Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επανακαταμέτρηση τ.μ. από Δήμους, με τη διαδικασία της αεροφωτογράφησης


ΙΑΣΟΝΑΣ

Recommended Posts

@myri

Απ'οτι φαινεται εγιναν αεροφωτογραφήσεις με τις οποίες εγινε τρισδιάστατη (!!) αποτύπωση και υστερα αυτοψίες. Διαβασε την τελευταία ενοτητα του αρθρου:

 

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_100030_18/03/2012_476269

 

Ας μας διαφωτίσει κανενας τοπογραφος, πως γινεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kαι οι "γνωστές πρακτικές" που είπα στην αρχή έχουν να κάνουν με τον αυθαίρετο τρόπο υπολογισμού των δημοτικών τελών όπου οι Δήμοι χρεώνουν επιφάνειες όπως γουστάρουν. Για δημοτικά τέλη ΤΑΠ ότι φανταστείτε. Μεχρι ψηλότερες ΤΖ χρησιμοποιούσαν .

 

Να σας πω μόνο μια περίπτωση , καταστήματος 20 M2 που εξ'αιτίας ενός προβολέα με την πατέντα της "φωτιζόμενης επιφάνειας" πληρώνει τέλη για 250 Μ2. Απο εκει πήρε το ΥΠΟΙΚ στοιχεία για το χαράτσι και κόντεψε να πάθει εγκεφαλικό ο άνθρωπος.

 

Τωρα όμως ερχονται αγωγές.

Link to comment
Share on other sites

Kαι οι "γνωστές πρακτικές" που είπα στην αρχή έχουν να κάνουν με τον αυθαίρετο τρόπο υπολογισμού των δημοτικών τελών όπου οι Δήμοι χρεώνουν επιφάνειες όπως γουστάρουν. Για δημοτικά τέλη ΤΑΠ ότι φανταστείτε. Μεχρι ψηλότερες ΤΖ χρησιμοποιούσαν .

 

Να σας πω μόνο μια περίπτωση , καταστήματος 20 M2 που εξ'αιτίας ενός προβολέα με την πατέντα της "φωτιζόμενης επιφάνειας" πληρώνει τέλη για 250 Μ2. Απο εκει πήρε το ΥΠΟΙΚ στοιχεία για το χαράτσι και κόντεψε να πάθει εγκεφαλικό ο άνθρωπος.

 

Τωρα όμως ερχονται αγωγές.

 

Αυτό δεν ισχύει. Τα ΔΤ υπολογίζονται ξεχωριστά και διαφορετικά απο τα τμ ΤΑΠ. Το 2ο αφορά στο χαράτσι. Τα ΔΤ επίσης είναι πλασματικά νούμερα λόγω συντελεστων και καμια φορά προσθηκης άλλων επιφανειών (π.χ πισίνες στα ξενοδοχεια κλπ). ΑΝ ο παραπάνω άνθρωπος έπαθε εγκεφαλικό, θα του μπήκε στο χαράτσι παραπάνω ΟΧΙ από ΔΤ, αλλά αυτό θα εγινε επειδή θα δηλώθηκε ΚΑΚΩΣ το ΊΔΙΟ εμβαδό των ΔΤ και στη στήλη ΤΑΠ (από τη δήλωση που δίνουν οι δήμοι)

βασει νόμου ειναι διαφορετικά νουμερα

 

Επίσης λόγων ενασχόλησής μου σε κομμάτι ερευνητικού όταν ήμουν στο πανεπιστήμιο στο εξωτερικό η μέθοδος που επιτρέπει 3D αποτύπωση από Α/Φ, λέγεται "φωτογραμμετρία" και είναι όντως από τα βασικά αντικείμενα των τοπογράφων.

Edited by George78
Link to comment
Share on other sites

Το εξωτερικο μου μεσα! κάνε εσύ λοιπόν εμβαδομέτρηση με φωτογραμμετρία. (απλά αναγάγουμε την αεροφωτογραφία σε υπό κλιμακα αλλά με την ακρίβεια της αεροφωτογραφίας.

Link to comment
Share on other sites

Το εξωτερικο μου μεσα! κάνε εσύ λοιπόν εμβαδομέτρηση με φωτογραμμετρία. (απλά αναγάγουμε την αεροφωτογραφία σε υπό κλιμακα αλλά με την ακρίβεια της αεροφωτογραφίας.

