Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μετασχηματισμοί συντεταγμένων


Recommended Posts

43 λεπτά πριν, laxanos said:

Καλησπέρα, επεσε στα χερια μου τοπογραφικο στη Σιάτιστα με ετος σύνταξης το 2012 στο οποίο εχει επανω συντεταγμένες αλλα οχι εγσα. Η απορια ειναι οτι κατα τη δηλωσγ και την αρχική αναρτηση στο κτηματολόγιο το οικοπεδο πηρε συντεταγμενες εγσα και ακριβωςτο ιδιο εμβαδον με το τοπογραφικό. Ο ιδιοκτητγς απόρησε και εγω μαζί. Υπαρχει καποιο τοπικο σύστημα στην περιοχή? Δεν αναφέρεται στο τοπογραφικο μεθοδολογία εξάρτησης.

Συνάδελφε καλησπέρα,

κάνε τον κόπο να το στειλειε ΠΜ *σβησε φυσικα τα στοιχεια που ΔΕΝ πρέπει να φαινονται*

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/3/2012 at 9:16 ΜΜ, nbr said:

Συνάδελφε jfasoul στα πρώτα-πρώτα χρόνια στο επάγγελμα έτρεχα στα ΠΣΕΑ στις νομαρχίες για τριγωνομετρικά. Κλπ,κλπ. Επειδή δεν θέλω να τα περάσουν αυτά οι νέοι συνάδελφοι θέλω να σε βοηθήσω. Υπάρχει ακριβώς ανατολικά του χωριού Λάκωμα, δίπλα στα πεύκα, στο «ϋδραγωγείο» βάθρο ΓΥΣ (εύκολο), παίρνεις προσανατολισμό στο «ράχη» (Νοτιοανατολικά με υψόμετρο 183,56μ) ή στο «σπιτάκια» βόρεια με υψόμ 190,22. (πριν μερικά χρόνια είχαν ορατότητα) .Έχω τις τιμές ΗΑΤΤ (δεν επιτρέπεται να τις γράψω …στον αέρα). Αν επικοινωνήσεις μαζί μου θα στις στείλω. Μετά Μπορείς εύκολα να κάνεις μετατροπή σε ΕΓΣΑ87. Είναι φύλλο χαρτου063 Βασιλικών φ=40,15, λ=-0,45

H Συκια στο υδραγωγείο έχει θεριέψει και εινακ δύσκολο να έχεις ορατότητες πλέον.. με το ζόρι έστησα gps και κουτσό πηρα κάποιες μετρήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε ... Τοπογράφος χωρίς τσεκούρι και πριόνι στο καπό του αυτοκινήτου..... δεν γίνεται. Να στεναχωριέσαι αν πετύχεις παλιούρια (δύσκολο επίσης το "γλυδίτσιον το μονόγκαθον !"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

έχει θεριέψει η συκιά, πήγα πριν κανένα μήνα και έκοψα κάτι κλαδιά με το μεγάλο ψαλίδι του κηπουρού αλλά ήθελε πολύ δουλειά και αλυσοπρίονο

Edited by Pavlos33
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

α εσυ μου την ειπες μητσε και λαθος κατηγορησα τον νετμιν σε αλλο ποστ; αντε να το βρω τωρα να το διαγραψω

καμμια συκια σε χερια τοπογραφου, (εκτός αν βγαλουν ΔΔ τη συκια μπας και την γλιτώσει το βάθρο). Και μετά κόψιμο και αναδασωτεα

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

νομίζω από τις τόσες ειδοποιήσεις σε κινητό και ρολού, αν είχαν φωνή θα με έβριζαν!

να ξέρεις πάντως η εξάρτηση χατ που έχουμε όλοι εκεί για όλα τα περιμετρικά αγροκτήματα κολλάει τελεία έκτος από κάτι πλάκες στο Λακκωμα που χάνουν 5μ 

Edited by Pavlos33
προσθήκη τονισμού
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.