Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εσωτερικές διαρρυθμίσεις διαμερίσματος


Recommended Posts

καλημέρα, σε ισόγεια κατοικία με αδεια του 1988 θέλω να αλλάξω εσωτερική διαρρύθμιση. Βασικά να γκρεμίσω 2 τοίχους. Απο αυτή την επέμβαση δεν προκύπτουν αλλαγές στην παθητική πυροπροστασία , επίσης για ισόγειες κατοικίες δεν προβλέπονταν σύνταξη μελετών ύδρευσης αποχέτευσης.. πρέπει αυτές να γίνουν? και ένα τελευταίο οσο αφορά την συμβολαιογραφική πράξη για θέσεις στάθμευσης εφόσον δεν αλλάζω χρήση απαιτείται? 

ευχαριστώ  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, την ίδια απορία έχω με τον συνάδελφο παραπάνω. Σε αλλαγή διαρρυθμίσεων διαμερίσματος του 1979 αλλάζει η θέση της κουζίνας ,δεν υπάρχουν μελέτες πυροπροστασίας ούτε μελέτες Η/Μ στον φάκελο της άδειας. Πρέπει να γίνουν και να κατατεθούν στην ΕΕΜΚ που τις ζητάει;

Στον 1845/2020 αναφέρει τροποποιημένες μελέτες αν δεν υπάχρουν τι κάνουμε;

Σε περίπτωση που από τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις ή την αλλαγή χρήσης τροποποιούνται μελέτες του κτιρίου (π.χ. πα- θητική/ενεργητική πυροπροστασία, ηλεκτρομηχανο- λογικές εγκαταστάσεις, κ.λπ.), κατατίθενται και οι κατά περίπτωση τροποποιημένες μελέτες.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής, σε ανακαίνιση διαμερίσματος όπου γίνονται εσωτερικές διαρρυθμίσεις, βγάλαμε άδεια μικρής κλίμακας βάζοντας κατηγορία ιζ(εσωτερικές διαρρυθμίσεις καθώς και αλλαγή χρήσης). Οι υπόλοιποι ένοικοι της πολυκατοικίας βλέποντας το "αλλαγή χρήσης" που αναγράφεται στην κατηγορία, θεώρησαν οτι το διαμέρισμα θα γίνει γραφείο, παρότι διαβεβαιώσαμε οτι δεν πρόκειται και ζητήθηκε η εκ νέου έκδοση άδειας που να μην αναφέρεται αλλαγή χρήσης. Υπάρχει κάποια άλλη κατηγορία που έπρεπε / μπορεί να δηλωθεί? 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 1/12/2020 at 2:30 ΜΜ, rake said:

Καλησπέρα, την ίδια απορία έχω με τον συνάδελφο παραπάνω. Σε αλλαγή διαρρυθμίσεων διαμερίσματος του 1979 αλλάζει η θέση της κουζίνας ,δεν υπάρχουν μελέτες πυροπροστασίας ούτε μελέτες Η/Μ στον φάκελο της άδειας. Πρέπει να γίνουν και να κατατεθούν στην ΕΕΜΚ που τις ζητάει;

Στον 1845/2020 αναφέρει τροποποιημένες μελέτες αν δεν υπάχρουν τι κάνουμε;

Σε περίπτωση που από τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις ή την αλλαγή χρήσης τροποποιούνται μελέτες του κτιρίου (π.χ. πα- θητική/ενεργητική πυροπροστασία, ηλεκτρομηχανο- λογικές εγκαταστάσεις, κ.λπ.), κατατίθενται και οι κατά περίπτωση τροποποιημένες μελέτες.

Ευχαριστώ

Και εγώ έχω την ίδια απορία. Κάποια άποψη επί αυτού;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

θέλω να εκδώσω ΕΕΜΚ αλλαγών χρήσεων-εσωτερικών διαρρυθμίσεων για ένα χώρο κύριας χρήσης που βρίσκεται σε κοινόχρηστο δώμα,

Εφόσον η διαρρύθμιση θα γίνει εντός του ανωτέρω χώρου κύριας χρήσης ,χρειάζομαι συναίνεση από τους συνιδιοκτήτες του δώματος??

 

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Panagiotis Andrianopoulos said:

Καλησπέρα,

θέλω να εκδώσω ΕΕΜΚ αλλαγών χρήσεων-εσωτερικών διαρρυθμίσεων για ένα χώρο κύριας χρήσης που βρίσκεται σε κοινόχρηστο δώμα,

Εφόσον η διαρρύθμιση θα γίνει εντός του ανωτέρω χώρου κύριας χρήσης ,χρειάζομαι συναίνεση από τους συνιδιοκτήτες του δώματος??

 

Με εκτίμηση

Καλησπέρα, ναι χρειάζεται συναίνεση, το αναφέρει και στην παρ. στ του άρθ. 3 του ΦΕΚ 1843/Β/13-5-20 που αφορά τα δικαιολοτικά των ΕΕΔΜΚ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Panagiotis Andrianopoulos said:

 

θέλω να εκδώσω ΕΕΜΚ αλλαγών χρήσεων-εσωτερικών διαρρυθμίσεων για ένα χώρο κύριας χρήσης που βρίσκεται σε κοινόχρηστο δώμα,

Εφόσον η διαρρύθμιση θα γίνει εντός του ανωτέρω χώρου κύριας χρήσης ,χρειάζομαι συναίνεση από τους συνιδιοκτήτες του δώματος??

Όταν λέμε δώμα, εννοούμε ταράτσα. Το ερώτημα προφανώς σχετίζεται με κλειστό κτιριακό τμήμα. Αυτό λοιπόν το κτίσμα, είναι τακτοποιημένο (πρώην αυθαίρετο) που έχει εκ του νόμου λάβει συναίνεση να τακτοποιηθεί και παραμένει σε κοινόχρηστο χώρο της οικοδομής, ή πρόκειται για κτίσμα εντός ορίων αποκλειστικής χρήσης ή πρόκειται για καθόλα νόμιμο κτίσμα τελευταίου ορόφου με αποκλειστική χρήση ταράτσας;

Διευκρίνισε τι συμβαίνει σε σχέση με το νομικό και πολεοδομικό καθεστώς του προς αδειοδότηση κτίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.