TO ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΜΟΥ ΜΕΣΑ, γυρνα στο εμπ και μαθε - θυμισου τις ακρίβειες που σου παρεχει η μέθοδος με τις προυποθεσεις της (pixel size, εστιακη απόσταση, φωτοσταθερα κλπ)

 

 

ειλικρινα δεν καταλαβαινω την επιθετικότητα σου. Ετσι διαφωτιζεις εσυ ως ΑΤΜ τον παραπάνω ΠΜ μου ρώτησε; με εκλογική απάντηση; συγχαρητήρια.

 

Υ.Γ. η διαδικασία δεν είναι αναγωγή (που αναφέρεις) καθώς αυτό αφορά μόνο όταν έχουμε ορθή προβολή (π.χ.χάρτες), στην κεντρική προβολή (π.χ. α/φ) κάνουμε ορθοδιόρθωση λόγω εκτροπής λόγω αναγλύφου.ΟΜΩΣ η απόδοση (3d) δε γινεται ΚΑΝ πάνω στους ορθοφωτοχάρτες |(δεν ειναι ψηφιοποίηση) αλλά στα στερεομοντέλα τα οποία προσανατολίζονται. Αυτά χοντρά χοντρά απόσα ξέρω

Edited by George78
Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωση που ανέφερα είναι πραγματική , δικαστικά θα πάνε 2 υποθέσεις κατά του Δήμου , μια για τα M2 του χαρατσιου και μία για τα δημοτικά τέλη που επι χρόνια πληρώνονταν. Η ουσία είναι ότι οι Δήμοι α-υ-θ-α-ι-ρ-ε-τ-ο-υ-ν όταν πάμε σε ΤΑΠ και ΔΤ . Συζητώντας με τμήμα εσόδων σε Δήμο θα διαπιστώσεις μετά από λίγη πίεση ότι ε..ε...ναι , είναι λίγο ασαφή τα πράγματα κλπ.

Οι Δήμοι σε αρκετές περιπτώσεις έχουν φερθεί ως απατεώνες απέναντι στους πολίτες .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωση που ανέφερα είναι πραγματική , δικαστικά θα πάνε 2 υποθέσεις κατά του Δήμου , μια για τα M2 του χαρατσιου και μία για τα δημοτικά τέλη που επι χρόνια πληρώνονταν. Η ουσία είναι ότι οι Δήμοι α-υ-θ-α-ι-ρ-ε-τ-ο-υ-ν όταν πάμε σε ΤΑΠ και ΔΤ . Συζητώντας με τμήμα εσόδων σε Δήμο θα διαπιστώσεις μετά από λίγη πίεση ότι ε..ε...ναι , είναι λίγο ασαφή τα πράγματα κλπ.

Οι Δήμοι σε αρκετές περιπτώσεις έχουν φερθεί ως απατεώνες απέναντι στους πολίτες .

 

μα υπάρχει νομοθεσία για τα ΔΤ. Τα παίρνουν δηλαδή παράνομα; αυτό δεν το ήξερα. Μάλιστα. Δεν ειπα οτι δεν το πιστευω απλά ειπα οτι το ΤΑΠ δεν ειναι ΔΤ

και οτι το χαρατσι = ΤΑΠ.

Προσωπικά πιστεύω (δεν ειμαι σιγουρος) ότι όπως παντού, έτσι και στο θεμα των ΔΤ υπάρχει πολυνομία, παραθυράκια, ερμηνείες, εγκύκλιοι, όλα αυτά δηλαδή που βοηθούν την ανομία και την κατα το δοκούν εφαρμογή των νόμων.

Edited by George78
Link to comment
Share on other sites

αναλογα τις περιοχες πχ στα κοινοχρηστα.......στις παλιοτερες βαζανε κλιμακοστασια.....μετα μπηκαν και υπογεια.....μετα και η ανοιχτη πιλοτι.....μετα και το δωμα αν ειχες φωτα περιμετρικα.....σε μερικες μεχρι και το οικοπεδο....

 

 

φυσικα το συστημα ειναι οτι ναναι........η επομενη δουλεια μας βλεπω να βγει απο καθε δημο τι μετρα και βεβαιωση απο μηχανικο.....ηδη υπογραφω μερικες

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.