Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δικαστικός πραγματογνώμων


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Τα δικαιολογητικά για να γίνει κάποιος πραγματογνώμονας;

 

Επίσης, υπάρχει περιορισμός στην περιοχή που έχεις το δικαιώμα να είσαι πραγματογνώμονας;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η απόφαση του δικαστηρίου μου επιδώθηκε στις 04.11.2016 από τον δικαστικό επιμελητή. Την επόμενη ακριβώς μέρα 05.11.2016 επικοινωνεί ξανά ο δικαστικός επιμελητής μαζί μου και μου ανακοινώνει ότι οι διάδικοι τα βρήκαν μεταξύ τους και δεν θα προχωρήσει η υπόθεση και την αμέσως επόμενη μέρα 06.11.2016 με ξαναπαίρνει τηλέφωνο και μου λέει ότι τελικά δεν τα βρήκαν και ότι έχει έτοιμη την κλήση της δικηγόρου (ημερομηνία όρκισης 15.12.2016) και στις 07.11.2016 μου την επιδίδει... Μετά από αυτό ακολουθεί η παραπάνω ιστορία...

Άρα λοιπόν εσεις θεωρείτε ότι είναι λάθος της δικηγόρου η οποία δεν με κάλεσε για να με ρωτήσει εάν μπορώ να αναλάβω την υπόθεση. Άρα όλα αυτά που μου λέει περί εξώδικων και πληρωμής παράστασης δικηγόρου στη νέα δικάσιμο είναι αρλούμπες? Και τι πρέπει να κάνω τώρα??? Πρέπει να παραστώ την ημερομηνία όρκισης στο δικαστήριο? Δεν πρέπει?  

Αυτό που γράφεται παραπάνω για την αίτηση εξαίρεσης (άρθρο 376) γιατί δεν μου το είπαν στη γραμματεία όταν ρώτησα????????

 

Έχω γράψει την άποψή μου για την περίπτωσή σου.

Εάν ήμουν στη θέση σου, 1) θα έβρισκα το τηλέφωνο και το fax των δικηγόρων των διαδίκων και θα τους έστελνα κείμενο αιτιολογώντας την άρνησή μου να αναλάβω την υπόθεση, και 2) δεν θα πήγαινα στο ακροατήριο αφού θα είχα ενημερώσει τους δικηγόρους.

 

Σε ότι αφορά τη δικηγόρο, το πιθανότερο είναι ότι δεν έχει εμπειρία από αυτή τη διαδικασία και κάνει ασυνάρτητες ενέργειες.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να εγγραφω ως πραγματογνωμων? Υπάρχει κάποιο Μητρώο?

 

Τα Πρωτοδικεία της χώρας ανακοινώνουν κατά καιρούς την κατάρτιση νέου πίνακα και καλεί τους ενδιαφερόμενους να υποβάλουν αίτηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Τα δικαιολογητικά για να γίνει κάποιος πραγματογνώμονας;

 

Επίσης, υπάρχει περιορισμός στην περιοχή που έχεις το δικαιώμα να είσαι πραγματογνώμονας;

 

Για τα μέλη του ΤΕΕ αρκεί η βεβαίωσή του ότι είσαι μέλος, αν θυμάμαι καλά (πάνε χρόνια που είχα υποβάλει την τελευταία αίτηση).

Link to comment
Share on other sites

Η απόφαση του δικαστηρίου μου επιδώθηκε στις 04.11.2016 από τον δικαστικό επιμελητή. Την επόμενη ακριβώς μέρα 05.11.2016 επικοινωνεί ξανά ο δικαστικός επιμελητής μαζί μου και μου ανακοινώνει ότι οι διάδικοι τα βρήκαν μεταξύ τους και δεν θα προχωρήσει η υπόθεση και την αμέσως επόμενη μέρα 06.11.2016 με ξαναπαίρνει τηλέφωνο και μου λέει ότι τελικά δεν τα βρήκαν και ότι έχει έτοιμη την κλήση της δικηγόρου (ημερομηνία όρκισης 15.12.2016) και στις 07.11.2016 μου την επιδίδει... Μετά από αυτό ακολουθεί η παραπάνω ιστορία...

