Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χειρισμός GCAD


Fade2Black

Recommended Posts

Καλημέρα, να ρωτήσω και εγώ κάτι για το πρόγραμμα της 4Μ το οποίο μόλις τώρα ξεκίνησα να μαθαίνω, με τη βοήθεια των εγχειριδίων και των βιντεακίων που έχει η 4Μ στο διαδίκτυο. Προσπαθώ λοιπόν να αποτυπώσω μία απλή μονοκατοικία στο σχεδιαστικό, έχω σχεδιάσει κανονικά τοίχους, κολώνες, ανοίγματα, πόρτες, οροφές, δάπεδα κλπ και έχω κολλήσει σε δύο σημεία.

 

1. Ποιος είναι ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος για να περάσω τις θερμογέφυρες; Πρέπει να πηγαίνω πχ σε κάθε κολώνα και σε κάθε παράθυρο και να τα επεξεργάζομαι ένα ένα ή τα βάζω κάπου ομαδοποιημένα; Κάτι που επίσης δεν έχω καταλάβει πάνω σε αυτό είναι όταν έχω κολώνα πχ σε μία γωνία, η οποία ενώνεται με εξωτερική τοιχοποιία σε κάθε μία πλευρά της. Εκεί η θερμογέφυρα που πρέπει να βάλω είναι η ΕΞΓ ή η ΕΔΣ; Μπορώ δηλαδή σε μία κολώνα που είναι γωνιακή να βάλω πχ ΕΞΓ (14 πχ που έχω στην περίπτωση μου εγώ, αφού έχω κολώνα με εξωτερική μόνωση και τοίχο με εσωτερική) και σε μία κολώνα που είναι όχι σε γωνιακό σημείο να βάλω ΕΔΣ (την 3 ας πούμε στην περίπτωση μου); Αλλά βασικά από που τις ρυμίζω τις θερμογέφυρες; Ποιος είναι ο πιο σωστός τρόπος; Να αποτυπώσω το κτίριο και μετά ή βάζοντας ένα ένα τα στοιχεία (κολώνες ανοίγματα κλπ) να φτιάχνω ταυτόχρονα τις θερμογέφυρες;

 

2. Όταν πάω να περάσω τις σκιάσεις καθέτων προβόλων, το κάνω όπως ακριβώς δείνχει το βιντεάκι αυτό

μου δείχνει σχηματικά ποια είναι η γωνία της σκίασης, αλλά δε μου γράφει μέσα την γωνία σε μοίρες όπως γίνεται στο βιντεάκι. Πρέπει να ρυθμίσω/πειράξω κάτι;

 

Επίσης επειδή το πρόγραμμα το έχω δανειστεί από συνάδελφο για να το μελετήσω μου είπε κάποιος να το κάνω ένα update μήπως έχει κάποιες αναβαθμίσεις κλπ. Από που γίνεται το update ακριβώς;

 

Συγνώμη για την αφέλεια κάποιων ερωτήσεων, αλλά κάποια πράγματα όσο και αν τα ψάχνω μόνος μου δε βγάζω άκρη. Ευχαριστώ πολύ για ενδεχόμενες απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν :

1. Μπορείς να επιλέξεις ολες τις κολώνες ή τα ανοίγματα και με δεξι κλικ ιδιότητες να αλλάξεις αυτό που θέλεις σε όλα μαζι.

2. Η ΕΔΣ σε καλύπτει για τις γωνίες.

3. Δες για τις γωνιακές σκιάσεις απο το Autobild Διαχείηση layer μηπως είναι απενεργοποιημένη η γωνια σκίασης.

4. Υπάρχει συμβόλαιο συντήρησης αν το έχει ο συνάδελφος σου. Ειναι απο το ΚΕΝΑΚ manager το liveupdate και απο το GCAD-GCADupd.

Link to comment
Share on other sites

κενακ manager και πατάς update αν έχει συνδρομή θα στο κάνει αν όχι θα σου πει να αγοράσει συνδρομή .

Link to comment
Share on other sites

Το GCAD τις θερμογέφυρες τις παίρνει αυτόματα.

 

Σε ειδικές περιπτώσεις χρειάζεται να αλλάξεις τις θερμογέφυρες αλλά οι περισσότερες είναι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ, δεν κατάφερα ακόμη να τα ελέγξω αυτά που μου είπατε, γιατί είχα δουλειά όλο το απόγευμα με το μεταπτυχιακό, αλλά αύριο το πρωί θα είναι το πρώτο πράγμα που θα δω.

 

Επίσης μιας και αναφέρθηκε. Αυτό με τη συνδρομή. Πόση είναι η συνδρομή;

Link to comment
Share on other sites

170+φπα το χρόνο (η απόλυτη ξεφτίλα για ένα πρόγραμμα που ακόμα είναι beta είχα ανοίξει και ένα σχετικό θέμα)

 

Αν το έχει αγοράσει τώρα οι τρεις πρώτοι μήνες είναι δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, επέστρεψα για μία άλλη απορία, ίσως λίγο χαζή... Έχω αποτυπώσει τα σχέδια μου, μία μονοκατοικία όπως σας είχα πει, που έχει δύο ορόφους, όλα οκ... Το πρόβλημα μου είναι ότι όταν πατάω το αξονομετρικό του κτιρίου για να δω τρισδιάστατα το κτίριο μου συνολικά, δεν μου δείχνει τον πρώτο όροφο ακριβώς από πάνω από το ισόγειο, αλλά ελαφρώς μετατοπισμένο. Τα σχέδια του autocad που χρησιμοποίησα είχαν ίδιες συντεταγμένες, κάτι που προσωπικά πίστευα ότι θα παίζει ρόλο. Αλλά από ότι βλέπω αυτό δε συμβαίνει... Τι μπορεί να φταίει;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Φταίει το προφανές, δηλαδή ότι τα σχέδια δεν ήταν "στοιχισμένα" σωστά το ένα πάνω στο άλλο.

 

Στα Layers ενεργοποίησε το xref του ορόφου και του ισογείου ταυτόχρονα για να το επαληθεύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μα τα έχω στοιχισμένα το ένα πάνω στο άλλο... Εννοώ τα αρχικά σχέδια dwg που πέρασα στο gcad για να δουλέψω.. Το ένα είναι ακριβώς πάνω από το άλλο... Το έλεγξα ας πούμε κοιτάζοντας τις κολώνες που είναι ίδιες (δηλαδή μία κολώνα του ισογείου που συνεχίζει στον πρώτο) και οι οποίες έχουν τις ίδιες συντεταγμένες. Δεν αρκεί αυτό; Πρέπει να στοιχίσω και κάτι μέσα στο gcad;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

όταν λες μετατοπισμένο....; δεξιά αριστερά;

 

Μήπως απλά τον πρώτο όροφο τον έχει σηκώσει προς τα πάνω λίγο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.