Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαστικός πραγματογνώμων


Recommended Posts

@realarch

Συμφωνώ απόλυτα με το θέμα της προκαταβολής και τους σχετικούς χρόνους καταβολής της, όπως έχω υποστηρίξει κατ' επανάληψη στα σχετικά κείμενα που έχω συντάξει, αλλά νομίζω ότι η ενέργεια της (έγγραφης) ενημέρωσης και της άλλης πλευράς είναι υπερβολική αφού η απόφαση διορισμού αναφέρει ρητά "με επιμέλεια του επιμελέστερου των διαδίκων". Σε πολύ λίγες περιπτώσεις που διέβλεπα, από την αρχή, ότι η πραγματογνωμοσύνη δεν θα δικαίωνε την επισπεύδουσα πλευρά ζήτησα την καταβολή της αμοιβής και από τις δύο πλευρές, κυρίως, για ηθικούς λόγους.

 

Διαφωνώ, όμως, με την άποψη που διατυπώνεις ότι ο πραγματογνώμων θα κλείσει τα μάτια σε ότι διαπιστώσει, κατά τη διενέργεια της πραγματογνωμοσύνης, που αντιβαίνει είτε στην πολεοδομική νομοθεσία είτε στην ΟΑ, με το αιτιολογικό ότι η δικαστική απόφαση καθορίζει το αντικείμενο της έρευνας. Πέρα από το γεγονός ότι ο πραγματογνώμων αφενός έχει υποχρέωση, γενικά, ως μηχανικός, να αναφέρει, σε έκθεση που συντάσσει, τις όποιες αυθαιρεσίες διαπιστώνει αφετέρου έχει ορκιστεί να επιτελέσει το έργο του πραγματογνώμονα, στη συγκεκριμένη υπόθεση. Ακόμη, σε πάρα πολλές δικαστικές αποφάσεις ζητείται "ο πραγματογνώμων να αναφέρει στην έκθεσή του, εκτός από τις απαντήσεις στο/α ερώτημα/τα που τίθενται και κάθε άλλο στοιχείο που εκείνος θεωρεί χρήσιμο".

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επίσης να ξέρεις ότι στο δικαστήριο ο δικηγόρος του αντίπαλου θα προσπαθήσει να σε βγάλει ανεπαρκή. Για το λόγο αυτό πρέπει να ξέρεις καλά τι σου ζητήθηκε, πως το προσέγγισες και πως έβγαλες το συμπέρασμα.

Ισως προσπαθήσει να σε προσβάλει. Μην ξεχάσεις στιγμή ότι είσαι διπλωματούχος και την αξία σου την έχεις κερδίσει και είναι πιστοποιημένη. Στις πρώτες ερωτήσεις θα προσπαθήσει να σε κάνει να 'μασήσεις', είναι κρίσιμες, μη το κάνεις, να είσαι έτοιμος να απαντήσεις σταθερά και δυνατά για να ορίσεις εσύ το κύρος σου, να σκέφτεσαι ότι ο ανεπαρκής είναι αυτός. Να τον κοιτάξεις αυστηρά και να απαντήσεις δείχνονταςότι στα λημέρια σου εσύ είσαι η αυθεντία.

 

και μη ξεχνάς ότι υπάρχουν επαγγέλματα θυληπρεπή πχ γιατρος (κάναμε τη σωστή αγωγή αλλά οργανισμός αντέδρασε παράξενα), οικονομολόγος (σωστά το σχεδιάσαμε αλλά η αγορά πήγε ανάποδα), δικηγόρος (καλά τα παρουσιάσαμε αλλά ο δικαστής ήταν περίεργος) και επαγγέλματα ανδρικά πχ μηχανικός (αν το κάνεις λάθος δε γλυτώνεις, θα πέσει). Να ξέρεις την αξία σου έτσι ώστε κανένας δικηγόρος δεν μπορεί να σε υποβαθμίσει.

Καλή δουλειά και καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Εάν η έκθεση είναι σωστά δομημένη και συνταγμένη και, κυρίως, τεκμηριωμένη στα συμπεράσματά της, χωρίς να αφήνει κενά, είναι απίθανο να καλέσει το δικαστήριο τον πραγματογνώμονα στο ακροατήριο, για διευκρινίσεις. Μην ξεχνάμε ότι αφού κατατεθεί η έκθεση στο δικαστήριο, ο τεχνικός σύμβουλος της "ηττημένης" πλευράς θα επιχειρήσει να την αποδυναμώσει, με κάθε τρόπο, επικαλούμενος ακόμη και ανυπόστατα επιχειρήματα, χωρίς να έχει τη δυνατότητα ο πραγματογνώμων να τα αντικρούσει.

 

Το μυστικό για μία σωστή και τεκμηριωμένη έκθεση πραγματογνωμοσύνης είναι να την συντάσσει ο πραγματογνώμων βάζοντας, συνεχώς, τον εαυτό του στη θέση του τεχνικού συμβούλου της "ηττημένης" πλευράς.

Link to comment
Share on other sites

Εάν η έκθεση είναι σωστά δομημένη και συνταγμένη και, κυρίως, τεκμηριωμένη στα συμπεράσματά της, χωρίς να αφήνει κενά, είναι απίθανο να καλέσει το δικαστήριο τον πραγματογνώμονα στο ακροατήριο, για διευκρινίσεις. Μην ξεχνάμε ότι αφού κατατεθεί η έκθεση στο δικαστήριο, ο τεχνικός σύμβουλος της "ηττημένης" πλευράς θα επιχειρήσει να την αποδυναμώσει, με κάθε τρόπο, επικαλούμενος ακόμη και ανυπόστατα επιχειρήματα, χωρίς να έχει τη δυνατότητα ο πραγματογνώμων να τα αντικρούσει.

