Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μελετητικό και κατασκευαστικό πτυχίο (παράλληλα)?


sga

Recommended Posts

Συνάδελφοι γειά σας,

εάν κάποιος μηχανικός έχει μελετητικό πτυχίο (το οποίο είναι ενταγμένο σε εταιρεία μελετών δημοσίων έργων), μπορεί ? να βγάλει και κατασκευαστικό και να ισχύουν παράλληλα και τα δύο ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί ωστόσο ο ανωτέρω μηχανικός -ελεύθερος επαγγελματίας- (με μελετητικό πτυχίο ενταγμένο σε μελετητική εταιρεία) να παρέχει υπηρεσίες σε εργοληπτικές επιχειρήσεις (είτε σε εργασίες γραφείου ή και ως επί τόπου του έργου μηχανικός) ?

Link to comment
Share on other sites

Στη Δ15 μου είχαν πει πως δεν μπορείς να είσαι μισθωτός αλλού αν έχεις μελετητικό και γενικά να παρέχεις άλλες υπηρεσίες....Επέλεξα ΜΕΚ πέραν των άλλων γιατί δεν έχει αυτό το μπλέξιμο, και είναι (ήταν?) και καλύτερο σε στελέχωση

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι 100% σίγουρος, υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί στο μελετητικό. Καλύτερα δες εδώ http://www.ypexd15.gr/ και αν μπορείς επικοινώνησε μαζί τους.

Επίσης υπάρχει θέμα και εδώ http://www.michanikos.gr/topic/1981-%CE%9C%CE%95%CE%9A-%CE%9C%CE%95%CE%95%CE%A0-%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%8C%CF%87%CE%B9-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF/page__st__98, ίσως βρεις κάτι...

 

Ασχετο, αλλά γιατί επιλεγεις μελετητικό αφού ασχολείσαι με εργοληπτικές? Η εμπειρία σου εκεί μετράει για αναβάθμιση του ΜΕΚ (αν βγάλεις). Από την άλλη το ΜΕΚ προσφέρεται για "καλύτερη" στελέχωση....

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη μου δουλειά μετά το πτυχίο στην Αθήνα ήταν σε μελετητική εταιρεία για αρκετά χρόνια, όπου έβγαλα μελετητικό και αργότερα η εταιρεία το ενέταξε στο δυναμικό της (αφού κάθε τόσο το αναβαθμίζαμε). Μετά για οικογενειακούς λόγους έπρεπε να επιστρέψω στην επαρχία όπου δεν υπάρχουν εκεί τέτοια μελετητικά σχήματα και είναι ευκολότερο να συνεργάζεσαι με κατασκευαστικές.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί ωστόσο ο ανωτέρω μηχανικός -ελεύθερος επαγγελματίας- (με μελετητικό πτυχίο ενταγμένο σε μελετητική εταιρεία) να παρέχει υπηρεσίες σε εργοληπτικές επιχειρήσεις (είτε σε εργασίες γραφείου ή και ως επί τόπου του έργου μηχανικός) ?

 

απο το site του Μητρώου:

 

 

 

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

 

 

 

1. Αίτηση

2. Υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/86 στην οποία θα αναφέρεται ότι δεν εμπίπτετε στους περιορισμούς του άρθρου 3, παρ. 2 του Νόμου 716/77, για την απόκτηση της ιδιότητας του Μελετητή, δηλαδή, θα γράφετε κατά λέξη τα εξής:
α.Έχω συμπληρώσει τετραετία /οκταετία/δωδεκαετία από του χρόνου Κτήσεως του Διπλώματός μου.
β. Δεν τελώ υπό υπαλληλική σχέση οιασδήποτε μορφής : δηλ. είμαι ελεύθερος επαγγελματίας. Δεν ανήκω στο ΔΕΠ.λέκτορας, επίκουρος κλπ.
γ. Δεν είμαι εν ενεργεία Καθηγητής Ανωτάτων ή Ανωτέρων Σχολών.
δ. Δεν είμαι κάτοχος πτυχίου εργολήπτη Δημ.Έργων αλλά ούτε και παρέχω με οποιοδήποτε τρόπο τις υπηρεσίες μου σε εργολήπτες Δημοσίων Έργων.
ε. Δεν είμαι συνταξιούχος (ή είμαι συνταξιούχος από ........................................ ) του Δημοσίου ή Ν.Π.Δ.Δ. ή του ευρύτερου δημόσιου τομέα, όπως προσδιορίζεται με την παρ. 15 του αρ 4 του Ν. 2229/94 με τον οποίο προστίθεται στο άρθρο 17 του Ν.1418/84 η παρ. 13 και στον οποίο περιλαμβάνονται και αυτοί των κοινωφελών οργανισμών, τραπεζών του δημόσιου τομέα, ΔΕΗ, ΟΤΕ και γενικά επιχειρήσεων, που ελέγχονται από το Δημόσιο.

Link to comment
Share on other sites

1. Επιλέγεις ή εγγραφή στο Μητρώο μελετητών ή εγγραφή στο Μ.Ε.ΕΠ. Απαγορεύεται και τα δύο

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.