Αρθρον 385. 1. Πριν από κάθε ενέργεια οι πραγματογνώμονες ορκίζονται σύμφωνα με τις διακρίσεις του άρθρου 408, ότι θα εκτελέσουν ευσυνειδήτως τα καθήκοντά τους. 2. Η όρκιση των πραγματογνωμόνων γίνεται ενώπιον του δικαστηρίου που δικάζει την υπόθεση ή του δικαστηρίου ή του δικαστή που ορίζεται από το πρώτο, και συντάσσεται έκθεση γι` αυτήν.

Αρνηση ή αποχή πραγματογνώμονα να εκτελέσει τα καθήκοντά του. Αρθρον 386. Αν ο διορισμένος πραγματογνώμονας οφείλει να εκτελέσει τα καθήκοντα που του ανατέθηκαν και αρνηθεί αδικαιολόγητα ή παραλείψει οποτεδήποτε να τα εκτελέσει, εκτός από την υποχρέωσή του για Αποζημίωση, καταδικάζεται χωρίς κλήτευση ύστερα από αίτηση κάποιου διαδίκου, από το δικαστήριο που δικάζει την υπόθεση ή το δικαστήριο ή το δικαστή που τον διόρισε, στα Δικαστικά έξοδα με τα οποία ο διάδικος που έκανε την αίτηση επιβαρύνεται εξαιτίας της αποχής ή της άρνησης του πραγματογνώμονα. Το δικαστήριο μπορεί να επιβάλει αυτεπαγγέλτως και χρηματική ποινή σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 205.

Link to comment
Share on other sites

Η κλήση για ορκωμοσία γίνεται, συνήθως, από τον επισπεύδοντα δικηγόρο αφού προηγουμένως επικοινωνήσει με τον πραγματογνώμονα για να διαπιστώσει πριν απ' όλα αν ζει και σ' αυτή την περίπτωση αν προτίθεται να εκτελέσει την πραγματογνωμοσύνη. Εάν δεν ακολουθήθηκε αυτή η διαδικασία (με ευθύνη του επισπεύδοντα) δεν νοείται όλη η παραπάνω διαδικασία για να δηλώσει ο πραγμ. ότι, για δικούς του λόγους δεν μπορεί να την εκτελέσει.

 

Ας λαμβάνουμε υπόψη ότι οι κατάλογοι δεν ανανεώνονται συχνά και ο πραγμ. μπορεί να γράφτηκε κάποτε αλλά για διάφορους λόγους να μην μπορεί ή να μην θέλει να αναλάβει. Άλλωστε, διαδικασία διαγραφής από τους καταλόγους δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Η απόφαση του δικαστηρίου μου επιδώθηκε στις 04.11.2016 από τον δικαστικό επιμελητή. Την επόμενη ακριβώς μέρα 05.11.2016 επικοινωνεί ξανά ο δικαστικός επιμελητής μαζί μου και μου ανακοινώνει ότι οι διάδικοι τα βρήκαν μεταξύ τους και δεν θα προχωρήσει η υπόθεση και την αμέσως επόμενη μέρα 06.11.2016 με ξαναπαίρνει τηλέφωνο και μου λέει ότι τελικά δεν τα βρήκαν και ότι έχει έτοιμη την κλήση της δικηγόρου (ημερομηνία όρκισης 15.12.2016) και στις 07.11.2016 μου την επιδίδει... Μετά από αυτό ακολουθεί η παραπάνω ιστορία...

Άρα λοιπόν εσεις θεωρείτε ότι είναι λάθος της δικηγόρου η οποία δεν με κάλεσε για να με ρωτήσει εάν μπορώ να αναλάβω την υπόθεση. Άρα όλα αυτά που μου λέει περί εξώδικων και πληρωμής παράστασης δικηγόρου στη νέα δικάσιμο είναι αρλούμπες? Και τι πρέπει να κάνω τώρα??? Πρέπει να παραστώ την ημερομηνία όρκισης στο δικαστήριο? Δεν πρέπει?  

Αυτό που γράφεται παραπάνω για την αίτηση εξαίρεσης (άρθρο 376) γιατί δεν μου το είπαν στη γραμματεία όταν ρώτησα????????

Edited by Νίκος Αλεξιάδης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.