Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δημιουργία string σε SolarEdge


odisseous

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά

 

Ήθελα να ρωτήσω

 

Αν χρησιμοποιήσεις τον solar edge σε δεκαρι με 42 πάνελς είσαι υποχρεωμένος να βάλεις και στα 42 power box η μόνο σε αυτά που θα σκίαζουν?

 

Στη δικιά μου περίπτωση ειναι 8 πανελς

Edited by odisseous
Link to comment
Share on other sites

Να επαναλάβω την ερώτηση γιατί κι εμένα πελάτης με μπέρδεψε...

Μου ήρθε με μια χωροθέτηση και μια προσφορά και από τα 40 πανέλα σκιάζονται τα 10... Μου είπε λοιπόν ότι θα βάλει power box στα 10...

Μα... εγώ ξέρω ότι με τον solaredge είναι σε όλα τα πανέλα αναπόσπαστο κομμάτι τα κουτιά...

Ετσι δεν είναι; Τί δεν κατάλαβε αυτός; Τί μπορεί να μη ξέρω εγώ;;;

Δεν είμαι ηλεκτρολόγος και δεν μπορώ να έχω ισχυρή γνώμη σε αυτά, ειδικά αφού δεν έχω κάνει εγκατάσταση με solaredge ακόμη... αυτή θα είναι η πρώτη μου... αν γίνει...

Οπότε, του λέω ότι λέει χαζομάρες... έτσι; Σε όλα μπαίνει το κουτί... ναι;;;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κανεις συνδυασμό Inverters οπως σου ειπα πιο πάνω. Δλδ να βάλεις μονοφασικό Refusol και μονοφασικο SolarEdge για τα πανελ που σκιάζουν,

Αυτό δεν σημαίνει πάντα οτι σου βγαίνει πιο φτηνά αλλα έχω δει έργο που τελικά ετσι έβγαινε φτηνότερα, απο το να βάλει σε όλα τα πανελ power boxes

Link to comment
Share on other sites

@JTB : πες στον πελάτη ότι από την τσιγκουνιά του ανακάλυψε τον ασύρματο ηλεκτρισμό....πως θα παραλληλίζονται-γεφυρώνονται τα πάνελ για να απομονώνονται τα σκιαζόμενα αν δεν επικοινωνούν;;

Link to comment
Share on other sites

σε μια εγκατάσταση με solaredge και sharp ND 250 το πρόγραμμα της εταιρίας μου δίνει ότι μπορώ να τα βάλω σε ένα string.

 

Στους υπόλοιπους μετατροπείς τα "μοιραζουμε" τα πλαίσια σε 2 σειρές.

 

Εδώ δηλ θα είμαι εντάξει με ένα string; Δεν έχω πρόβλημα;

Edited by streetas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.