Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εσωτερικές διαρρυθμίσεις διαμερίσματος


Recommended Posts

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας!

Σε γραφείο- οριζόντια ιδιοκτησία θέλω να καθαιρέσω τοίχους γυψοσανίδας και να φτιάξω νέους ώστε να αλλάξει η διαρρύθμιση του χώρου. Δεν επηρεάζονται wc, κουζίνα και δεν αγγίζω τούβλα ουτε βέβαια φέροντα στοιχεία.

O 4495/17 μου λέει ότι δεν απαιτείται άδεια οικοδομής ή ΕΕΔΜΚ για : Μικρής έκτασης εσωτερικές επισκευές ή διασκευές που δεν μεταβάλλουν τη φέρουσα κατασκευή του κτιρίου, ...

Από την άλλη, ως γνωστόν στην ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/69701/4461 στο ιζ) του άρθρου 2 , περιγράφονται τα έγγραφα που απαιτούνται για εσωτερικές διαρρυθμίσεις.

Θεωρώ πώς οι εργασίες καθαίρεσης και τοποθέτησης τοίχων γυψοσανίδας είναι μικρής έκτασης εργασίες ... διασκευές .? Δεν ξέρω. Διαρρυθμίσεις σίγουρα. 

Σε αντίστοιχη περίπτωση εσείς προχωράτε σε έκδοση ΕΕΔΜΚ ή προσπερνάτε βάσει του 4495?

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, S.P. said:

Καλησπέρα σας!

Σε γραφείο- οριζόντια ιδιοκτησία θέλω να καθαιρέσω τοίχους γυψοσανίδας και να φτιάξω νέους ώστε να αλλάξει η διαρρύθμιση του χώρου. Δεν επηρεάζονται wc, κουζίνα και δεν αγγίζω τούβλα ουτε βέβαια φέροντα στοιχεία.

O 4495/17 μου λέει ότι δεν απαιτείται άδεια οικοδομής ή ΕΕΔΜΚ για : Μικρής έκτασης εσωτερικές επισκευές ή διασκευές που δεν μεταβάλλουν τη φέρουσα κατασκευή του κτιρίου, ...

Καλησπέρα πιστεύω ότι ο κυρίαρχος ρόλος παίζεται από το αν αλλάζει κάποια μελέτη. Εξαίρεση είναι ο Φ.Ο. που δεν τον πειράζεις χωρίς άδεια ακόμα και αν δεν άλλαζε η μελέτη για προφανείς λόγους.

Για παράδειγμα αν αλλάξουν οι κατόψεις της Αρχιτεκτονικής μελέτης πρέπει να γίνει άδεια (το λιγότερο γιατί επηρεάζει και την πυροπροστασία).

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, curzondax said:

Καλησπέρα πιστεύω ότι ο κυρίαρχος ρόλος παίζεται από το αν αλλάζει κάποια μελέτη. Εξαίρεση είναι ο Φ.Ο. που δεν τον πειράζεις χωρίς άδεια ακόμα και αν δεν άλλαζε η μελέτη για προφανείς λόγους.

Για παράδειγμα αν αλλάξουν οι κατόψεις της Αρχιτεκτονικής μελέτης πρέπει να γίνει άδεια (το λιγότερο γιατί επηρεάζει και την πυροπροστασία).

Ναι, αν σκεφτούμε με την λογική αυτή - που μου φαίνεται και μένα σωστή - είναι όπως το λες. Ευχαριστώ.  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στις πρόσφατες αλλαγές για τις άδειες μικρής κλίμακας δεν είναι σαφές αν η αλλαγή εσωτερικών διαρρυθμίσεων που αφορά δύο συνεχόμενες οριζόντιες ιδιοκτησίες του ιδίου ιδιοκτήτη, στην περίπτωση που αλλάζει το περίγραμμα τους (τμήμα της μίας ΟΙ προστίθεται στην άλλη) μπορεί να γίνει με Άδεια Μικρής Κλίμακας ή απαιτείται Άδεια Δόμησης. Ποια είναι η γνώμη σας?