Άρα λοιπόν εσεις θεωρείτε ότι είναι λάθος της δικηγόρου η οποία δεν με κάλεσε για να με ρωτήσει εάν μπορώ να αναλάβω την υπόθεση. Άρα όλα αυτά που μου λέει περί εξώδικων και πληρωμής παράστασης δικηγόρου στη νέα δικάσιμο είναι αρλούμπες? Και τι πρέπει να κάνω τώρα??? Πρέπει να παραστώ την ημερομηνία όρκισης στο δικαστήριο? Δεν πρέπει?  

Αυτό που γράφεται παραπάνω για την αίτηση εξαίρεσης (άρθρο 376) γιατί δεν μου το είπαν στη γραμματεία όταν ρώτησα????????

Αν θελεις να παραιτηθεις μια ειναι η οδος (εκτος αν μπορεις να εξαιρεθεις με το αρθρο 376). Ορκιζεσαι πρωτα μετα ζητας απο τους διαδικους ολα τα στοιχεια κατοπιν καθοριζεις το συνολικο κοστος της εργασιας και ζητας απο τον επισπευδοντα (ή και απο τον αλλον ανα αυτος αρνηθει) να σου καταβαλει το κοστος.50% προκαταβολη και το υπολοιπο μια μερα πριν παραδοσεις την δουλεια. Αν αρνηθουν παραιτεισαι εξ αυτου του λογου

Αν δεν θελεις σωνει και καλα να  την κανεις τοτε πρεπει να βρεις μια αιτιολογια ακαταλληλοτητας σου (π.χ αν εισαι υπαλληλος και απαιτειται η χρηση τοπογραφικων οργανων δηλωνεις οτι λογω της ιδιοτητας σου δεν εχεις τα καταλληλα οργανα και δεν μπορεις να εκτελεσεις την εργασια ) .

Εγω αυτες τις τακτικες ακολουθω χωρις κανενα προβλημα μεχρι τωρα.Βεβαια μπορει να δοθει Εισαγγελικη εντολη να την κανεις οπωσδοποτε οποτε τοτε θα επικαλεστεις το κοστος (αν δεν παρεις προκαταβολη ) και οτι δεν μπορεις να πληρωσεις απο την τσεπη σου.

Προσοχη στις προθεσμιες .Αν για να κανεις τα πιο πανω απαιτουν χρονο περαν της προθεσμιας που σου εχει οριστει να ζητησεις εγγραφως παραταση .

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να εξαιρεθείς. Μπορείς όμως να παραιτηθείς. Πρακτικά αυτό γίνεται με το να μην ορκιστείς και να ενημερώσεις εγγράφως τους διαδίκους και τη γραμματεία του δικαστηρίου που σε όρισε τους λόγους που δεν μπορείς να φέρεις εις πέρας την Πραγματογνωμοσύνη. π.χ. λόγω επαγγελματικού φόρτου (στις μέρες μας λίγο δύσκολο), λόγω προσωπικών προβλημάτων, λόγω προβλημάτων υγείας κ,λ,π, Λόγω μη ικανοποιητικής αμοιβής αφενός χτυπάει άσχημα αφετέρου πρέπει κανονικά να έχεις ορκιστεί.

Β λύση. ορκίζεσαι ζητάς πολύ καλή αμοιβή από τον επισπεύδοντα ή και τους δύο και αν δεν στην δώσουν δεν παραδίδεις. Πρακτικά δεν μπορούν να σε υποχρεώσουν. Άσε που τουλάχιστον ο ένας δεν θα θέλει να την παραδώσεις.

Γενικά το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο αν ορκιστείς και μετά. ο KF τα λέει πολύ σωστά. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.