Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κλίση σε δώμα


alexbaz

Recommended Posts

Μπορούμε την κλίση στο δώμα για την απορροή των ομβρίων να την δώσουμε κατά την σκυροδέτηση της πλάκας του δώματος;

Δηλαδή μπορούμε να αυξήσουμε το πάχος της πλάκας στα σημεία που θέλουμε ώστε να αποφύγουμε μετά την τσιμεντοκονία για να δώσουμε τις κλίσεις;

Επιτρέπεται στατικά;

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μη το κάνεις εκτός κι αν υπολογίσεις το πρόσθετο φορτίο από το πάχος που θα προκύψει στην πλάκα σου.

Link to comment
Share on other sites

alexbaz δεν είθισται (γιατί από κόστος δεν κερδίζεις τίποτα) όμως, γενικά τίποτα δεν απαγορεύεται αν έχει υπολογιστεί σωστά.

 

Κώστα δεν είναι ακριβώς θέμα φορτίου ως ίδιο βάρος του παραπάνω σκυροδέματος. Χρειάζεται προσοχή γιατί ο έλεγχος σε κάμψη (μsd) εξαρτάται από το στατικό ύψος της πλάκας και ο alexbaz θα έχει μεταβλητό.

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

Μερσί για τις πρόσθετες πληροφορίες φίλε μου. Γενικά είχα σαν δεδομένο ότι δεν το κάνω διότι αλλάζουν αρκετοί υπολογιστικοί παράμετροι.

 

Έχω φτιάξει πλάκες με κλίση και με διάφορα ελλειψοειδή σχήματα αλλά ήταν αρχιτεκτονικός ο λόγος και όχι για το 1 ή 2% για τα νερά, οπότε εκεί υπήρξε και η ειδική αντιμετώπιση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να σηκώσεις λίγο τον ξυλότυπο αντί να ρίξεις παραπάνω μπετά .Αυτό όμως δε σε απαλλάσσει από την τσιμεντοκονία γιατί δεν μπορείς να καταφέρεις (κατασκευαστικά είναι δύσκολο) να δώσεις ακριβώς τις κλίσεις που χρειάζεσαι είτε με το σήκωμα του καλουπιού είτε με το παραπάνω μπετό σε διάφορα σημεία, για να δημιουργηθούν οι κλίσεις.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν έχεις πρόβλεψη για μελλοντικό όροφο μπορείς να κάνεις αυτό που σου προτείνει

ο Μανώλης (αν και δεν μπορείς να πετύχεις τέλειο αποτέλεσμα, όπως αναφέρει)

 

αν όμως έχεις μελλοντικό όροφο πρέπει την κλίση να την δημιουργήσεις με πρόσθετο

υπόστρωμα και με πρόσθετες άλλες εργασίες (υγρομόνωσης κτλ) κατά τα συνηθισμένα

ώστε αυτές να καθαιρεθούν κατά το χρόνο της κατασκευής του μελλ ορόφου και πριν την

σκυροδέτηση των κολωνών για να μην επιβαρύνεις το Φ.Ο με πολλά πρόσθετα νεκρά φορτία κλπ

 

σκέψου μόνο ότι αυτή η πλάκα που τώρα είναι η τελευταία θα αποτελέσει το δάπεδο του μελλοντικού

το οποίο δάπεδο θα πρέπει να αλφαδιαστεί ώστε να γίνουν οι επιστρώσεις και να καλυφτούν σωλήνες κλπ

πράγμα που σημαίνει ότι κατά την ολοκλήρωση του μελλοντικού θα απαιτηθεί υπόστρωμα από 4-5 εκ

μέχρι 10-15 εκ ανάλογα των κλίσεων που τώρα θα δώσεις

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου . Η πλάκα σου θα είναι τουλάχιστον 150 τμ , μαζί με τα μπαλκόνια και αν είσαι σε περιοχή χωρίς πολλά χιόνια , σημαίνει ότι θέλεις σήκωμα τουλάχιστον 8 εκ στην μέση . Είναι μεγάλο το ύψος , δύσκολο να το πετύχεις σωστά και το τελικό όφελος αμελητέο . Επηρεάζει όπως λέει και ο Γκουζγκούνης το στατικό ύψος και γενικά γιά σένα και τον πελάτη σου δεν έχει όφελος .

 

Ξεχάσαμε όμως τον μπετατζή , που χρησιμοποιεί ένα κλασσικό κόλπο , εύκολης και ανέξοδης αύξησης του όγκου του σκυροδέματος , χωρίς επιπλέον οπλισμό και εργασία , αλλά με επιπλέον λεφτά γιά εκείνον .

 

Αρα μην το κάνεις .

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Εχω και γω ένα παρόμοιο ζήτημα σε μελέτη που κάνω τώρα για ανέγερση ισογείου με πρόβλεψη μελλοντικών ορόφων και μου τέθηκε το ζήτημα του πως θα κατασκευάσω το δώμα (οροφή του ισογείου).

 

ΜΟΝΩΣΗ: Σκεφτόμουνα να βάλω την θερμομόνωση κάτω από την πλάκα οροφής (τι λέτε για αυτό?), μιας και θα έχουμε μελλοντικούς ορόφους.

ΚΛΙΣΕΙΣ: Τι θα γίνει γενικά με τις κλίσεις (έβαλα 1%, μιας και έχω πλάκα 200+ τμ, διαστάσεων 15x14 κατά μ.ο. χωρίς τις βεράντες, που είναι αμελητέες σε εμβαδόν..)

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ: Πως θα βρω ένα τροπο με σκοπό να μην δωθούν πολλά χρήματα για την κατασκευή μιας και αφού μετά θα πρέπει να καταργηθεί για να γίνουν οι μελλοντικοί όροφοι?

 

Ευχαριστώ πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.