 

Σε ελλιπέστατη (κατά τη γνώμη μου) πραγματογνωμοσύνη που ζητήθηκε κατά την έφεση μπορεί ο ιδιώτης να στραφεί εναντίον του πραγματογνώμονα ?

 

Και αν ναι τι ευθύνες φέρει ο πραγματογνώμονας ?

(με "άτσαλη" πραγματογνωμοσύνη καταστρέφει την αρτιότητα και οικοδομησιμότητα οικοπέδου αξίας 700.000€.

 

Να κάνω και εγώ μια πραγματογνωμοσύνη και να τον σταυρώσω ?

Ούτε δηλώσεις σε τοπογραφικά, ούτε συντεταγμένες, αυθαίρετα συμπεράσματα, μη δηλώσεις ιδιοκτητών, μη αποτύπωση κτισμάτων και άλλα πολλά.

 

Τι να τον κάνω που αναγκάζομαι να τον εκθέσω, ίσως και ανεπανόρθωτα, καθώς θα απευθυνθώ και στο τμήμα πραγματογνωμοσυνών ΤΕΕ αλλά και στο νομικό τμήμα ?

Link to comment
Share on other sites

Αν ως "ιδιώτη" εννοείς την πλευρά που θίγεται από την πραγματογνωμοσύνη, τότε, βεβαίως, μπορεί (και οφείλει, κατά την άποψή μου) να αναθέσει σε τεχνικό σύμβουλο την αντίκρουση της πραγματογνωμοσύνης, αναφέροντας όλα αυτά τα στοιχεία που καθιστούν αναξιόπιστη την έκθεση και αποδεικνύουν τα σφάλματα του πραγματογνώμονα. Αυτό γίνεται, συνήθως, στις σωστές πραγματογνωμοσύνες, από την "ηττημένη" πλευρά, πολύ περισσότερο, μάλιστα, αν η συγκεκριμένη είναι εσφαλμένη. Με μια σωστά τεκμηριωμένη έκθεση για τα σφάλματα του πραγματογνώμονα, το δικαστήριο θα ζητήσει επανάληψη της πραγματογνωμοσύνης από άλλο/ους πραγματογνώμονα/ες, χωρίς να ζητήσει ευθύνες από τον προηγούμενο, γιατί η διαδικασία αυτή δεν εμπίπτει στην αρμοδιότητά του.

 

Το να στραφεί κανείς, ποινικά, κατά του πραγματογνώμονα, είναι χρονοβόρα διαδικασία και δύσκολα θα φέρει θετικό αποτέλεσμα στο τεχνικό μέρος της εξελισσόμενης δικαστικής διαμάχης.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαίνω πως σε ορισμένες περιπτώσεις υπάρχει αγανάκτηση

αλλά είναι σαν να κάνεις μήνυση στο δικηγόρο του αντίδικου επειδή τον υπερασπίζεται

Link to comment
Share on other sites

myri ατυχές το παράδειγμα.

 

Τον πραγματογνώμονα τον ορίζουν τα δικαστήρια.

Δεν είναι του ενός ή του άλλου αντιδίκου.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι επανέρχομαι στο θέμα που εχω αναπτύξει στην προηγούμενη καταχώρησή μου. Το δικαστήριο θεωρεί ότι το συγκεκριμένο κτίριο περιγράφεται στο αντίστοιχο πωλητήριο συμβόλαιο. Πρός εμένα η ερώτηση είναι αν στην συγκεκριμένη κατασκευή υπάρχουν ελαττώματα , ποιά είναι αυτά και ποιό το κόστος τους διότι η διαφορά των αντιδίκων είναι χρηματική δηλ. ο αγοραστής αρνείται να πληρώσει χρηματικό τίμημα που είχε συμφωνηθεί με την αιτιολογία ότι κάποιες εργασίες δεν έχουν εκτελεστεί. Για παράδειγμα προβλέπεται στα σχέδια της οικ. αδείας επένδυση με πέτρινη τοιχοποιία η οποία στην πραγματικότητα έχει αντικατασταθεί με σοβά. Κάνοντας αυτοψία στο κτίριο διαπιστώνω και την αλλαγή χρήσης τμήματος του υπογείου σε ισόγειο καθώς και την ύπαρξη γκαράζ το οποίο δεν περιγράφεται σε κανένα σχέδιο ή έγγραφο !. Πως λοιπόν εγώ μπορώ να αποφανθώ για ότι μου ζητείται, για ένα κτίριο που δεν είναι το ίδιο με αυτό που περιγράφεται σε συμβολαιογραφική πράξη και σε οικοδομική άδεια ;

Επίσης οι διάδικοι έχουν ορίσει και τεχνικούς συμβούλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μπορεί το ΤΕΕ να αποφανθεί αν το συνημμένο σε μια πραγματογνωμοσύνη Τοπογραφικό Διάγραμμα πληροί τις θεσμοθετημένες τεχνικές προδιαγραφές ;

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς εννοείς, γιατί το ΤΕΕ δεν έχει ούτε την αρμοδιότητα ούτε το μηχανισμό ελέγχου ενός τδ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.