Μετάβαση στο περιεχόμενο

3% αλλαγή ισχύος μετά από σύμβαση συμψηφισμού


a025085

Recommended Posts

Σε ευχαριστούμε gregmav. Γνωρίζει κανείς αν έχουμε το ίδιο δικαίωμα (-+3%) και σε εγκαταστάσεις άνω των 10kW σε στέγες ή σε γήπεδα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για 10KWp εαν πέσουμε κάτω απο 3% σε σχέση με την σύμβαση συμψηφισμού θεωρείται παράνομο δηλαδή?

Εαν δηλαδή κάποιος έχει υπογράψει για 10 και τελικά θέλει να πάει σε 9 ή 8 ή τέλος πάντων μέχρι 5(γιατί αν πάει σε μονοφασικό πρέπει να επανεξεταστεί σίγουρα από την αρχή).

Link to comment
Share on other sites

Το >3% προς τα κάτω χρειάζεται τυπικά νέα αίτηση. Στις στέγες η επιτρεπτεί διαφορά λέει ±3% και στα πάρκα έως 10% πάνω. Έτυσι τουλάχιστον ισχυρίζονταν σε όλα τα καταστήματα και ήταν εγγράφως δηλωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Στα πάρκα έως 10% αλλά νομίζω όχι γι'αυτά που είναι χωρίς άδεια ή εξαίρεση. Τα "κλασσικά" 100αρια μετά το ν3851 δεν μπορούν να αλλάξουν την ισχύ τους...έτσι δεν είναι?? Μπερδεύτηκα τώρα! Νομίζω κάπου είδα ότι δεν μπορούν πάντως..

Link to comment
Share on other sites

Το >3% προς τα κάτω χρειάζεται τυπικά νέα αίτηση. Στις στέγες η επιτρεπτεί διαφορά λέει ±3% και στα πάρκα έως 10% πάνω. Έτυσι τουλάχιστον ισχυρίζονταν σε όλα τα καταστήματα και ήταν εγγράφως δηλωμένο.

Εγώ έχω κάνει αίτηση για 60KW (χωράφι) ... δλδ μπορώ να κάνω 66KW αν θέλω; Αν ναι, είναι σίγουρο; Έχεις κανένα link , νόμο ή οτιδήποτε να σιγουρευτούμε;

Thanks

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγώ έχω κάνει αίτηση για 60KW (χωράφι) ... δλδ μπορώ να κάνω 66KW αν θέλω; Αν ναι, είναι σίγουρο; Έχεις κανένα link , νόμο ή οτιδήποτε να σιγουρευτούμε;

Thanks

Εχω κ εγω μια ανάλογη περίπτωση. Πελάτης με 60 KW σε χωράφι θέλει να αλλάξει την αίτηση για 80 KW. Δεν εχει πάρει ακόμα όρους σύνδεσης. Απλά, ξανακαταθέτεις την αρχική αίτηση σε αυτήν την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο φόρουμ.

 

Έχω την εξής απορία ,εφ'όσον έχει κάποιος εμπειρία και μπορεί να βοηθήσει:

 

Έχω καταθέσει φάκελο για οικιακό με ονομαστική ισχύ 9,8kw (Βούλα) για το οποίο έχει υπογραφεί σύμβαση συμψηφισμού και μπορούμε να προχωρήσουμε σε παραγγελία εξοπλισμού και εγκατάσταση.

Τώρα έχει αποφασιστεί η αλλαγή του εξοπλισμού ώστε να φτάσουμε σε μία ονομαστική ισχύ 9,99kw.

 

Eρώτηση : είναι δυνατή η διαφοροποίηση της ισχύος από 9,8kw σε 9,99kw (διαφοροποίηση εξοπλισμού ξέρω ότι γίνεται ,το έχω κάνει και παλαιότερα) από την στιγμή που εμπίπτει στο ποσοστό 3% που αναφέρεται στις ερωτήσεις-απαντήσεις της ΔΕΗ ? Από την ΔΕΗ Κορωπίου μου είχαν πει κάποια στιγμή πως δεχόντουσαν διαφοροποίηση +- 150wp ,αλλά το συγκεκριμένο δεν ξερώ πως βγαίνει (μάλλον αυθαίρετα).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δε πρέπει να υπερβείς το +-3% της ισχύος που έχεις κατθέσει στην αρχική σου άιτηση.Επομένως νομίζω είσαι καλυμμένος...μέχρι τα 10.094w!!!ή τα 9506w...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω ότι πρέπει να υποβάλλουμε νέα αίτηση με τα νέα στοιχεία του εξοπλισμού.μονογραμμικό,χωροθέτηση κλπ.

Ξέρει κάποιος εάν πρέπει να υποβάλλουμε τα παραπάνω στοιχεία πρό της εγκατάστασης ή μπορούμε να το κάνουμε με το τέλος της εγκατάστασης και μαζί με την ΥΔΕ & ετοιμότητα σύνδεσης?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

19.Μεταβολές στον εξοπλισμό του ΦΒ συστήματος γίνονται δεκτές;

 

Γίνεται δεκτή η μεταβολή του τύπου ή και του κατασκευαστή των πλαισίων και των αντιστροφέων, κατόπιν έγγραφης γνωστοποίησης στην αρμόδια Περιοχή ΔΕΗ με επισύναψη των αντιστοίχων τεχνικών εγχειριδίων και πιστοποιητικών, το αργότερο μέχρι την υποβολή της αίτησης ενεργοποίησης της σύνδεσης, χωρίς να απαιτείται τροποποίηση των Συμβάσεων Σύνδεσης και Συμψηφισμού, υπό την προϋπόθεση ότι από τη νέα διαστασιολόγηση του εξοπλισμού δεν διαφοροποιείται η συνολική εγκατεστημένη ισχύς (kWp) του συστήματος πέραν του 3% της αρχικώς δηλωθείσας.

 

http://www.dei.gr/Documents2/ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ/ΦΒ%20Συχνές%20Ερωτήσεις%20-%20Απαντήσεις%2024%2010%2011.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.