Μετάβαση στο περιεχόμενο

3% αλλαγή ισχύος μετά από σύμβαση συμψηφισμού


a025085

Recommended Posts

Χαίρετε.

 

Χρειάζομαι τα φώτα σας για μία περίπτωση αίτησης για Φ/Β επί γηπέδου.

 

Το ερώτημα είναι το εξής:

 

-Είναι δυνατόν αφού έχει υπογραφεί η Σύμβαση αγοραπωλησίας με τον ΔΕΣΜΗΕ, τελικώς να χρησιμοποιηθεί πάνελ ίδιων διαστάσεων αλλά μικρότερης ισχύος;

Με λίγα λόγια να κατασκευαστεί πάρκο μικρότερης ισχύος από αυτό που έχει αδειοδοτηθεί.

 

Ευχαριατώ

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω γιατί δεν μπορεί να βρεθεί χρηματοδότηση για 100 kw και θα ζητήσει δάνειο για λιγότερα.

Αν μπορεί να αλλάξει την άδεια θα βάλει λιγότερα και θα χάσει μόνο ένα μέρος της εγγυητικής και αυτό και αν το χάσει.

Αν μπορέσει και του επιτρέψουν να βάλει τα υπόλοιπα αργότερα

ΥΠΟΘΕΤΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς άλλος είναι ο λόγος, αφού θα μπορούσε κάλλιστα να βάλει τα αρχικά πάνελ σε μικρότερο αριθμό - έτσι ώστε να γλυτώσει χρήματα και από βάσεις, ηλεκτρολογικά και εργατικά.

 

Φίλε a025085, όσο αφορά το αρχικό σου ερώτημα δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

 

Μήπως προκύπτει χρηματική προμήθεια από τα πάνελ χαμηλότερης ισχύως…???

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

 

Η άδεια αφορά πάνελ της Sanyo. Ο επενδυτής θέλει να χρησιμοποιήσει πάνελ της Suntech για να μειώσει τον χρόνο απόσβεσης.

 

Έχεις κανείς σας εμπειρία για το αν γίνεται αυτό που ζητάει;

Πριν να ξεκινήσω να μιλάω με την ΔΕΗ θα ήθελα να ξέρω αν κάποιος συνάδερφος έχει σχετική εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Η συνολική ισχύς είναι αυτή που δεν πρεπει να ξεπεραστεί. Ο τύπος των πάνελ της αρχικής αίτησης δεν είναι σε καμία περίπτωση δεσμευτικός. Παίδες αυτά ειναι basic :|

Link to comment
Share on other sites

και συνηθως το προβλημα ειναι αν θελεις να αυξησεις την ισχυ και οχι αν θελεις να την μειωσεις.

 

Ομως σε καθε περιπτωση παιζει ρολο και το τοπικο τμημα της ΔΕΗ. Σε καποιες οι (οποιεσδηποτε) αλλαγες ειναι απλα τυπικη ενημερωση φακελου ενω σε καποιες σε τρεχουν.

Link to comment
Share on other sites

a025085

Έκανες μία αίτηση για Χ kW και θα πρέπει να κατασκευάσεις έως Χ kW.

Το ότι θα αλλάξεις το πάνελ της αίτησης είναι κάτι το φυσιολογικό, δεδομένου ότι από τη στιγμή της αίτησης έως τη στιγμή υλοποίησης παρήλθε διάστημα μηνών.

Απαιτείται απλά επανυποβολή πλήρους φακέλου με τα σωστά πιστοποιητικά.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

 

Η ερωτησή μου είναι εάν η μελέτη στην αρχική αίτηση προς τη ΔΕΗ για οικιακό Φ/Β είναι δεσμευτική, ή αν μπορεί να διαφέρει από την τελική μελέτη που θα κατατεθεί (μονογραμμικό, υλικά κλπ) όταν πλέον έχει ολοκληρωθεί η εγκατάσταση.

Η εγκατάσταση αφορά την οικία μου και σκέφτομαι να καταθέσω την αρχική αίτηση προς τη ΔΕΗ εντός του 2011, ώστε να προλάβω την τιμή των 0,55E/kWh.

Να διευκρινίσω σε αυτό το σημείο ότι δεν έχω εμπειρία/γνώση σχετικά με εγκαταστάσεις Φ/Β, ούτε είμαι ηλεκτρολόγος ενεργειακής κατεύθυνσης. Ενδιαφέρομαι όμως στο να αποκτήσω και επίσης θέλω να περιορίσω το κόστος της επένδυσης, αντί να το αναθέσω εξ ολοκλήρου σε κάποιο γραφείο, να αναλάβω εγώ το θέμα υπογραφή-επιλογή/προμήθεια υλικών και την εγκατάσταση ένας έμπειρος εγκαταστάτης ηλεκτρολόγος (που θα έχω βρει εντωμεταξύ).

Θα με ενδιέφερε να ακούσω τη γνώμη σας. Επίσης θα με ενδιάφερε να μάθω και για τις αμοιβές της αγοράς, σε περίπτωση τελικά που το αναθέσουμε εξ ολοκλήρου (και με pm αν όχι στο forum).

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.