Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χειρισμός GCAD


Fade2Black

Recommended Posts

Καλησπέρα, ήθελα να κάνω μία ερώτηση για το πρόγραμμα της 4Μ που με έχει απασχολήσει. Έχω αναφερθεί πιο γενικά για αυτήν την περίπτωση σε άλλο θέμα, αλλά επειδή το ζήτημα εμπίπτει στο συγκεκριμένο λογισμικό πλέον, ήρθα από εδώ μήπως και βρω κάποια απάντηση.

 

Πρόκειται για έναν ξύλινο τοίχο που όπως φαίνεται στο μέσο του έχει και ξύλο και μονωτικό, κομμάτια τα οποία επαναλαμβάνονται κατά μήκος του τοίχο σε αναλογία 1/4, (δηλαδή σε ένα μέτρο τοίχου 20cm είναι το κομμάτι με το ξύλο και 80cm το κομμάτι με το μονωτικό. Από ότι κατάλαβα από τη βοήθεια δύο συναδέλφων η σωστή αντιμετώπιση είναι να βρω τα U και για τις δύο περιοχές του τοίχου και να υπολογίσω το συνολικό U του τοίχου με βάση την αναλογία της επιφάνειας που καταλαμβάνει το κάθε υλικό.

 

Έτσι όπως παραθέτω στις εικόνες βρήκα το U για το σημείο που έχω ξύλο (προφανώς εδώ είμαι παραπάνω από το Umax) και για το σημείο που έχω πολυουρεθάνη. Τα λ μου ήταν γνωστά και ήταν αυτά που φαίνονται στις φωτογραφίες, που έχω βγάλει από το λογισμικό και όπως βλέπετε έχω βρει U=0.613 για το ξύλο και U=0.161 για το σημείο που έχω πολυουρεθάνη. Επομένως από ότι κατάλαβα συνολικά ο τοίχος μου θα έχει συνολικό U=0.613*0.2+0.161*0.8=0.2514.

 

Το ερώτημα μου είναι ότι εγώ θέλω στο σχεδιαστικό του προγράμματος να χρησιμοποιήσω έναν τέτοιο με αυτό το U. Πώς θα τον φτιάξω αυτόν τον τοίχο και τι θα κάνω με τις θερμογέφυρες του; Αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει αν έχει αντιμετωπίσει παρόμοια περίπτωση, θα του ήμουν πραγματικά πάρα πολύ ευγνώμων!

 

Ευχαριστώ πολύ!post-34845-0-60131600-1340705359_thumb.jpgpost-34845-0-46095600-1340706243_thumb.jpgpost-34845-0-20734200-1340706266_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ενημερωτικά για την περίπτωση που ενδιαφέρεται κάποιος, μου είπε κάποιος συνάδελφος ότι το πρόβλημα αντιμετωπίζεται αν χρησιμοποιήσεις την επιλογή διπλό πάχος που έχει όταν πας να δημιουργήσεις τοίχο. Το δοκίμασα και βρήκα σχεδόν το ίδιο U που είχα υπολογίσει με το χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Είχα συζήτηση σε άλλο thread για κουφώματα και μου έχει δημιουργηθεί μία απορία. Στα κουφώματα μου έχω από τα πιστοποιητικά τους Uf=2,5-2,7 αλλά βλέπω ότι τα κουφώματα που δίνει το πρόγραμμα δίνουν από 2,9 και πάνω, η εν πάσει περιπτώσει δεν μπορώ να βρω κούφωμα με την τιμή που θέλω. Θα το αλλάξω απλά από το υπολογιστικό του προγράμματος την τιμή του Uf στο φύλλο υπολογισμών; Αυτή είναι η λύση;

Edited by Fade2Black
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα μήπως μπορεί να μου πει κάποιος πως θα δημιουργήσω τοίχο στο GCAD που είναι τοίχος σοφίτας και δεν έχει παντού το ίδιο ύψος; Δεν μπορώ να φτιάξω τοίχο με κλίση. Ξέρετε αν υπάρχει τρόπος;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα, μία ερώτηση ήθελα να κάνω, αν και όπως το κόβω δεν υπάρχει περίπτωση να απαντήσει κανένας...

