Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απευθείας χάραξη με γεωδαιτικό σταθμό


Tom

Recommended Posts

Καλημέρα, έχω ένα Topcon GPT 9003M και θέλω να κάνω μια απευθείας χάραξη με σταθερή κλίση. Θέλω να ρωτήσω εάν χρειάζεται να σταθώ σε όλα τα σημεία με τη σειρά, για να δίνω τη σταθερή κλίση που θέλω, να πασσαλώνω και να προχωράω στο επόμενο σημείο ή αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος με λιγότερες στάσεις.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα Θωμά (?)

 

φαντάζομαι ότι εννοείς σταθερή εγκάρσια κλίση σε άξονα που ορίζουν τα διαδοχικά σημεία.

 

Προσωπικά, θα υπολόγιζα (στο γραφείο) για κάθε σημείο επί του άξονα, ένα βοηθητικό δεξιά ή/και αριστερά του, σε απόσταση μερικών μέτρων με την δεδομένη κλίση και θα τα "φόρτωνα" στο όργανο. Πασαλώνονται όλα από μια στάση και, άν υπήρχε ανάγκη, με την βοήθεια CoGo του οργάνου θα έκανα και επέκταση των διατομών.

Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα agior, ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Παράληψη, εννοώ για την κατά μήκος κλίση ενός άξονα με διαδοχικά σημεία. Πρόκειται για μια όδευση για την κατασκευή ενός αγωγού για νερό.

 

Ένα θέμα είναι ότι πρέπει εκείνη τη στιγμή στο πεδίο, να δείχνω προς ποια κατεύθυνση έχω την επιθυμητή κλίση και αν βολεύει να πασσαλώνεται.

 

Τώρα, για το CoGo που λες δυστυχώς δεν το 'χω χρησιμοποιήσει και δεν ξέρω ακριβώς τι κάνει..

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ,

δυστυχώς, δεν σου φτάνανε όλα τ' άλλα, πρέπει απαραίτητα να μάθεις την χρήση του CoGo (coordinate geometry) του οργάνου, έχει σίγουρα την περίπτωσή σου κρυμμένη κάπου, ίσως πρέπει να τηλεφωνήσεις στην Tree Computer για γρήγορη βοήθεια, τι τους πλήρωσες άλλωστε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.