Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δικαστικός πραγματογνώμων


Recommended Posts

Σε ότι αφορά στην αμοιβή, αυτό που υποστηρίζω είναι ότι ο πραγματογνώμων οφείλει να προεκτιμήσει την αμοιβή του και να την αναγγείλει κατ΄αρχάς στην επισπεύδουσα πλευρά και στην άλλη και να απαιτήσει, για την κάλυψη των εξόδων του, προκαταβολή.

 

Το σχόλιό μου έχει σχέση με τη σκέψη σου να αναφέρεις (και εγγράφως μάλιστα) την αμοιβή και στα δύο μέρη και, παράλληλα να απαιτείς να προσυγράψουν το κείμενο αυτό οι δικηγόροι και, ενδεχομένως, και οι διάδικοι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα!

Επικοινώνησε πρόσφατα μαζί μου κάποιος δικηγόρος ο οποίος μου ανακοίνωσε πως έχω διοριστεί ως πραγματογνώμων από το δικαστήριο στην υπόθεση ενός ακινήτου (λεπτομέρειες για την υπόθεση θα μάθω αφού συναντηθώ μαζί του).Εκείνο που με θορυβεί στην όλη υπόθεση είναι οτι εγώ ουδέποτε έχω συμπλήρώσει την έντυπη αίτηση ώστε να συμμετέχω σε λίστες πραγματογνωμόνων.

Πώς είναι λοιπόν δυνατόν να έχει γίνει αυτή η επιλογή?

Link to comment
Share on other sites

Εάν ο διορισμός έχει γίνει από το δικαστήριο (αλήθεια, ποιας βαθμίδας;;;) και εσύ δεν έχεις καταθέσει ποτέ σχετική αίτηση, τότε αυτό αποτελεί ... είδηση !!!

 

Μήπως, όμως, ο διορισμός είναι για πραγματογνωμοσύνη του ΤΕΕ; αλλά και πάλι χρειάζεται δική σου αίτηση.

 

Σε κάθε περίπτωση, μπορείς να ρωτήσεις λεπτομέρειες στο δικηγόρο και να ζητήσεις να σου στείλει, έστω με φαξ, την απόφαση διορισμού, πριν αποφασίσεις οτιδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΚΑΡ ευχαριστώ για την απάντηση!

Όντως θα ζητήσω περισσότερα στοιχεία για την δικαστική απόφαση διορισμού και θα ενημερώσω και το φόρουμ για αυτό που όπως είπες αποτελεί είδηση.

Επειδή σκέφτομαι να απορρίψω την πραγματογνωμοσύνη λόγω φόρτου εργασίας καθώς η πραγματογνωμοσύνη θα συντελεστεί σε διαφορετική πόλη από αυτή που εργάζομαι καθώς και γιατί το αντικείμενο με το οποίο ασχολούμαι (γεφυροποιία) δεν μου επιτρέπει να έχω ιδιαίτερες γνώσεις πάνω στον τομέα των ακινήτων,θεωρείς οτι αυτή η ''παρατυπία'' στον διορισμό είναι ικανός λόγος ωστε να ζητήσω εξαίρεση?

Link to comment
Share on other sites

Με τα δεδομένα που περιγράφεις, αξίζει, κατά τη γνώμη μου, να διερευνήσεις το θέμα του διορισμού και, στη συνέχεια, στην περίπτωση της δικαστικής πραγματογνωμοσύνης, αρκεί να δηλώσεις στο δικηγόρο που σε ενημέρωσε, ο οποίος, προφανώς, εκπροσωπεί την επισπεύδουσα πλευρά, ότι δεν αποδέχεσαι το διορισμό σου και αυτός θα φροντίσει να ζητήσει από το δικαστήριο το διορισμό νέου πραγματογνώμονα για τη συγκεκριμένη υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στα πλαίσια διεξαγωγής πραγματογνωμοσύνης , ο επισπεύδων μου ζήτησε στοιχεία που μου έχει προσκομίσει ο άλλος διάδικος. Υπόψην ότι ούτε ο δικηγόρος του επισπεύδοντος έχει τα στοιχεία αυτά.Κατά πόσο είναι επιτρεπτό να γίνει μια τέτοια πράξη ; Τι είναι το σωστό και ορθό ;

Link to comment
Share on other sites

Να το αρνηθεις.Μπορει καλλιστα αργοτερα να σε κατηγορησει για αποκρυψη στοιχειων.

Να τα ζητησει (αναλυτικα το τι θελει και οχι αοριστα) αν θελει με εισαγγελικη παραγγελια

Link to comment
Share on other sites

Στα πλαίσια διεξαγωγής πραγματογνωμοσύνης , ο επισπεύδων μου ζήτησε στοιχεία που μου έχει προσκομίσει ο άλλος διάδικος. Υπόψην ότι ούτε ο δικηγόρος του επισπεύδοντος έχει τα στοιχεία αυτά.Κατά πόσο είναι επιτρεπτό να γίνει μια τέτοια πράξη ; Τι είναι το σωστό και ορθό ;

 

Από την περιγραφή σου προκύπτει ότι ο δικηγόρος του επισπεύδοντος σου ζήτησε ανάλυση των στοιχείων που σου παρέδωσε η άλλη πλευρά και εσύ του την έδωσες. Επομένως, εσύ του έδωσες την αφορμή να σου ζητήσει τα στοιχεία που δεν έχει.

 

Ανεξάρτητα από αυτό, θα του εξηγήσεις ότι 1) δεν περιλαμβάνεται στην αρμοδιότητα του πραγματογνώμονα η παράδοση στοιχείων της μιας πλευράς στην άλλη, 2) θα αναφέρεις, λεπτομερώς, στην έκθεσή σου τα στοιχεία που παρέλαβες από κάθε πλευρά, και 3) αφού καταθέσεις την έκθεσή σου στη Γραμματεία το δικαστηρίου, κάθε πλευρά μπορεί να ζητήσει από την άλλη την κατάθεση των στοιχείων που δεν διαθέτει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ΜΑΚΑΡ δεν έχω δώσει τίποτα.

Αυτό μου μου ζήτησε ο επισπεύδων είναι συμβόλαιο αγοραπωλησίας της άλλης πλευράς.

Επισημαίνεται ότι η άλλη πλευρά ότι στοιχεία μου έχει προσκομίσει είναι χωρίς την συνδρομή του δικηγόρου της, δηλ. μου τα έδωσε ο διάδικος κατόπιν συννενόησής μας, χωρίς μεσολάβηση του δικηγόρου.(Δεν γνωρίζω κατά πόσο αυτά τα έγγραφα είναι επίσημα χωρίς συνδρομή δικηγόρου)

Link to comment
Share on other sites

Τα στοιχεία και ειδικότερα οι τίτλοι ιδιοκτησίας που δίνει κάθε πλευρά είναι, συνήθως, αντίγραφα των συμβολαίων, χωρίς να είναι επικυρωμένα από ένα δικηγόρο. Άλλωστε, η θεώρηση ενός αντιγράφου από δικηγόρο αποτελεί, τις περισσότερες φορές, μια τυπική διαδικασία, αφού δεν έχει στα χέρια του το πρωτότυπο.

 

Εν πάση περιπτώσει, στην αρμοδιότητα του πραγματογνώμονα δεν περιλαμβάνεται η διακίνηση των στοιχείων που έχει καταθέσει κάθε πλευρά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.