Έχω αποτυπώσει ένα κτίριο στο GCAD και όταν φτάνω στο σημείο να δημιουργήσω τις σκιάσεις από τα γειτονικά κτίρια, και επιλέγω την αντίστοιχη επιλογή από το AutoBLD, απλά δεν μου εμφανίζει τπτ. Υπάρχει περίπτωση να φταίει το ότι δεν έχω σκιάσεις (π.χ. επειδή κανα δυο γειτονικά κτίρια που έχω είναι χαμηλά σε ύψος) ή κάτι άλλο που ενδεχομένως δεν έχω κάνει και είναι προαπαιτούμενο;

 

Σημείωση: Τα αρχεία autocad με κατάληξη _ΝΒ τα δημιουργεί κανονικά απλά δεν έχουν κάτι μέσα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δοκίμασε να αυξήσεις το ύψος των γειτονικών κτηρίων. Αν τότε σου εμφανίσει τις σκιάσεις θα σημαίνει πως με το πραγματικό ύψος τους δεν σκίαζαν το κτίριο που μελετάς, άρα δεν χρειάζεται να τα λάβεις υπ'΄οψιν.

 

Προσωπικά, αν δεν υπάρχει κανένα κοντινό κτήριο ή εάν το ύψος τους είναι χαμηλότερο από τον όροφο του διαμερίσματος που μελετάω, δεν το εισάγω καθόλου στο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο καλή ιδέα sdim θα το δοκιμάσω. Ούτε εγώ τα βάζω αν έχουν μικρότερο ύψος εννοείται. Αλλά στην περίπτωση μου έχω διώροφο και δίπλα κάποια διώροφα και σε μεγαλύτερη απόσταση ένα τετραώροφο. Επίσης έχω βόρεια ένα 6όροφο σε μεγάλη απόσταση αλλά δεν δείχνει τπτ ούτε από αυτό.

 

Thanks πάντως!

Edited by Gousgounis
Η παράθεση του ακριβώς προηγούμενου μηνύματος απαγορεύεται.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Συνάδελφοι καλησπέρα, έχω μια χαζή ίσως ερώτηση, σωτήρια όμως για μένα. Έχω το gcad 17 ng και κάνω μια μελέτη για ένα καινούριο δυόροφο. Όλα σχεδιάζονται σωστά σύμφωνα με τον οδηγό, τα πάντα ( γειτονικά κτίρια - σκιάσεις - υψόμετρα οικοπέδου - θέση ηλίου κ.τ.λ. ) . Πατάω λοιπόν υπολογισμό  '' Ενεργειακά-κτιριο αναφοράς ''  και με πετάει κατευθείαν στο υπολογιστικό μέρος με το φύλλο υπολογισμού κ.τ.λ. Κάπου εδώ το χάνω τελείως. Στα συστήματα πρέπει να συμπληρώσω σύστημα θέρμανσης - σύστημα ψύξης - σύστημα ζ.ν.χ.  .. Δεν θα έπρεπε κανονικά μετά από τον σχεδιασμό του κτιρίου να σου λέει πόσες απώλειες έχει το σπίτι που σχεδίασες? Τί απαιτείται για ζ.ν.χ. ? τι μονάδες κλιματισμού επαρκούν ? Πρέπει δηλαδή να κάνω και στο fine ξεχωριστά μελέτες θέρμασνης-ψύξης και με τα αποτελέσματα να συμπληρώσω  το υπολογιστικό του gcad και να το τρέξω? 

 

Βοηθήστε σας παρακαλώ γιατί έχω πελαγώσει και πρέπει να παραδώσω στον φίλο την Μ.Ε.Α. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Kαλημέρα,

Πρώτη φορά που χρησιμοποιώ gcad. Θέλω να σχεδιάσω κεκλιμένους τοίχους. Μπορείτε να με βοηθήσετε; Μπορώ να επιλέξω τους υφιστάμενους τοίχους και να τους δώσω κλίση;.Αν όχι πως γίνεται; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα! Ήθελα να σας ρωτήσω αν σας έχει τύχει να μην "βλέπει" τα frames των ανοιγμάτων (βλ. φωτό παρακάτω). Έχω μιλήσει με αρμόδιο, έκανα μία αντικατάσταση στο αρχείο WIND αλλά συνεχίζει να μην τα βλέπει. Σας έχει τύχει; Ευχαριστώ :)

Χωρίς τίτλο.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.