Επίσης για τις Άδειες Μικρής Κλίμακας σύμφωνα με την ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/43266/1174 (ΦΕΚ 1843Β/13-5-2020) απαιτείται νέο εξαρτημένο τοπογραφικό, ή αρκεί το τοπογραφικό της άδειας ή της υπαγωγής ή δικαιοπραξίας όπως ίσχυε με την ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/69701/4461 (ΦΕΚ 4520Β/16-10-2018)?

 

 

Link to comment
Share on other sites

το 23/5 του ΝΟΚ οριζει

- 5. Σε περίπτωση συναίνεσης ιδιοκτητών όμορων οικοπέδων είναι δυνατή η λειτουργική ενοποίηση των κτισμάτων των ιδιοκτησιών για όσο χρονικό διάστημα προβλέπεται από την ιδιωτική σύμβαση εφόσον διασφαλίζεται η στατική επάρκεια των κτισμάτων μετά τις προβλεπόμενες διαρρυθμίσεις.

Σε περίπτωση συναίνεσης ιδιοκτητών αυτοτελών ιδιοκτησιών του ιδίου κτιρίου είναι δυνατή η λειτουργική τους ενοποίηση εφόσον διασφαλίζεται η στατική επάρκεια του κτίσματος μετά τις προβλεπόμενες διαρρυθμίσεις..

- Το "κζ" μιλαει για λειτουργικη συνενωση "κατα τους όρους του 23/5 του ΝΟΚ]

Δεν βλεπω να προβλεπεται η  συνενωση τμηματος μιας ΟΙ με μια αλλη.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Πιστεύω ότι δεν υπάρχει σαφής απάντηση για το συγκεκριμένο θέμα. Η αίσθηση μου είναι ότι απαιτείται Αδεια Δόμησης. Πριν κάνω οτιδήποτε θα απευθυνθώ και στην οικεία ΥΔΟΜ

Link to comment
Share on other sites

κατά τη γνώμη μου παίζει και ρόλο το πόσο τοίχο καθαιρείς, δηλαδή αν στη μεσοτοιχία ανοίγεις μια πόρτα ένα μέτρο πιστεύω ολόκληρη άδεια δόμησης δεν θα θέλει

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με αυτό που λες. Με προβληματίζει όμως η αλλαγή του περιγράμματος των δύο όμορων ΟΙ. Εννοείται ότι στην συνέχεια θα διορθωθεί και η ΣΟΙ.

Δεν έχω βρει μέχρι τώρα κάποια αναφορά κάπου για τέτοια περίπτωση, οπότε θα καταφύγω στην γνώμη της ΥΔΟΜ, ζητώντας και κάποια σχετική τεκμηρίωση.

Link to comment
Share on other sites

On 19/9/2020 at 10:38 ΠΜ, K_PAT said:

Συμφωνώ με αυτό που λες. Με προβληματίζει όμως η αλλαγή του περιγράμματος των δύο όμορων ΟΙ. Εννοείται ότι στην συνέχεια θα διορθωθεί και η ΣΟΙ.

Δεν έχω βρει μέχρι τώρα κάποια αναφορά κάπου για τέτοια περίπτωση, οπότε θα καταφύγω στην γνώμη της ΥΔΟΜ, ζητώντας και κάποια σχετική τεκμηρίωση.

1ον.Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να απευθυνθείς στην υδομ για την περίπτωση σου καθώς παρουσιάζει μια ιδιομορφία.2ον.Γνώμη μου είναι ότι αυτή η περίπτωση ("αποκοπή" τμήματος της μιας οριζόντιας και "προσάρτηση " αυτού του τμήματος στην όμορη)θα μπορούσε να αποτελεί συνδυασμό της κβ (λειτουργική συνένωση) που σου αναφέρει παραπάνω ο Δημήτρης με την λβ (διαχωρισμός οριζοντίων) και κατόπιν ενημέρωση της Ο.Α. με την ΕΕΔΜΚ.Πιστεύω ότι δεν θα απαιτηθεί σε καμία περίπτωση νέα άδεια δόμησης από την στιγμή που δεν επηρεάζεται στατικά η κατασκευή.Αν δεν ισχύει η παραπάνω σκέψη μου ,τότε πιθανόν να γίνεται με απλή ενημέρωση της αρχικής άδειας ως προς την νέα διαρρύθμιση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.