Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συμβουλή για στρώση τσιμεντοκονίας (έδραση για πλακάκια)


cv01302

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι, χρειάζομαι μια τεχνική συμβουλή κατασκευαστικής φύσεως.

 

Σε διώροφη μεζονέτα, έχουμε φτάσει στο στάδιο τοποθέτησης δαπέδων.

Αρχικώς είχε προβλεφθεί να τοποθετηθεί μάρμαρο, όμως τελικά ο ιδιοκτήτης άλλαξε γνώμη και θέλει να τοποθετήσει πλακάκια και στα δύο επίπεδα της μεζονέτας.

 

Το θέμα μου είναι το εξής: Χρειάζεται να γίνει ένα γέμισμα 3cm ώστε να καλυφθεί το κενό (που είχε προβλεφθεί στο πάχος του μαρμάρου και που είναι ουσιαστικά η διαφορά με το πάχος των πλακιδίων).

1) Αυτό το γέμισμα θα γίνει με τσιμεντοκονία ή με κάποιο άλλο υλικό?

2) Μήπως τα 3cm τσιμεντοκονίας δεν αποτελούν ικανοποιητικό πάχος στρώσης (ξεσκόνισα το μάθημα τεχνικών υλικών του ΕΜΠ, αυτού του είδους η στρώση αναφέρεται σε πάχη από 3cm έως 15cm, πολύ φοβάμαι ότι είμαι στο κατώτατο όριο), με αποτέλεσμα να μου δημιουργήσει πρόβλημα αργότερα (π.χ. κάποια μορφή αστοχίας, ρηγμάτωση, στεγανότητα κλπ, η οποία κατ' επέκταση θα επηρεάσει τα πλακάκια)?

Συνάδελφος μηχανικός γεμίζει από 5cm και άνω τσιμεντοκονία, και κάποιος άλλος πρότεινε το γέμισμα να γίνει με κόλλα πλακιδίων (πέραν της στρώσης κόλλας του πλακιδίου, εκτοξεύοντας όμως το κόστος).

 

Τί προτείνετε οι πιο έμπειροι?

Edited by cv01302
Link to comment
Share on other sites

...και κάποιος άλλος πρότεινε το γέμισμα να γίνει με κόλλα πλακιδίων

 

:shock: μήπως πουλάει κόλλα ο κύριος... ; :razz:

 

 

Καλή διαβροχή του υποστρώματος, κονίαμα με μπόλικο τσιμέντο και καλή εργασιμότητα (όχι ύφυγρο) και εφαρμογή πατητά με το μυστρί. Και η κλασσική ρητινούλα για πρόσφυση...

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Μην το πατήσεις για να στεγνώσει γρηγορα. Πλακάκια αφού μετρήσεις υγρασία.

Link to comment
Share on other sites

Απλή νοούμενως τσιμεντοκονίαμα γεμίσματος δαπέδου κάτω των 4cm με δεδομένη την κίνηση πάνω του - - - - > θα σπάσει 1000%.

 

Ρητίνη αύξησης μηχ. ιδιοτήτων (κατ. σε θλίψη).

 

Ίνες εννοείται. Συνάδελφοι εγώ κοντεύω να τις βάζω και στα κορν φλάκες το πρώι !!!! :mrgreen:

 

Και προσοχή μην το πολυπληγώνεις (μπανια, σιφώνια δαπέδου, σωλήνες κ.α.)

 

Κοτετσόσυρμα γαλβανιζέ να μην προτείνω που το έχω προτείνει σε 3 άλλα θέματα σήμερα ??

(Αν δεν με ξέρατε θα νομίζατε πως πουλάω κοτετσόσυρμα !!! αχαχαχαχαχαχαχαχαααχαχαχα)

 

Τα σέβη μου

8-)

 

υγ: άντε και κάτι άλλο.

Αντί για άμμο θλάσσης, βάλε μαρμαρόσκονη. Θα με

!!! Edited by TheoTDM900
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

8-9 cm για τσιμεντοκονια καλα ειναι? εκανε χαζομαρα ο υδραυλικος και ανεβασε τα δαπεδοσιφωνα στους 8-9 ποντους μαλλον επειδη βαριοταν να σκαψει :mrgreen: αλλαζει τιποτα που απο το κλασσικα 5 με 6 ποντους θα παω τους 8-9?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.